Řecko v detailech

Zobrazit

Attika

Attika – Střediska

Podrobné informace o střediscích v oblasti Attika

 OK

Centrum zájezdů

Přehled zájezdů, rezervace, akce CK

Vybrat zájezd »

Poslední fotogalerie

Poslední příspěvky ve fóru

Přejít do diskusního fóra

Attika

Attika, poloostrovní výběžek a správní oblast jihovýchodního Řecka při pobřeží Egejského moře, je sídlem hlavního města země a jedné z nejvýznamnějších evropských metropolí vůbec – starobylých Athén. Kromě toho tu najdeme i přístav Pireus, mýtické Théby nebo město Marathon, které poskytlo inspiraci názvu známého vytrvalostního závodu. Attika je jakýmsi kompromisem mezi relaxací na pláži v záři slunce, teplém písku a průzračné mořské vodě a návštěvou historických památek, které sahají až k počátkům moderní civilizace.

Na téměř 4 tisících čtverečních kilometrech, které zahrnují i část Peloponésu a některé ostrovy, se rozkládá pestrá krajina táhlých hor přetínajících území do několika částí, rozlehlých zelených nížin a lesů, rajských pobřeží a vyspělých měst, kde se snoubí vymoženosti moderní doby s historickými skvosty svědků minulosti. Nechybí ani zásobárna neslané vody v podobě nádrže a zároveň největší sladkovodní plochy na Attice zvané Marathónské jezero, která se stará o pitnou vodu pro Athény. 

 

Mapa Attiky

Nejrůznější mapy oblasti Attika, ale i třeba detailní mapu Athén a Pirea najdtee na stránce Attika - mapa oblasti .

Počasí a klimatické odmínky v oblasti Attika

Počasí v oblasti Attika je podobné tomu, které převládá na většině řeckých pobřežích, tedy středomořské. Léta jsou velmi teplá až horká, přičemž srážek je poskrovnu. To je sice příjemné pro turisty, nicméně někdy extrémní vedra dopomáhají ke vzniku lesních požárů. Zimy jsou mírné, avšak na horách odpovídají nadmořské výšce, a jsou tedy mnohem chladnější (na horských vrcholech se vyskytuje sněhová pokrývka někdy i v létě). Detailní popis počasí je na Attika (Řecko) - počasí

Co v oblasti Attika - Athény

Většina obyvatel z celkových cca 4 milionů žije v hlavním městě Athénách (mezi 3 a 3,5 miliony). A sem také přijíždí denně davy turistů prohlédnout si zdejší pamětihodnosti. A že jich opravdu není málo.

Attika - památky

Tak předně je to Akropole s jedinečným Parthenonem tyčícím se na vrcholu, monumentální chrám Olympeion s dodnes dochovanými 15 mohutnými sloupy z původních 104, antická Agora, jež bývala centrem obchodu a politiky, Dionýsovo divadlo pod Akropolí, nejstarší svého druhu na planetě Zemi, Hadriánův oblouk, brána do nového města stará téměř dva tisíce let, chrám bohyně vítězství Niké a chrám Erechtheilon v Akropoli, kde prý vyrostl první řecký olivovník, nebo Archeologické muzeum s velmi cennými výstavními kousky nevyčíslitelné hodnoty a další muzea v části zvané Plaka. Ta mimochodem patří k turisticky frekventovaným lokalitám, podobně jako třeba v Praze Malá Strana.

Další zajímavá místa oblasti Attika

Další místa Attiky však rozhodně nejsou bez  zajímavosti. Jedním takovým jsou bájné Théby, jinak také město sedmi bran a tehdejší nepřítel Athén a Sparty, kde se nacházejí pozůstatky lidské přítomnosti z doby kamenné a původní mykénské osídlení. Za vidění stojí především zdejší muzeum, kde jsou shromážděny nejvýznamnější nálezy.

V Marathonu, kolébce proslulého běžeckého závodu, se nachází zajímavé muzeum a nedaleko od města se můžete podívat na skutečná bitevní pole, kde se před dávnými časy utkali slavní bojovníci v zápasech o prvenství mezi řeckými městy a nadvládu.

Při své návštěvě Attiky se také můžete dostat do přístavu Pireus, zejména pokud se rozhodnete cestovat po moři na blízké i vzdálené řecké ostrovy, neboť právě z této námořní křižovatky vedou hlavní lodní trasy. 

Avšak i méně známá místa mají co nabídnout. Pokud máte rádi wellness a luxus, zajeďte do střediska Vouliagmeni, kde kromě řady sportovních a relaxačních možností můžete také zhlédnout ruiny Apollónova chrámu. Jiný chrám, Poseidonův, respektive jeho trosky, můžeme zase najít na mysu Sounion. Ty, které však spíše láká divoká příroda, potěší národní park Parnitha v hornaté krajině planoucí bohatou zelení s výskytem volně žijících zvířat a rostlin. Město Tanagra na severu Attiky navíc vedle archeologického naleziště zbytků antického města disponuje letištěm, kde se každoročně pořádá letecký den.

Attika a pláže

Až spatříte všechny dech beroucí historické poklady, určitě vám přijde vhod odpočinkové poležení na pláži a koupel v moři. K tomu můžete využít některého ze zdejších letovisek. Mezi nejznámější patří: Anavissos (dlouhá písčitá pláž s řadou skvělých taveren, čistou vodou a dostatkem stromů, kde se můžete ukrýt před horkým sluncem), Agios (menší pláž s dostatečným vybavením, pískem na povrchu a několika zajímavými atrakcemi pro děti v okolí), Asteria (pláž s dovezeným jemným pískem, se slunečníky, kabinkami a sprchami, a samozřejmostí je i občerstvení a další přidružené služby), Lagonissi (naprosto komfortně vybavená pláž s dřevěnými cestičkami, jemným pískem, k dispozici jsou tu barevné slunečníky a lehátka, sprchy, převlékací kabiny, široké možnosti občerstvení, zejména v krásném baru na molu), Sounion (v zálivu Sounion je hned několik pláží, některé placené, jiné s volným vstupem, mnohé z nich zajišťují naprosté soukromí, k vidění jsou trosky Poseidonova chrámu), Varkiza (pláž zejména vhodná pro rodiny, pokrytá čistým, jemným pískem, vstup do vody je velmi pozvolný, mořské dno písčité a voda křišťálově čistá, na pořádek dohlíží plavčíci a ochranka) a Vouliagmeni (pláž s veškerým komfortem, řadou vyžití pro dospělé i děti, sportovními hřišti a občerstvením; voda je tu křišťálově čistá a je jí pravidelně udělována modrá vlajka EU za kvalitu).

Další střediska z oblasti Attika

České CK jezdí z oblasti Attika hlavně do středisek Anavissos, Athény, Lagonissi a Sounion

 

Tipy na hotely v oblasti Attika

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány v oblasti Attika. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování v oblasti Attika.

Athens Lotus hotel

Athens Lotus hotel ****

Renomovaný Athens Lotus hotel, který se nachází v centru Athén, v blízkém dosahu centra města a zároveň nedaleko metra je výhodným výchozím bodem pro poznávání jak historie, tak současnosti Řecka. Nedaleko hotelu Athens Lotus se nachází Akropole a Národní archeologické muzeum.

Athens Cypria

Athens Cypria ***

Athens Cypria hotel se svými 115 pokoji zaujme hlavně svojí výhodnou polohou, 10 minut chůze od Akropole a 300 metrů ke stanici metra je výborným výchozím bodem pro poznávání historie, ale i současnosti kolébky civilizace, Athén. V hotelu jsou všechny společenské místnosti nekuřácké, což ocení zejména nekuřáci.

St. George Lycabettus

St. George Lycabettus *****

Pětihvězdičkový hotel St. George Lycabettus se 154 pokoji se nachází v obchodní čtvrti Kolonaki, jen pár minut pěší chůze od centra Athén a poblíž Olympijského stadionu, přístavu i historického centra. Hotel St. George Lycabettus uspokojí především náročnější klienty.

Jason Inn

Jason Inn ***

Tříhvězdičkový hotel Jason Inn se nachází v jedné ze čtvrtí Athén, zvané Psiri, v dobré pěší vzdálenosti mnohých historických památek, například Akropole.

Arion

Arion ***

Hotel Arion nabízí ubytování v moderním hotelu v centru Athén, pouhých pár minut od stanice metra, se střešní zahradou s překrásným výhledem na Akropolis. Uspokojí zejména náročnější klientelu, která ocení kromě výborné polohy hotelu Arion i světlé stylové pokoje a luxusní mramorovou koupelnu.