Řecko v detailech

Zobrazit

Turistická střediska: Athény

Upravit popis objektu

Athény

Kdo by neznal hlavní město Řecka?  Athény leží na poloostrově Attika u Saronického zálivu. Je zde mírné a celoročně velmi příjemné klima s mírnými zimami a horkými léty. Městská aglomerace Athén má v dnešní době okolo 3,5 milionů obyvatel. Athény mají velké mezinárodní letiště a přístav Pireus. Dopravu ve městě zajišťují 3 trasy metra, okolo 4 000 autobusů a o něco méně rozsáhlá je tramvajová síť. V letech 1896 a 2004 se v Athénách konaly letní olimpijské hry.

Historie Athén

Vznik Athén je datován přibližně do 3. tisíciletí př.n.l.. Ve 14. stol. př. n. l. byl na Akropoli postaven královský hrad. Athénský městský stát získával postupně stále větší význam. Roku 594/593 př. n. l. byla zavedena Solónova ústava, zaručující všem občanům možnost podílet se na soudní moci. Do úřadů byli voleni příslušníci dvou nejbohatších tříd. Byla ustavena rada čtyř set, která rozšířila podíl obyvatelstva na politickém rozhodování.

Roku 547 se Peisistratos prohlásil tyranem. Za jeho vlády město vzkvétalo. Započal stavbu Athénina chrámu na Akropoli. (Na jeho místě později vznikl Partheon.)

Následovala vláda Perikla. Tato doba je známa jako "zlaté období". Athény dosáhly vrcholu demokracie a ekonomickou prosperitu doprovázel také velký rozvoj umění vědy a filosofie. V tomto období zde působili například Sókrates, Sofoklés, Aischylos a Euripidés.

V roce 429 př. n.l. prohrály Athény Peloponéské války a jejich politický význam se začal zmenšovat. Kulturní a filosofický rozvoj ale přetrvával ještě několik dalších století i po obsazení Řecka Římany roku 146 př. n. l..

Kulturní úpadek Athén začal až s přijetím křesťanství jako státního náboženství. Pohanský kult byl zakázán, filosofické školy zavřeny, Pantheon vysvěcen na křesťanský chrám.

Roku 1456 obsadili Athény Turci. Úpadek města se pak nadále prohluboval až z Athén zůstala vesnice s pouhými několika tisíci obyvateli. To se změnilo až několik let po vyhlášení novodobého Řeckého státu, kdy král Ota I. učinil z Athén hlavní město celého Řecka. (1829 - 1834 bylo hl. městem Nauplio.)

Co v Athénách?

Athény jako největší město Řecka nabízejí nepřeberné možnosti ubytování, stravování a nákupů. Navštívit zde můžete na 140 divadel, galerie i koncertní vystoupení. Co však nejvíce zajímá většinu návštěvníků Athén jsou nedostižné antické památky jako Athénská agora, Akropolis, Dionýsovo divadlo, Olympeion nebo Hadriánův oblouk. Umělecká díla minulosti i současnosti můžete obdivovat v některém z mnoha Athénských muzeí.

 

Další střediska z oblasti Attika

České CK jezdí z oblasti Attika hlavně do středisek Anavissos, Athény, Lagonissi a Sounion

Tipy na hotel ve středisku Athény

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány ve středisku Athény. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování ve středisku Athény.

St. George Lycabettus

St. George Lycabettus *****

Pětihvězdičkový hotel St. George Lycabettus se 154 pokoji se nachází v obchodní čtvrti Kolonaki, jen pár minut pěší chůze od centra Athén a poblíž Olympijského stadionu, přístavu i historického centra. Hotel St. George Lycabettus uspokojí především náročnější klienty.

Athens Cypria

Athens Cypria ***

Athens Cypria hotel se svými 115 pokoji zaujme hlavně svojí výhodnou polohou, 10 minut chůze od Akropole a 300 metrů ke stanici metra je výborným výchozím bodem pro poznávání historie, ale i současnosti kolébky civilizace, Athén. V hotelu jsou všechny společenské místnosti nekuřácké, což ocení zejména nekuřáci.

Arion

Arion ***

Hotel Arion nabízí ubytování v moderním hotelu v centru Athén, pouhých pár minut od stanice metra, se střešní zahradou s překrásným výhledem na Akropolis. Uspokojí zejména náročnější klientelu, která ocení kromě výborné polohy hotelu Arion i světlé stylové pokoje a luxusní mramorovou koupelnu.

Airotel Parthenon

Airotel Parthenon ****

Poloha čtyřhvězdičkového Airotelu Parthenon v centru hlavního města Řecka Athén, vedle historické části Plaka nedaleko Akropole a pouhých 150 metrů od stanice metra je ideálním výchozím bodem pro poznávání kolébky evropské civilizace. Airotel Parthenon zaujme především aktivní klienty se zájmem o historii.

Jason Inn

Jason Inn ***

Tříhvězdičkový hotel Jason Inn se nachází v jedné ze čtvrtí Athén, zvané Psiri, v dobré pěší vzdálenosti mnohých historických památek, například Akropole.