Řecko v detailech

Zobrazit

Kalymnos

Památky Kalymnosu   –   pláže   –   aktivity na Kalymnosu   –   zajímavosti

Kalymnos – Střediska

Podrobné informace o střediscích v oblasti Kalymnos

 OK

Centrum zájezdů

Přehled zájezdů, rezervace, akce CK

Vybrat zájezd »

Poslední fotogalerie


Ostrov Kalymnos

Zvlněné hladiny modrozelených vod Egejského moře, mohutná skaliska lákající dobrodružné povahy k výstupu, barevný podmořský svět, bělostnými domečky a plážemi posázené pobřeží. To je jen několik málo charakteristických vlastností ostrova Kalymnos, který patří k těm nejpůvabnějším z celého souostroví Dodekanésos. A je to právě především čarokrásná příroda, která láká návštěvníky do těchto končin řeckých ostrovů.

Středisko Massouri na Kalymnos

Autor: Soňa

 

 

 

Kalymnos - charakteristika

Krajina na Kalymnosu

Krajina na ostrově Kalymnos je poněkud drsnější povahy. Ostrov je totiž poměrně suchý (na detailní podnebí se můžete podívat na strámce Kalymnos - počasí), s menším množstvím vegetace a většina území je pokryta členitými skalami, která se svažují až ke břehům moře, kde vytvářejí malebná zákoutí, zátoky a jeskyně. Většina přírodního materiálu ostrova je vápenec, nicméně v některých částech je k vidění i hornina vulkanického původu, pozůstatek bohaté tektonické činnosti. V blízkosti vesnice a známého turistického střediska Kantouni se dokonce nachází vyhaslá sopka.


Pothia na ostrově Kalymnos

Autor: Soňa

Přes zdánlivou nehostinnost ukrývají horstva ve svém nitru dvě údolí – Vathi a Pothia – s úrodnou půdou, vhodnou k pěstování citrusů, zejména pomerančovníků, a také oliv a vinné révy. A ani mořské dno nelze označit jako chudé či nezajímavé. Pobřeží totiž po více jak 500 let sloužilo jako obrovské naleziště mořských hub, které poskytovaly místním obyvatelům základ jejich obživy. Kalymnos se tak stal doslova synonymem sběru těchto drobných živočichů, přestože v posledních letech se jejich sběr přesouvá do jiných oblastí. Mořská houba však stále patří k oblíbeným suvenýrům, které si turisté odvážejí jako vzpomínku z příjemně strávené dovolené. A stejně tak potápění se dochovalo jako jedna z nejoblíbenějších sportovních atrakcí ostrova.

Pokud si o tomto ostrově chcete před čtením dalšího textu udělat lepší představu, abyste věděli, o čem se píše, koukněte na stránku Kalymnos mapa.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Kalymnos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Kalymnos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Kalymnosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Napsat doplňující informace o ostrově Kalymnos

Klášter Agios Sabbas na Kalymnos

Autor: Emma&Michael

 

Kalymnos: památky a historie

Návštěvníky vedle horkého slunce, rozpálených pláží, sportu a malebné krajiny lákají i archeologické nálezy a historické památky. Ty odrážejí jednotlivá období nadvlády různých národů, ať už Římanů, Benátčanů, Turků, Italů či Němců, ale také nesou svědectví o přírodních katastrofách, zejména pak o četných zemětřeseních, která způsobila oddělení některých částí ostrova. Kalymnos tedy, podobně jako většina řeckých ostrovů, oplývá velmi pestrými dějinami, které se datují až do období mnoha staletí před naším letopočtem. Zhlédnout se tu dají pozůstatky římských a byzantských staveb, mykénské hrobky a nad místem zvaným Pothia, které je hlavním městem ostrova, dokonce středověký hrad. Podstatná část novověké historie se pak točí kolem již zmíněného sběru mořských hub. Bohužel však díky značnému vytěžování, které počalo již v 16. století a trvalo po mnoho set let, jejich stavy poněkud prořídly, a jsou proto stále vzácnější. A samozřejmě ani Kalymnos není ochuzen o mystickou a tajemstvími opředenou řeckou mytologii, která provází snad každý kout země. Název zdědil ostrov po obru jménem Kalydnos, jenž byl prý vhozen právě do této oblasti Egejského moře. Říká se, že z výšky jsou dodnes v reliéfu ostrova vidět jeho nohy.

Kalymnos - pohled na středisko Emborios

Autor: Soňa

 

Pláže ostrova Kalymnos

Pláže na ostrově Kalymnos jsou pokryty ponejvíce oblázky, avšak i písečné se tu najdou, a to na západním pobřeží. Patří k nim hlavně pláže u letovisek Kantouni a Massouri. Některé pláže jsou pak dokonce uzpůsobeny nudistům. Co má ale většina pláží společného, je, že jsou napojeny na místní silniční infrastrukturu, takže se všude pohodlně dostanete na kole, motorce, autem či autobusem. Tradiční plážovou aktivitou je šnorchlování či potápění a samozřejmě nejrůznější vodní sporty.

 

Pláž a středisko u Myrties na Kalymnos

Autor: Soňa

Kalymnos - co tam ?

Taverny a restaurace Kalymnosu

Kalymnos nabízí tradiční řeckou atmosféru a typickou ostrovní romantiku. K té neodmyslitelně patří široká nabídka lahodných pokrmů a osvěžujících drinků v místních tavernách, restauracích a barech, které lákají k příjemnému posezení. Mistrní kuchaři vám tu připraví rybí speciality nebo třeba chobotnici na grilu a ústřice, k pití pak ochotný a milý personál donese víno nebo tradiční alkoholický nápoj ouzo. Nejčastěji podávaným dezertem jsou výborné loukomades, malé smažené koblížky s medem a skořicí, které jsou obvykle sladkou tečkou a milou pozorností na účet podniku. V pozdějších hodinách některé podniky ožívají noční zábavou, která nekončí před rozbřeskem. A pokud se vám poštěstí být na ostrově v době svátku jeho patrona na konci července, zažijete neopakovatelnou atmosféru tradičních řeckých oslav.

Ve zdejších pekařstvích a obchůdcích dostanete výtečné pečivo a zákusky. A vůbec produkty místních výrobců, farmářů a rybářů slibují vysokou kvalitu a bohatou chuť, ať už to je zelenina, ovoce, mořské plody nebo třeba med, prý nejlepší v celém Řecku, k jehož chuti přispívají bylinky jako tymián, oregano nebo šalvěj lékařská, které rostou ve středně a níže položených, úrodných částech ostrova. K dostání jsou tu ale samozřejmě také další potraviny, nápoje, zboží každodenní potřeby a suvenýry, včetně mořských hub.

A pokud jde o sport a fyzickou zátěž, může se Kalymnos pochlubit svým statutem ráje horolezců. Pro ně jsou připraveny speciální skalní trasy, na kterých se nachází jeskyně, jež lze při výstupu navštívit. Pokud Vás lezení zajímá trochu více a chtěli byste to zkusit, podívejte se na stránku školy lezení BigWall (odkaz se otevírá v novém okně). Samozřejmě, pokud Vás zajímá přílo lezení na Kalymnosu, asi neexistuje lepší web, než Kalymnos - lezení (otevírá se v novém okně). Klidnější povahy vezmou za vděk něčím méně adrenalinovým, třeba horkými prameny, které mají údajně léčivé účinky.

Taverna na ostrově Kalymnos

Autor: Soňa

   Jste-li milovníci poznávání, nabízí kalymnos i několik muzeí. Některá jsou spojená s mořem, například Muzeum tradičního námořnictví nebo Muzeum mořských "objevů", jiná zase ukazují místní tradiční život (Kalymnosský dům), nebo představují místní významné osobnosti (Muzeum Nikolaose Vouvalise – historické muzem).

 

Zajímavosti na Kalymnosu

Jedním z nejzajímavějších míst ostrova Kalymnos je jeho hlavní město Pothia.

Ostrov Telendos u ostrova Kalymnos

Autor: Rachellake

Tato původně rybářská vesnička leží v jižní části a je současně přístavem. Skýtá mnohá zákoutí a spoustu historických památek. Samozřejmě tu nechybí muzeum s expozicemi o ostrově a typické kostely a klášter, jenž svým návštěvníkům diktuje před vstupem decentní oblečení zakrývající většinu těla. Řada taveren, kaváren a restaurací poskytuje chvilku odpočinku a chutné občerstvení, rozkošné uličky romantickou procházku a obchůdky spoustu lákavého zboží k nákupu. Pro našince poněkud kuriózní atrakcí jsou pak zdejší továrny na zpracování mořských hub.

Kalymnos však ukrývá i další místa, o něž se turisté zajímají. Je to třeba původní hlavní město Chorio s rytířským hradem a pozůstatky starobylého kostela. Koho zajímá každodenní život místních lidí mimo hlavní turistické resorty, nechť zavítá do některé z tradičních řeckých vesniček na ostrově.

V okolí si nenechte ujít návštěvu přilehlých ostrůvků Telendos a Pserimos, někdy zvaných Spící princezna, které byly před mnoha staletími odděleny při sopečném běsnění. Jestliže zatoužíte po delším výletu, zajeďte na ostrovy Kos či Leros a nebo na pevninu do Turecka.

Pokud budete chtít poznat Kalymnos trochu více, neobejdete se bez dopravního prostředku. Základní informace o půjčovnách aut a jiných dopravních oprostředcích, najdete na stránce Kalymnos - půjčovny.

 

Doporučené CK a zájezdy

Kalymnos je velmi oblíbený. Většinu cestovek a zájezdů máme zde v systému (Kalymnos - přehled zájezdů, zájezdy je možné zakoupit s některým z našich speciálních bonusů ve formě slevy, průvodce nebo mapy), ale některé CK nabízí třeba slevy za on-line rezervaci nebo různé slevové akce, které nebylo možné podchytit v ceníku. Určitě tedy doporučujeme si dobře prohlédnout nabídku CK vypsaných v tabulce. Kompletní přehled nabízených hotelů, apartmánů a studií v této destinaci najdete na stránce Hotely, apartmánu a studia na Kalymnosu.

 

Jak na Kalymnos ?

Na samotný Kalymnos se nejlépe, nejpohodlněji a nejrychleji dopravíte letecky z Athén. Nové letiště vystavěné v moderním stylu poskytuje veškerý komfort cestujícím. Letiště se jmenuje Kalymnos National Airport a kódy jsou IATA: JKL a ICAO: LGKY. Jestliže dáváte přednost lodní dopravě, využijte pravidelných trajektových spojů z Pirea a dalších řeckých ostrovů. Mezi jednotlivými ostrovy souostroví Dodekanésos (patří sem například ostrovy Rhodos a Karpathos) fungují soukromí lodní přepravci.

 

Video z Kalymnosu

 

 

Kam se na Kalymnos jezdí?

Na Kalymnos se z ČR jezdí hlavně do středisek Armeos, Emborios, Kantouni, Massouri, Panormos, Plati Gialos, Pothia, Vathi a Vlihadia

 

Tipy na hotely v oblasti Kalymnos

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány v oblasti Kalymnos. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování v oblasti Kalymnos.

Elena Village

Elena Village ****

Apartmány Elena Village zaujmou především svou výbornou polohou, blízko městské pláže a panoramatickým výhledem na protější ostrůvek Telendos. Dům Elena Village se nachází v oblíbeném turistickém letovisku Massouri, ve kterém naleznete tradiční taverny, obchůdky se základním zbožím i se suvenýry.

 

Plaza

Plaza

V srdci rušného letoviska Massuri, přímo nad písečnou pláží, v upravené zahradě s barevnými květy a stromy, stojí kompletně zrekonstruovaný hotel Plaza. Od restaurací, taveren, obchodů a nočního života letoviska je vzdálený jen pár kroků. Hlavní město Kalymnosu Pothia je vzdáleno přibližně 8,5 km.

Muselis apt/std

Muselis apt/std *

Největším lákadlem apartmánového domu Muselis je jeho poloha s kouzelným výhledem na moře a nedaleký ostrůvek Agia Kiriaki (Svatá neděle). Zrenovovaný komplex studií a apartmánů Muselis se nachází v letovisku Platis Yialos a je postaven ve skalnatém svahu ostrova Kalymnos. V blízkosti najdete 2 restaurace, další možnosti nákupů a stravování nabízejí blízká letoviska Kantuni, Linaria a Panormos.

Sevi

Sevi **

V oblasti Lunária/Kantuni na ostrově Kalymnos, přibližně 80 m od převážně písečné pláže, místy smíšené s kamínky, stojí prázdninový dům v pastelových barvách s modrými okenicemi - Sevi. Na poschodí dům poskytuje ubytování ve studiích pro dvě osoby s možností přistýlky (pohovka). Na přízemí je studio pro 3-4 osoby (3 pevná lůžka + přistýlka) a taktéž rodinný apartmán pro 4-5 osob s oddělenou ložnicí. Všechny pokoje jsou velmi příjemné, zařízené novým dřevěným nábytkem, kuchyňským koutem, základním nádobím, dvouplotýnkovým vařičem, ledničkou, TV, koupelnou (sprcha/WC) a balkonem nebo terasou.

Kalymnos Village

Kalymnos Village ***

Kalymnos Village s 10 prostornými studii se nachází nedaleko centra městečka Massouri a 150 metrů od písečné pláže. Ubytování je vhodné pro klienty všech věkových kategorií, nicméně vzhledem k tomu, že přístup k domu i na pláž je veden po schodech, nedoporučujeme jej klientům s potížemi s pohybovým aparátem, nebo rodičům s kočárky.