Řecko v detailech

Zobrazit

Turistická střediska: Chania

Upravit popis objektu

Středisko Chania

Chania je překrásné romantické město nazývané Benátkami východu a  Kráskou západu. Chania leží na severním pobřeží ostrova v jihovýchodním výběžku zálivu Chania, omývanému vodami Krétského moře.

Chania a památky

Zvláštní půvab propůjčuje Chania pohled  na benátské domy a vysoké vrcholy pohoří Lefka Ori  v  pozadí, krásu Chania pak podtrhují také malebné úzké uličky v centru města. Staré město obklopují 3 km dlouhé hradby ze 16. stol., zbytky benátské pevnosti Schiavo jsou v současnosti restaurovány.  Dále v Chania najdeme benátský přístav s majákem na konci mola - La Laterna, staré zbrojnice, které v současnosti slouží jako skladištní doky a z části k výstavním účelům, Janičářskou baštu. Chania má 3 velká muzea - v katolické kostele umístěné Muzeum lidového umění, v gotickém chrámu Sv. Františka je Archeologické muzeum a v bývalé pevnosti Firkas je umístěno Námořní muzeum. V centru Chania nám nabídne příjemné ochlazení budova Tržnice z r. 1911, která je postavena ve tvaru rovnoramenného kříže, po procházce městem si můžeme odpočinout  v městském parku s minizoo.

Další detaily o Chania na internetu.

Historie města Chania

Chania byla založena ve 13. stol. Benátčany pod názvem La Canea, na místě antického města Kydonia - název byl odvozen od mélon kydonion - kdoule.Podle Homéra založil původní osadu Kydon vnuk krále Minose. V r. 1645 byla Chania jako první na Krétě dobyta Turky, turecká okupace skončila r. 1897. Za 2. svět. války byla Chania dosti zničena, přesto se zde zachovalo velké množství historických budov. Chania je 2. největší město Kréty, hlavní město nomu-okresu Chania.  Do roku 1971 byla Chania hlavním městem Kréty.

Kde Chania leží ?

Nomos Chania - kraj Chania patří k nejkrásnějším oblastem Kréty, na severním pobřeží najdeme 3 velké poloostrovy, které obklopuje Krétské moře : Gramvousa, Rodopou a Akrotiri (všechny západně od Chania). Poblíž letoviska Platanias (západně od Chania ) je možné vidět ostrov Agia Theodori. Střední a jižní část kraje Chania pokrývá pohoří Levka Ori s nejvyšší horou Pachnes /2453 m n. m./ V jihozápadní části pohoří se rozprostírá řecký národní park Samaria, součástí kraje Chania je i největší krétský ostrov Gavdos, na kterém se nachází nejjižnější místo Evropy.

Jak se od Chania dostat ?

Chania leží na severním pobřeží Kréty, cca 130 km západně od hl. města Heraklion.

Kam se na Krétu ještě jezdí?

Na Krétu se jezdí z České republiky hlavně do letovisek: Adelianos Kampos, Agia Fotia, Agia Galini, Agia Marina, Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Achlia, Amoudara (West of Heraklion), Analipsi, Anissaras, Bali, Damnoni, Erimoupoli, Ferma, Fodele, Galini, Georgioupolis, Gouves (Kato Gouves), Heraklion, Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kavros, Elounda, Kalamaki, Kissamos, Kokkini Hani, Kolymbari, Lygaria, Makrigialos, Maleme, Malia, Matala, Mirtos, Missiria, Paleochora, Panormos, Perivolia, Pigianos Kambos, Plakias, Platanias (Chania), Rapaniana, Rethymno, Sissi, Skaleta, Stalida - Stalis, Stalos, Stavromenos a Stavros,

Tipy na hotel ve středisku Chania

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány ve středisku Chania. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování ve středisku Chania.

Poseidon

Poseidon

Komplex nových moderně zařízených vil Poseidon stojí na svahu nad zálivem Kalathas asi 10 km východně od historického města Chania. Z vil je krásný výhled na moře a na západ slunce nad Chanií a přístavem Souda. Všechny 4 luxusní vily Poseidon jsou postaveny v tradičním krétském stylu z kamene a dřeva přičemž vnitřní zařízení je moderně a vkusně provedeno. Vily Poseidon, to je luxusní ubytování nedaleko pláže s krásným výhledem na moře, pouze 30 min. od letiště v Chanii. Doporučujeme pronájem auta na celou dobu pobytu.