Řecko v detailech

Zobrazit

Turistická střediska: Matala

Upravit popis objektu

Středisko Matala

Na jihu Kréty, v zátoce tvaru U, široké 250 metrů, jejíž pobřeží je celé jedna velká pláž, se nachází klidné a pohodové letovisko vhodné pro všechny včetně rodin s dětmi - středisko Matala.

Úmyslně je uvedeno klidné a pohodové - i když je Matala velmi oblíbená a hojně navštěvovaná, udržela si atmosféru původní vesničky. A důvody, proč tomu tak je, jsou dva - do střediska Matala vede jen jedna jediná cesta, která tam končí, takže tam není žádná doprava a dopravní ruch. A druhý důvod  - na severu i na jihu se nad střediskem Matala tyčí vysoké skály vybíhající cca 300 metrů do moře a poskytují tak středisku Matala přirozenou ochranu před nadměrným růstem.

Středisko Matala je rozdělené na dvě části. Severní Matala nabízí klidné slunění včetně velkého množství zeleně a stromů poskytujících stín a možnost ochlazení a dostatek soukromí. Jižní Matala je zastavěná malými hotýlky, penziony a tavernami a nabízí možnost posezení a občerstvení přímo u pláže či na pláži.

Romantiku střediska Matala pak doplňují procházky starší zástavbou - úzké uličky, malé taverničky, posezení při tlumeném světle ...  To vše Vám může středisko Matala nabídnout.  

Zajímavosti střediska Matala

Pro ty, kdo mají rádi kromě klidu a pohody ještě i trochu historie, nabízí středisko Matala celou řadu zajímavostí. Ve skále, tyčící se nad Matala na severní straně a vybíhající 300 metrů do moře, se nachází velké množství umělých jeskyní, které byly vytvořeny již za neolitu. V 1. a 2. století sloužily jeskyně jako pohřebiště, později jako obydlí vyznavačů alternativního života. V roce 1968 se v Matala konala konference příznivců hnutí Hippies, kteří v jeskyních nějakou dobu pobývali. Později však byli z jeskyní i celé oblasti Matala vyhnáni.  

Matala a historie

V mínojské době bývala Matala přístavem pro Festos, který zanikl společně s Kommos a ostatními minojskými objekty v této lokalitě. V románské době byla Matala znovu vybudována jako přístav, tentokráte pro Gortys, který v té době prohlášen za hlavní město Kréty. V Matala si také stavěli své vily a honosná sídla vážení římští občané. Zbytky starého osídlení jsou dodnes na mořském dně dobře patrné.

Podle jedné z legend  se v Matala nachází i jeskyně "Brutospeliana", která prý byla oblíbeným místem římského generála Bruta.

Kde Malia leží

Do střediska Matala vede z Heraklion jedna z hlavních silnic. Jeďte směrem na Gortys, dále pak na Mires, kde zatočte doleva na Pombia, to projeďte a jeďte dále směrem na Pitsidia. Matala je cca 4,5 km za Pitsidia. Cesta je značená velmi dobře. Pokud pojedete od západu, vede od Rethymno hlavní silnice (viz. silniční síť), po které doporučujeme dojet až do Mires a do Matala projet trasu jako při příjezdu od Heraklion. Středisko Matala je velmi dobře dostupné i autobusovou dopravou.

Středisko Matala se nachází na jižním pobřeží Kréty na břehu zálivu Messara cca 75 km jihozápadně od Heraklion. Celá oblast se nachází zhruba uprostřed osy východ/západ.Ostatní vzdálenosti viz. Vzdálenosti

Kam se na Krétu ještě jezdí?

Na Krétu se jezdí z České republiky hlavně do letovisek: Adelianos Kampos, Agia Fotia, Agia Galini, Agia Marina, Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Achlia, Amoudara (West of Heraklion), Analipsi, Anissaras, Bali, Damnoni, Erimoupoli, Ferma, Fodele, Galini, Georgioupolis, Gouves (Kato Gouves), Heraklion, Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kavros, Elounda, Kalamaki, Kissamos, Kokkini Hani, Kolymbari, Lygaria, Makrigialos, Maleme, Malia, Matala, Mirtos, Missiria, Paleochora, Panormos, Perivolia, Pigianos Kambos, Plakias, Platanias (Chania), Rapaniana, Rethymno, Sissi, Skaleta, Stalida - Stalis, Stalos, Stavromenos a Stavros,

Objekt je součástí

Tipy na hotel ve středisku Matala

Níže je několik tipů na hotely, studia či apartmány ve středisku Matala. Kompletní přehled ubytování najdete na stránce Seznam hotelů a ubytování ve středisku Matala.

Marina

Marina **

Menší rodinný hotel Marina s příjemnou atmosférou se nachází ve známém a vyhledávaném letovisku Matala, které má všechny předpoklady k prožití pohodové a odpočinkové dovolené s možnostmi vyžití, nákupů a návštěv místních taveren. Centrum městečka se nachází asi 500 m od hotelu. Hotel je vhodný pro všechny věkové kategorie klientů, počínaje rodinami s dětmi až po samostatné páry.

 

Zafiria

Zafiria

Hotel Zafiria stojí na začátku menšího letoviska Matala na Krétě nedaleko minojského paláce Festos. Písečná pláž je vzdálena cca 60 m, při vstupu do vody je místy kamenitá. Pobřežní promenáda je lemovaná obchody, tavernami a sezónními obchody. Třípatrový hotel Zafiria se střešním bazénem nabízí možnost klidné dovolené. Součástí hotelu je recepce, kavárna s terasou, bazén a pool bar.

Matala Bay

Matala Bay ***

Nově zrekonstruovaný klidný hotel Matala Bay se zahradou je tvořený hlavní několikapatrovou budovou s výtahem a nachází se na začátku letoviska Matala nedaleko známé písečné pláže "Golden Beach". Nedaleko se nacházejí další písečné pláže – červená (Red Beach) a pláž Komos. Centrum letoviska s pláží je 200 m od hotelu po chodníku. Autobusová zastávka je 200 m od hotelu. Vzdálenost od Heraklionu zhruba 75 km.

Frangiskos

Frangiskos ***

Hotel Frangiskos se nachází na Krétě nedaleko centra střediska Matala, v blízkosti krásné a známé písčité pláže. Hotelový areál je tvořen hlavní budovou a několika dalšími budovami. Obchody se suvenýry a potravinami, bankomat několik desítek metrů od hotelu. Zastávka autobusu je přímo před hotelem Frangiskos. Vzdálenost od Heraklionu cca 65 km.

Europa Matala

Europa Matala ***

Hotel Europa Matala nacházející se v letovisku Matala na klidném místě je vhodný pro všechny věkové kategorie klientů, počínaje samotnými páry až po rodiny s dětmi.  K dispozici jsou dva bary, bazén a WiFi připojení po celém areálu.