Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

TREK NA HORSKOU CHATU KALLERGHI

TREK NA KALLERGHI JE SNADNY A DOBRE SCHUDNY.VETSINA TREKU VEDE PO HORSKE CESTE AZ K CHATE.

Základna našeho pobytu byla v Paleochoře

na jihozápadním pobřeží Kréty koncem září. Sezóna pomalu končila a počasí oproti střední Evropě fantastické. Z tohoto klidného letoviska jsme vyráželi na hory, jeskyně i pláže. Z Paleochory na planinu Omalos

autobus zatím nejezdí. Snad jen busy, co vozí turisty na Samarii. A ty ještě musí jezdit oklikou, protoze se na silničky, po kterých jsme jezdili na Omalos my, jednoduše nevejdou.

Z Paleochory je to na Omalos asi hodina jizdy. Z části po hlavní silnici směr Chania a asi po 4 km se musí odbočit vpravo směr Azoghires, Strati, Temenia, Rodhovani, Kambanos a Prines. Zbytek silnice na Omalos až ke Xyloskalo (vchod do Samarie) je po široké silnici vybudované pro autobusy vozící turisty na tůru Samarií.

Z planiny Omalos lze podniknout různé treky. Nejznámnější a také nejnavstěvovanější je tůra asi 18 km dlouhá soutěskou Samarií. Někdy to tam připomíná pražské Václavské náměstí v plné sezoně.

Měli jsme v plánu podívat se na méně turismem zasažená místa - horskou chatu Kallerghi

a její okolí.A od chaty, přes údolí Samarie

okouknout možné stezky vedoucí na Gigilos a pak na Volakias, kam jsme se také chtěli podívat. Vše ovšem záleželo na počasí.

Při výstupu na Kallerghi

se počasí nadmíru povedlo. K horské chatě

(1670 mnm) vedou dvě trasy

. Hodně kamenitá cesta

asi kilometr před parkovištěm u Xyloskalo a nebo stezka přímo od pokladen do soutěsky.Obě trasy jsou zhruba 5 km dlouhé.

Na Kallerghi je možné kromě osvěžení a kochání se pohledem na okolni vrcholy Levka Ori a do soutěsky Samarie, se také ubytovat

Je to výchozí místo pro treky po východních Levka Ori

. Cesta k chatě určitě stojí za tu námahu. Zvláštností této chaty je také denní kadibudka. Pohled z okénka

nebo rovnou z diry

do Samarie je nezapomenutelný!! Kallerghi velí už nějaký čas Rakušan a horský vůdce po Alpách Josef Schwemberger. Je to prima chlap, ono to na horách ani jinak být nemůže. Vše důležité o horské chatě najdete na www.kallergi.com .

Pokochali jsme se fantastickými pohledy na vrcholky Levka Ori

, do soutěsky Samarie. Nafotili spoustu fotek

, pokecali s boudařem Josefem, a okoukli stezku, která vede na Gigilos

. A těšili se na trek na Gigilos a Volakias. Jen aby počasí vydrželo....

Uplynulo pár dní, kdy počasí bylo na koupání a poznávání jiných částí jihozápadu Kréty, ale nebylo na cesty po horách, které byly zahaleny mraky

.

Podle předpovědi se mělo vyjasnit za dva dny. Tak snad ..