Kréta - počasí obecně

3 min.

Počasí na ostrovu Kréta je typicky středozemní. Počasí v létě je teplé a téměř beze srážek, na jihu, u pobřeží Lybijského moře se dá říci, že je přímo horké. Zima bývá mírná, se sněhem v horských oblastech, deštěm v nížinách a přesto poskytující dostatek slunečných dní.

V zimě a v jarních měsících je Kréta vzhledem k vysokým teplotám, dostatku srážek a vysoké vlhkosti jeden z nejzelenějších ostrovů ve Středozemním moři.

Protože je Kréta velmi hornatá, změny počasí mohou být velmi náhlé. V každém případě však platí, že v létě je počasí téměř pořád slunečné, neprší a teploty vzduchu i moře jsou dostatečně vysoké pro příjemné strávení dovolené.

Protože každý návštěvník je jiný a rozmanitost Kréty i jejího počasí je velká, nejde určit, kdy je na Krétě nejlépe. Kréta má vždy pro každého něco …

Konkrétní předpověď počasí na následující dny je v rubrice Předpověd počasí

Rozdíly v počasí dle oblasti

Východ

Východní část Kréty (oblast okolo městečka Sitia) je spíše sušší, s menším množstvím srážek. Krajina je vyprahlá, některá území jsou jen s řídkým porostem nebo připomínají poušť (například Karoumbes). Teplota je tam celkově vyšší, než ve střední a západní části. Mnoho koryt potoků a říček je díky vyschlých a používají se jako cesty ke skrytým krásám pobřeží (například kaňon Hohlakies nebo Údolí mrtvých u Kato Zakros).

Západ

Oblast okolo města Chania a západní Kréta - více srážek, více vlhkosti. Tato část ostrova je mnohem zelenější, než východ. Průměrné teploty jsou v západní části o trochu nižší, než v části východní, stromy a keře jsou velmi rozšířené a v některých potocích a říčkách (například říčka Preveli) je tekoucí voda celoročně.

Jižní pobřeží

Jižní pobřeží se svažuje do moře většinou velmi prudce, teploty vzduchu jsou vyšší než na severu, vzhledem k hlukokému moři však bývá o jeden až dva stupně studenější voda než na severu. Pláže i vstupy do vody jsou poměrně prudce se svažující.

Severní pobřeží

Na severním pobřeží jsou teploty vzduchu o trochu nižší, než na jihu, pobřeží se svažuje do moře postupně, takže má možnost se více prohřát. Pro někoho je tam příjemnější koupání, protože pláže jsou plošší a vstupy do vody delší.

Hory

Obecně je počasí v horách chladnější než v nížinách nebo na pobřeží. V létě je teplota okolo 15 - 20 stupňů, všude je sucho, prameny a říčky jsou bez vody, horské oblasti jsou často úplně vyprahlé, ve vyšších polohách bez vegetace.

Zima je v horách tvrdá, často padá sníh a v horních partiích pohoří Lefka Ori (White mountains, Bílé hory), Psiloritis nebo Ida se sníh často drží až do května či června.

Popis počasí podle ročního období

Teploty, srážky, sluníčko - dlouhodobé průměry

Čtěte také: Předpověd počasí

Naše tipy na zájezdy