Tips for trips

Peloponés výlety

Tipy na výlety od turistů / cestovatelů - Tipy na výlety a fakultativní akce CK

Máte vlastní tip na výlet v oblasti Peloponés?

Víte o nějakém místě, které by se ostatním mohlo líbit, ale nenašli jste ho zde? Myslíte si, že něco stojí za návštěvu a rádi byste o tom informovali ostatní? Napište nám. Rádi Váš návrh zvěřejníme.

%EDIT: Napsat a vložit Váš tip na výlet v oblasti Pelopones%

Pokud cestujete individuálně a nevíte, kam se vydat, zkuste si vybrat zajímé cíle z Katalogu objektů po levé straně. Přímý přístup na jednotlivé kategorie je:

Peloponés - tipy na výlety a různé fakultativní akce CK

Zde Vám přinášíme několik tipů na organizované výlety v oblasti Peloponés. Jsou od různých CK, u každého výletu je napsáno, kdo ho nabízí. Některé výlety se překrývají a jsou zhruba stejné. Asi to bude proto, že CK výlety nabízí, ale neorganizují, jen zprostředkovávají nabídku místních agentur. Většinout tyto výlety tedy můžete zakoupit jak u CK, tak u delegáta na místě tak asi i v místních turistických informacích.

Delfy (Oblast Attika)

Časově náročnější výlet nabízí řadu zcela nevšedních a neopakovatelných zážitků. Možná sami poznáte, proč bylo toto posvátné místo tolik obdivováno a budilo respekt. Cesta autobusem je obvykle kombinována s trajektem z přístavu v Egionu do Agios Nikolaos, popřípadě přejezdem přes nový most Rio – Antirio (ohňostrojem slavnostně otevřen 7. srpna 2004, most zkrátí čas přejezdu přes mořskou úžinu na 5 minut z původních pětačtyřiceti, jež si vyžadovala cesta trajektem). Cesta pokračuje dále až ke svahům Parnasu, kde ve výši cca 700 m leží od nepaměti slavné orakulum, svatyně boha Apollóna a věštkyně Pýthie. V Delfách budete mít volno na prohlídku celého areálu, stadiónu a divadla. Za návštěvu stojí i Tholos a muzeum, kde je umístěn známý „pupek“ světa – kámen, jenž ono centrum představuje. Cesta zpět vede přes Théby a Korintský průplav, kde je čas pořídit z mostu nad ním atraktivní fotografie do rodinného alba. Orientační výše vstupného: cca 9€ + cca 3€/přeprava trajektem nebo přejezd po mostě. Zajímavé odkazy k výletu: www.galenfrysinger.com/delphi.htm, www.delphic-oracle.info. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Argolida - okruh

Lekce řecké historie a mythologie na Vás čeká během celodenního okruhu krajem Argolida. První zastávka je v Mykénách, kde doporučujeme kromě Átreovy pokladnice, Lví brány a kruhových hrobů navštívit především nově otevřené muzeum, jehož stálá expozice je opravdu velmi cenná a zajímavá nejen pro milovníky historie. Ve Starém Korinthu stojí za shlédnutí historický areál a muzeum. Volno bude na občerstvení, procházku nebo nákupy. Divadlo v Epidauru s nejlepší akustikou na světě je skutečná perla. Posaďte se do nejvyšších řad na kamenné kvádry, zavřete oči a nasajte do sebe atmosféru tohoto posvátného místa. Divadelní styly, žánry, texty a kostýmy se mění po staletí, divadlo však zůstává. Orientační výše vstupného: cca 20€/osoba. Zajímavé odkazy k výletu: www.grisel.net/corinth.htm, www.greekfestival.gr. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Athény – hlavní město

Návštěvu hlavního města Řecka si rozhodně nenechte ujít. Athény (www.athensguide.com, www.stoa.org/athens) jsou sídlem prezidenta a významným kulturním i hospodářským střediskem Řecka. Během celodenního výletu do Athén uvidíte to nejzajímavější, co toto město nabízí. Na úvod vás čeká návštěva Akropole a zcela nové-ho muzea, které vystavuje všechny exponáty nalezené na Akropoli i v jejím okolí. Z vyvýšeniny se můžete pokochat pohledem na pahorky kolem. Přivřete-li oči a zasníte se, potom se můžete přenést do doby města za Perikla, který se zcela jednoznačně zasadil o rozvoj athénské demokracie a potažmo i o kulturní a mocenský rozvoj Athén. Následně zamíříte před brány Panathénajského stadiónu, postaveného na místě dřívějšího kamenného z roku 330 př. n. l. Další zastávkou je střídání stráží před prezident-ským palácem, uvidíte i impozantní budovu parlamentu. V závěru vás čeká návštěva Archeologického muzea. Budete obdivovat exponáty, které zahrnují všechna období řecké historie od sochařsví, váz, šperků, mincí až po předměty každodenního života. Cesta zpět do Tola je dle časových možností se zastávkou u průplavu Korinth. Orientační výše vstupného: cca 20€. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Barbecue

Slunce, čisté moře, svěží vzduch, dobré jídlo, relaxace, dobrodružná plavba původně rybářskou bárkou pro cca 45 osob – tak to je v kostce popis výletu „barbecue“. Dopoledne vyrazíte z tolského přístavu na půvabnou oblázkovou pláž v Argolském zálivu. Zde je čas nejen na koupání, ale také na skvělé jídlo. Kapitán lodi, skvělý kuchař, Vám připraví chutný oběd, výtečné suvlaki s řeckým salátem a tzatziki a k tomu nalije osvěžující domácí víno. Poté odplujete na ostrůvek Daskalio. Zde se v „závětří“ turistického letoviska můžete těšit klidu a samotě, dovádět ve vodě či se potápět a pokoušet se o nějaký neobvyklý úlovek. K tomu Vám poslouží i šnorchly a další vybavení, které si můžete zdarma půjčit, stejně jako jsou k dispozici slunečníky. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Noční plavba do Nafplia

Nasajte prázdninovou atmosféru okořeněnou tro¬chou dobrodružství a tajemna. Obvykle v pátek večer odplouvá z tolské zátoky moderní loď Alkyonis, která směřuje do nedalekého města Nafplia. Jakmile připlujete do Nafplia, doporučujeme vydat se nejprve na náměstí Syntagma, kde stojí bývalá mešita, která byla sídlem řeckého parlamentu. (Druhou a neméně atraktivní možností je nasednout do malého turistického vláčku a nechat se za cca 4€ provézt centrem městečka.) Nafplio je zcela jedinečné svou architekturou a vnitřním uspořádáním ulic a uliček. Vydejte se některou z nich, ve všech jsou unikátní krámečky se suvenýry, uměleckými předměty, kavárničky, restaurace, taverny… Nechte se zlákat posezením u výtečné a osvěžující kávy frappé, k tomu ochutnejte řecké sladké moučníky (doporučujeme „baklava, kataifi, ravani, jaurti me meli“…). Nemyslete na kalorie, jste na dovolené, zítra je také den a plavání v moři je ideální terapie. Návrat zpět kolem půlnoci. Krásný večer plný nevšedních zážitků. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Olympie (Olympia)

Chcete-li se dozvědět podrobnosti, zajímavosti, střípky a možná i nějaké drby o minulých olympijských hrách, neměli byste tento výlet určitě opomenout. Cesta autobusem vede horskou krajinou a náhorní plošinou kraje Arkádie. Cestou je možné spatřit místa, která byla zasažena ničivými srpnovými požáry v roce 2007. Řecku tehdy přispě-chala na pomoc celá řada států – Francie, Německo, Itálie, Norsko, Kanada, Kypr a další. Areál Olympie zůstal zachován, v okolí bylo zničeno mnoho vesnic, lesních porostů a bohužel byly i oběti na životech. Nedaleko města Megalopolis se dělá krátká přestávka na občerstvení. Kolem poledního přijedete do Olympie, volno bude na prohlídku historického areálu a nově otevřeného archeologického muzea. Expozice dějin olympijských her a vykopávek z Olympie se nachází u parkoviště autobusů ve starém muzeu. Orientační výše vstupného: cca 9€/osoba. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Sarónské ostrovy

Lodní společnost Pegasus cruises, se kterou spolupracujeme dlouhou řadu let, nabízí několik příjemných plaveb po moři. Jednou z možností je plavba na Sarónský ostrov Hydra (případně v kombinaci s ostrovem Spetses nebo též Poros). V období řeckých svátků a výročí se též konají speciální plavby s programem, např. rekonstrukce námořní bitvy, což si určitě nenechte ujít. Další možnou plavbou je celodenní výlet z tolského přístavu do Monemvasie (www.monemvasia.com, www.greecetravel.com/monemvasia), jejíž dominantu tvoří byzantská pevnost, která je současně jedinou pevností, kde doposud žijí obyvatelé města. Zajímavé odkazy k výletům: www.pegasus-cruises.gr, www.hydra-island.com, www.greeka.com/saronic/spetses, www.poros.com.gr, www.greekislands.com/poros/home.htm, www.hydra.gr, www.spetsesdirect.com. Popis výletu je od CK VTT - Venus Trade and Tours.

Niforeika - Olympie

Půldenní autokarový výlet do dějiště nejslavnějších starořeckých her. Po zhruba hodinové cestě směrem na jih Peloponésu projedete městečkem Olympie, které těsně sousedí se starověkými archeologickými památkami. V místním muzeu najdete jedny z nejkrásnějších soch v Řecku, rekonstrukci gigantického chrámu boha Dia, sochu Herma s malým Dionýsem od sochaře Práxitela a mnoho dalších unikátních památek. V samotném archeologickém areálu najdete kromě zbytků již zmiňovaného Diova chrámu také gymnasium a palaistru – místa, která sloužila pro přípravu na olympijské hry, proslulé sloupové síně ozvěn a samotný olympijský stadión. Poté Vás čeká ještě malá zastávka v nové Olympii, kde si můžete zakoupit něco na památku. Popis výletu je od CK Alex.

Niforeika - Patra

Půldenní autokarový výlet do metropole Peloponésu Patry spojený s prohlídkou známých vinařských závodů Achaia Claus a ochutnávkou řeckých vín. Patra je dvousettisícové město s přístavem, ze kterého každý den vyjíždí mnoho lodí především do Itálie, třetí největší v Řecku. Cestou do vinařského závodu budete mít volný čas v Patře na nákupy, prohlédnete si známý kostel svatého Andrease a také se zastavíte u nedávno otevřeného jednoho z nejvyšších visutých mostů v Evropě, který spojuje Peloponés s pevninou. V Achaia Claus pak proběhne prohlídka ve vinném sklepě a samozřejmě nebude chybět malé občerstvení a ochutnávka několika místních vín, která si budete za ceny mnohem nižší než v obchodech moct také zakoupit. Popis výletu je od CK Alex.

Niforeika - Delfy

Celodenní autokarový výlet do Delf. Cestou projedete metropolí Peloponésu Patrou, přejedete po vysutém mostě z přístavu Rio do Antiria a dále pojedete podél břehu přístavem Naupaktos kolem krásných scenérií povětšinou s výhledem na moře až k přístavu Itea, který leží přímo pod Delfami. Pak po klikaté cestě stoupající strmě do Parnaských hor dojedete do jednoho z nejzajímavějších míst v Řecku vůbec. Kromě unikátních památek uložených v místním muzeu včetně posvátného „pupku" – ve starověku považovaného za střed světa, vyjdete po svaté cestě kolem několika pokladnic až k Apolónovu chrámu a místnímu divadlu, zdatnější pak až na samotný vrchol na stadion, kde se kdysi konaly Pýthijské hry. Za odměnu se Vám nabídne překrásný výhled na celé údolí. Kromě pramene Kastaliá, který údajně dával básníkům inspiraci, zde najdete i proslulý kruhový Tholos známý z mnoha fotografií z Delf. Popis výletu je od CK Alex.

Niforeika - Athény

Celodenní autokarový výlet do hlavního města Řecka. Cestou projedete metropolí Peloponésu Patrou a dále pak podél pobřeží Peloponésu až ke Korintskému průplavu. V samotném hlavním městě uvidíte střídání stráží před Parlamentem, zastavíte se u známého athénského stadionu, vystoupíte na slavnou Akropoli, kde si prohlédnete také místní muzeum a nakonec se projdete pitoreskními uličkami Plaky – starého města. Popis výletu je od CK Alex.

Naše tipy na zájezdy