Tips for trips

Výlety na ostrově Kréta aneb aktivní dovolená

Pokud jedete na dovolenou na Krétu, byla by škoda jen vylehávat na pláži. Určitě si během dovolené vyjeďte někam na výlet. Ať už se bude jednat o výlet individuální nebo o výlet, který pořádá nějaká cestovní kancelář, je vždy potřeba si dobře vybrat. Jste na dovolené a Váš čas je drahý. Rádi bychom Vám pomohli Vaši dovolenou ještě více zpříjemnit a tak níže nabízíme tipy na nejzajímavější místa a výlety po celé Krétě.

Prosím, pokud jste některý z uvedených tipů na výlet o dovolené absolvovali nebo to plánujete, podělte se s ostatními o Vaše zážitky. Popis Vašeho výletu včetně fotografií a dalších komentářů můžete napsat do rubriky Výlety.

Doporučená půjčovna aut pro vše výlety

Jednoznačně doporučujeme půjčovnu aut Autoway Kréta. Mají velmi slušné ceny a, což je hlavní, kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí, a auto Vám přivezou zdarma až k hotelu a zase si ho tam vyzvednou.

Máte vlastní tip na výlet?

Víte o nějakém místě, které by se ostatním mohlo líbit, ale nenašli jste ho zde? Myslíte si, že něco stojí za návštěvu a rádi byste o tom informovali ostatní? Napište nám. Rádi Váš návrh zvěřejníme.

%EDIT: Napsat a vložit Váš tip na výlet na Krétě%

Přírodní zajímavosti

Místo Jak se tam dostat Lokalita Náročnost délka Další odkazy

Náhorní plošina Lasithi

autem, busem, výlet je nabízen i CK východní část ostrova Nenáročný výlet za zajímavou krajinou, na místě nabídka ručně dělaných ubrusů a deček 1/2 dne

Fotogalerie I.

Fotogaleri II.

Cestopis

Soutěska Samaria

busem, výlet je nabízen i CK jihozápad Náročná celodenní akce - 16km, převýšení 1200 metrů celodenní

Popis průchodu kaňonem Samaria

Fotopopis

Výlet Samaria

Kaňon Imbros

autem, busem jih-jihozápad středně náročná pěší tůra, terén je vhodný i pro aktivní rodinu s dětmi 1/2 dne Fotoalbum

Náhorní plošina Nida a Diova jeskyně

autem zhruba střed Kréty Nenáročná cesta autem 1/2 dne Cestopis

Pláže

Místo Jak se tam dostat Lokalita Náročnost délka Další odkazy

Laguna Balos

autem, individuálně lodí, výlet je nabízen i CK severozápad lodí nenáročné, autem cca 1 kilometr klesání pěšky od parkoviště celodenní

Fotoalbum I.

Fotoalbum II.

Vai

autem, busem nejvýchodnější část Kréty nenáročné, náročná může být cesta tam. Je to docela daleko. 1/2 - 1/1 dne

Glykanera

pěšky jihozápad náročná cesta, vhodné jen pro fyzicky zdatné celodenní

Fotoalbum

Cestopis

Elafonisi

autem, individuálně lodí, výlet je nabízen i CK jihozápad nenáročné, náročná může být cesta tam. Je to docela daleko. celodenní Fotoalbum

Preveli

autem, lodí, výlet je nabízen i CK jih-jihozápad lodí nenáročné, autem se musí sejít kus z parkoviště k pláži 1/2 - 1/1 dne

Falasarna

autem západ nenáročný výlet 1/2 - 1/1 dne

Fotoalbum I.

Cestopis I.

Památky

Místo Jak se tam dostat Lokalita Náročnost délka

Gortys

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta nenáročné 2-3 hodiny

Festos

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta - jih nenáročné 2-3 hodiny

Knossos

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta - sever nenáročné 2-3 hodiny

Matala

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta - jih nenáročné 2-3 hodiny

Agia Triada

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta - jih nenáročné 2-3 hodiny

Frangokastello

autem, busem, CK/místní agentura západní Kréta - jih nenáročné 2-3 hodiny

Spinalonga

autem, busem, CK/místní agentura východní Kréta - sever nenáročné 2-3 hodiny

Chania - město

autem, busem západní Kréta - sever může být náročné celý den

Heraklion - město

autem, busem střední Kréta - sever může být náročné celý den

Rethymno - město

autem, busem západní Kréta - sever může být náročné celý den

Kláštery

Místo Jak se tam dostat Lokalita Náročnost délka

Preveli

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta - jih nenáročné 2-3 hodiny

Toplou

autem, busem, CK/místní agentura východní Kréta nenáročné 2-3 hodiny

Arkadi

autem, busem, CK/místní agentura střední Kréta nenáročné 2-3 hodiny

Hrissoskalitissas

autem, busem, CK/místní agentura západní Kréta nenáročné 2-3 hodiny

Ostrovy

Místo Jak se tam dostat Lokalita Náročnost délka

Ostrov Chrisi

Lodí z Ierapetra, CK/místní agentura jihovýhod Kréty nenáročné 1/2 dne

Uživatel Dobro na Krétě doporučuje:

Vodní svět Acqua Plus (www.acquaplus.gr), který se nachází asi 5 km od města Hersonissos na silnici spojícící Hersonissos a Kastelli.

Další vodní svět Water City (www.watercity.gr) se nachází u vesničky Anapolis nedaleko Iraklionu

%EDIT: Napsat a vložit Váš tip na výlet na Krétě%

Jak se kam dostat

Pokud si vyberete místo, kam byste se chtěli o dovolené na ostrovu Kréta podívat a nevíte, kde místo přesně leží, tak se vraťte na hlavní mapu Kréty a místo si vyberte v políčkách s výběrem. Na mapě se ukáže ikona. Mezi další užitečné odkazy pak patří třeba silniční síť nebo bus. Informace o půjčování aut jsou v rubrice Půjčování vozidel


Popisu výletů nabízených CK

Palác Knóssos

Poznávací výlet do centra mínójské kultury a civilizace začíná v cca 8 hodin. Během tohot výletu navštívíte archeologický areál v Knóssu, který byl postaven před 4000 lety. Zde Vás průvodce seznámí s bohatou historií Mínójců a všeho, co zde zůstalo z velkolepých staveb. Po prohlídce je zastávka v hlavním městě Heraklionu, kde Vás čeká přibližně hodinová komentovaná prohlídka centra města. Čas bude na občerstvení, nákupy nebo krátkou návštěvu archeologického muzea, které od roku 2007 prochází rekonstrukc a přístupná je do doby úplného otevření jen malá část s těmi nejvýznamnějšími exponáty. Návrat zpět je plánován na cca 18 hodin. Orientační výše vstupného během výletu cca 6€/osoba. Popis výletu je od CK VTT.

Pláž Elafonisi

Cílem tohoto výletu je podle mnoha anket nejkrásnější pláž Kréty, která se nachází na jihozápadě ostrova poblíž letoviska Paleochora. Od hotelů se odjíždí v cca 09:30 hodin a než dorazíte k pláži, navštívíte krápníkovou jeskyni Agia Sofia a potěšíte se pohledem na soutěsku Topolia. Zhruba v pravé poledne dorazíte na nádhernou pláž Elafonisi. Voda je v jedné části mělká a tak lze přejít/přebrodit na blízký stejnojmenný ostrůvek. Písek na zdejší pláži je zlatavý, žlutý i bílý a různé barvy má i moře, v němž lze při šnorchlování pozorovat korály a spoustu zajímavého života.. Ne náhodou se toto místo nazývá evropským Tichomořím, které vyhledávají i filmaři, když chtějí natočit exoticky a zajímavě působící záběry. Přibližně v půl třetí, až se dostatečně vykoupáte v průzračně čistém Libyjském moři, začíná plavba kolem pobřeží, při které jsou velmi často ke spatření delfíni. Zastávka je v historickém městečku Paleochora a záleží jen na Vás, zda následující hodinu strávíte procházkou v křivolakých uličkách, posezením v taverně, nebo dalším koupáním či sluněním na místní pláži. Cestou zpět do ubytování uvidíte z autobusu krásnou přírodu, malé vesničky a samozřejmě množství olivových hájů a pomerančových sadů. Návrat v cca 18:00. Popis výletu je od CK VTT.

Soutěska Samaria

Zkouška fyzické kondice – i tak je možné nazvat celodenní výlet do západní části ostrova, kde se nachází 18 km dlouhá soutěska Samarie, nejdelší přírodní kaňon v Evropě. Soutěska Samaria je známa mohutnými skalními masivy, panenskou přírodou a krásnou krajinou. Nejpříznivějším obdobím na návštěvu soutěsky Samarie je tradičně jaro a končící léto, kdy slunce tolik nepálí a cesta dolů na konec soutěsky do vesničky Agia Roumeli není tak náročná. Odtud odplouvá loď do Chora Sfakion, kam pro Vás přijede autobus. Na cestu doporučujeme pevnou sportovní obuv, pokrývku hlavy, opalovací krém, plavky a batoh. A hlavně dostatek vody. Orientační výše vstupného, včetně lodního lístku: cca 14€. Děti do 15 let neplatí vstupné, lodní lístek cca 8€. Popis výletu je od CK VTT.

Vodní park

Den plný zábavy, vodních radovánek a dovádění. V areálu vodního parku najdete skluzavky, líné řeky, tobogány a mnoho dalších atrakcí pro děti i dospělé. Odjezd z hotelů je přibližně v 09:00, návrat zpět v cca 18:00. Chcete-li se začít těšit již nyní, klikněte na www.limnoupolis.gr, kde jsou fotografie celého areálu a praktické informace. Popis výletu je od CK VTT.

Spinalonga - benátská pevnost

Jedná se o nenáročný lodní výlet s koupáním v zátoce Kolokitha s obědem na lodi. Ostrůvek Spinalonga je vzdálený jen 8 km severně od městečka Agios Nikolaos, na kterém Benátčané v roce 1579 vystavěli téměř nedobytnou pobřežní pevnost vzdorující tureckým nájezdům. Později byla tato pevnost útočištěm malomocných, pro které tady krétská vláda roku 1903 vytvořila kolonii. V současnosti je ostrůvek Spinalonga výletním místem spojeným s koupáním a obědem a návštěvou městečka Agios Nikolaos. Popis výletu je od CK FiroTour.

Řecký večer

Typická řecká vesnička v horách, tradiční místní jídla, dobrá vína, folklórní hudba v doprovodu tanečníků v tradičních krojích - to vše čeká jen na vás – výtečné krétské jídlo o 4 chodech, neomezená konzumace lahodného vína, ukázka řeckých tanců a písní. Popis výletu je od CK FiroTour.

Santorini

Kdo by neznal pohádkový ostrov Santorini, jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů, bájnou Atlantidu. Vrstvy lávy střídající se s pískem, solí a útesy na černé lávě kontrastující s bílými domečky a kostelíky s modrými kopulemi zcela uchvátí každého návštěvníka. Ostrov, který patří ke kykladskému souostroví, vznikl vulkanickou činností a nemůže být porovnáván s žádným jiným v Egejském moři. Lodní výlet s možností návštěvy měst Oia a Thira. Popis výletu je od CK FiroTour.

Pevnost Gramvousa

Jedná se o lodní výlet k divukrásnému a neobydlenému, dříve pirátskému poloostrovu na severozápadě Kréty, kde si můžete vyjít na benátskou pevnost nebo se vykoupat v tyrkysově čisté vodě. Gramvousa patří k nejkrásnějším místům na šnorchlování a potápění v průzračně čisté vodě plné mořských živočichů. Přesvědčte se o této kráse civilizací nedotčené zátoky a pláže Balos (Pláž Balos Lagoon), kde je průzračně tyrkysová voda a teplé mělké moře s růžovým pískem. Popis výletu je od CK FiroTour.

%EDIT: Napsat a vložit Váš tip na výlet na Krétě%

Naše tipy na zájezdy