Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Thessaloniki

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Thessaloniki, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Středisko Soluň - Thessaloniki

Thessaloniki, u nás spíše známá jako Soluň je druhým největším městem Řecka s přibližně milionem obyvatel. Leží v Makedonii - severní pevninské části země.

Historie Thessaloniki - Soluně

Město bylo založeno v r. 312 př. n. l., nedaleko historického města Therma, král makedonský ho pojmenoval po své manželce Thesalonice - sestře Alexandra Velikého. Město rychle rostlo,  ve 2. st. př. n. l. byly vybudovány hradby, v běhu dějin bylo součástí Makedonské, Římské a Osmanské říše, krátkou dobu zde bylo založeno také Soluňské království. Thessaloniki mělo vždy v dějinách velkou důležitost, šlo o prosperující město, významnou obchodní křižovatku a centrum učenosti. V r. 1430 bylo dobyto osmanským sultánem, přejmenováno na Selanik, v rukou Turků zůstalo téměř 500 let. V 19. století bylo široce multikulturní - žili zde Židé, Bulhaři, Albánci, Turci a Řekové.

V r. 1917 bylo celé zničeno velkým požárem, pak přestavěno a obnoveno, stejně jako po zemětřesení v r. 1978. Ranně křesťanské a byzantské památky byly v r. 1988 zapsány do seznamu svět. dědictví Unesco.  Soluň byla r. 1997 vyhlášena Evropským městem kultury.  Nacházejí se zde 2 univerzity - Aristotelova Univerzita a Univerzita Makedonie, také Technologický vzdělávací institut.

Památky v Soluni (Thessaloniki)

Thessaloniki má více než 3000 let starou nepřetržitou historii, která je zřetelně patrná i v její dnešní podobě. Památky na éru Římské říše, Byzantské období i Ottomanskou nadvládu zde naleznete prakticky na každém kroku. Byzantské kostely Soluně jsou součástí světového dědictví UNESCO.

Zachována zůstala podstatná část Byzantských hradeb, včetně známé Bílé věže (the White Tower), poslední zcela zachovalé obranné věže ze 16. stol.. Vynechat byste neměli starobylé centrum města (Upper Town) s jeho malebnými uličkami, kde se historické domy střídají s kostelíky na malých náměstích. Nejznámějšími kostely jsou Agios Demetrios (7. stol.), Agia Sophia (9. stol.) a Agios Nikolaos známý překrásnými freskami. Jedním z nejstarších je Rotunda, původně zbudovaná jako Diův chrám. Je stejně starobylá jako Pantheon v Římě.

Ottomanskou éru připomínají Turecké veřejné lázně, kryté tržiště Bezesteni (prodávali zde zlatníci), Alatza Imaret (chudobinec) a Hamza Bey Camii - zrestaurovaná budova je užívána jako galerie.

Soluň měla také prosperující židovskou obec, která zde vzkvétala už od dob Římské éry, přečkala Byzantince i Ottomany a byla zlikvidována až v době II. světové války, kdy většina místních židovských občanů byla odvezena od Osvětimi. Dodnes tu stojí dvě synagogy a Židovské muzeum.

Co v Soluni?

Soluň nabízí také nepřeberné množství tradičních taveren a barů i mezinárodních restaurací, diskoték a klubů s taneční hudbou. Nakoupit můžete v malích obchůdcích a buticích, nebo vychutnat atmosféru současného tržiště s nabídnou čerstvých ryb, masa, ovoce i dalších potravin, květin i oblečení a bot.

V dnešní Soluni se spojují vlivy několika kultur, jimiž ve svých dějinách město prošlo - např. stará  čtvrť Ano Poli připomíná osmanskou nadvládu, v tematicky zaměřených muzeích vidíme vlivy těchto různých kultur – Židovské muzeum, Muzeum makedonského zápasu, Muzeum byzantské kultury, Národní muzeum současného umění, Technologické muzeum, Muzeum sportu. Symbolem města je Bílá věž, nejznámější katedrála Ag. Demetrion vzpomíná na život patrona Soluně – Sv. Demetria, v katakombách lze navštívit kobku, ve které byl vězněn. Mezi nejstarší kostely ve městě patří Osios David, St. Nicholas Orphanos  a klášter Vlatades.  Milovníci archeologie mohou navštívit zpřístupněná naleziště – hřbitov Ag. Paraskevi, Římský palác a hipodrom, rozvaliny původních starověkých hradeb.

K odpočinu lze využít  bohatou nabídku pláží Soluňského zálivu.

Thessaloniki je významným železničním centrem, s přímým vlakovým spojením s městy Sofie, Bělehrad, Moskva, Vídeň, Budapešť, Istanbul stejně jako s Athénami a jinými městy v Řecku. Veřejná doprava ve městě  je realizována autobusy, špatnou dopravní situaci by mělo výrazně zlepšit metro. Z letiště Makedonia jsou realizovány vnitrostátní i mezinárodní lety.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---