Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ostrov Chios

Autor:Liduš

Křišťálové moře, dlouhé pláže, příjemné klima, vůně jasmínu a množství turisticky atraktivních památek – to vše je Chios, ideální místo k aktivní i pasivnější dovolené či poznávání historie a krajiny. Díky své rozloze přes 800 čtverečních kilometrů se řadí na páté místo mezi řeckými ostrovy, leží v severovýchodní části Kykladských ostrovů (mezi Kyklady patří například i ostrovy Santorini, Mykonos, Syros či Naxos) a je omýván Egejským mořem (stejně jako další dovolenková destinace Turecko, kam je to jen pár kilometrů, do letoviska Cesme je to cca 10km).  Lépe si krásy Chiosu asi představíte  podle fotek. Na stránce Chios - fotky jsou fotogalerie našich návštěvníků, například uživatel Terry tam má neuvěřitelných 160 fotek úžasných fotek, stejně tak uživatelka Liduš, která jich tam má přes 80. Děkujeme za ně.

Kdy Chios navštívit?

Autor: Liduš

Středomořské podnebí ostrova je vlídné po celý rok, ale nejkrásnější počasí si lze užívat v letním období zhruba od května do října, kdy se teploty šplhají ke třicítce, přičemž je horký vzduch rozviřován příjemným větrem. Zimy bývají velmi mírné, a tak i mimo sezonu není problém se na ostrov vypravit a věnovat se třeba návštěvám památek a pěší turistice.

Povrch ostrova je nestejnoměrný, a tak vytváří pestrou krajinnou mozaiku – od pobřežních nížin přes stráně kopců, údolí a náhorní plošiny až po nejvyšší horu ostrova Pelinaios ve výšce téměř 1 300 metrů nad mořem. Z východního pobřeží lze dohlédnout až do Turecka a nebo se tam můžete rovnou vypravit po moři. Stejně tak Vás loď může zavézt na okolní ostrůvky – na severovýchodě větší Oinouses a malinké Pontikonisi, Passas a Vatos, na severozápadě pak větší Psara, menší Antispara a miniaturní Katonissi. Pokud na jaře projíždíte okolo místa zvaného Kampochora, můžete mít pocit, že jste se ocitli v Holandsku, neboť tu hojně kvetou překrásné tulipány, nejčastěji sytě rudé barvy.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Chios není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Chios znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Chiosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Hlavní město

Hlavní město ostrova Chios, jež leží na východním pobřeží, nosí stejné jméno jako celý ostrov, tedy město Chios; někdy je však také nazýváno Chora či Hora. V Chiosu to žije podobně jako v jiných hlavních městech, i když ve srovnání s vnitrozemskými metropolemi, tak jak je známe od nás z Evropy, ho lze přirovnat spíše k městečku malé až střední velikosti. Nicméně přesto je centrem administrativy, kultury, zábavy, obchodu a vzdělávání (sídlí tu univerzita ekonomie). O existenci tohoto významného osídlení se dochovaly důkazy sahající

do období před mnoha tisíci lety před naším letopočtem, takže historie, jež se odráží v mnohých památkách posetých po celém ostrově, je skutečně více než pestrá. Legenda dokonce hovoří o tom, že město Chios je rodištěm dvou slavných osobností celosvětových dějin – básníka Homéra a mořeplavce a objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba.

Chios a pláže

Autor: Liduš

Pláží na Chiosu je dostatek na to, aby uspokojily potřeby všech návštěvníků ostrova. Obzvláště potěšeni budou příznivci sportů, které vyžadují vlny, neboť sem proudí poměrně silné větry od severu a severozápadu, a tak se tu dobře daří surfingu, windsurfingu a plachtění všeho druhu. Nejlépe přizpůsobeny těmto aktivitám jsou pláže Afanis, Agia Fotia, Karfas a Mega Limnionas, přičemž všechny leží společně s Daskalopetrou v blízkosti hlavního města. Nejčastějším povrchem je písek nebo oblázky, avšak ne všechny poskytují tolik turistického komfortu, takže je vždy lépe si zjistit ještě před odjezdem na ostrov, která pláž bude vyhovovat právě vašim požadavkům. Pro seznam pláží se můžete podívat na stránku Chios - pláže.

Doprava

Po ostrově se dá pohybovat buď lidově řečeno po svých, na kole, autem nebo pravidelnými autobusovými linkami. Hlavní město je navíc přístavem, kam připlouvají lodě z Pirea a některých ostrovů, takže není nic snazšího než se dopravit na pevninské Řecko a odtud pokračovat po moři delší projížďkou až na Chios. Rychlejší je samozřejmě letecká přeprava, které je též možno využít, neboť Chios má vlastní letiště.

Co na Chiosu?

Přestože Chios patří k hojně navštěvovaným ostrovům Kyklad, mnohá místa se zdají být téměř nedotčená nohou turisty, a tak jsou ideální k dobrodružným průzkumům a pěším túrám. Pro podklady o cestování po ostrově se můžete podívat na stránce Chios - mapa.

Cestou potkáte množství vesniček, které se pyšní tradicí sběru mastixu, pryskyřice z keře lentišku užívané k náboženským účelům (podobně jako u nás kadidlo). Za vidění určitě stojí třeba vesnice Pyrgi (cca 25 kilometrů od hlavního města) s unikátním zdobením domů pomocí bohatých ornamentů, jež jsou vyvedeny v barvách bílé a černé a které jsou pro řecké ostrovy poněkud neobvyklé. Uličky jsou tu čisté a díky malovaným domečkům doslova rozkošné, skoro jako v pohádce. Naopak trochu více z přírody lze zhlédnout v okolí vesničky Kambos, kde jsou vysázeny citrusové plantáže a květinové zahrady. Další dochované takzvané mastichové vesničky, které dokázaly alespoň částečně odolat ničivému zemětřesení v roce 1881 jsou  Mesta, Olimpi, Vessa, Kalamoti a Elata. Každá z vesnic žila svým vlastním životem, používala rozličný dialekt a i kroje místních měly svá specifika.  

Řecko je proslavené svou lahodnou kuchyní. Ani Chios není v tomto žádnou výjimkou, a tak láká všechny labužníky k ochutnání nejrůznějších laskomin. Samozřejmě v bistrech, rychlém občerstvení a hotelích se podávají klasické pokrmy kontinentálního charakteru, takže sice i tam si dobře pochutnáte, ale pravé speciality neočekávejte. Na ty musíte zajít do tradičních taveren a restaurací. Převažuje tu ovoce, zelenina, olivy, mořské plody a různé druhy masa (rybí a z mořských živočichů, jehněčí, skopové, kuřecí, vepřové), vše vhodně kombinované s olivovým olejem a kořením. Samozřejmě nesmí chybět gyros, při jehož vůni se sliny sbíhají doslova jako o závod. Pokrmy bývají doplněny kozím nebo ovčím sýrem a jako zákusek se servíruje ovoce z místních sklizní, zmrzlina nebo moučníky. K pití nesmíte odmítnout zdejší chloubu – víno v různých modifikacích, dále pak tradiční nápoj ouzo nebo barevné míchané drinky.

Pro další zajímavosti a tipy na výlety se můžete podívat na stránkách Pevnosti, Muzea, Kláštery či Archeologická naleziště.

Napsali o Chiosu:

Zde jsou postřehy čtenářů a návštěvníků těchto stránek. Pokud byste chtěli něco připsat i Vy, můžete zde - Napsat doplňující informace o ostrově Chios

Paní Market napsala:

Chios? Klid, pohoda, vše bez stresu. Chios město je blázinec, letos navíc plný běženců, městský park nepoužitelný. Z toho si udělali ubytovnu. Hnus. Ale jak z města vyjedete, klid pohoda, krásné vyhlídky. A žádní běženci. Ti se drželi, zaplať bůh, jen ve městě. Krásné vesničky, pláže a jeskyně, hlavně jeskyně Gallas je moc zajímavá a u ní tavernička se super jídlem pod stromy u potůčku. Lidi jsou tu milí a v pohodě, poradí, popovídají si. Moje úplně srdeční záležitost Chios není, ale určitě stojí za to vidět.

S kým na Chios?

Chios je velmi oblíbený. Většinu cestovek a zájezdů máme zde v systému (Chios - centrum zájezdů, zájezdy je možné zakoupit s některým z našich speciálních bonusů ve formě slevy, průvodce nebo mapy), ale některé CK nabízí třeba slevy za on-line rezervaci nebo různé slevové akce, které nebylo možné podchytit v ceníku. Určitě tedy doporučujeme si dobře prohlédnout nabídku CK vypsaných v tabulce Doporučení cestovní kanceláře. Kompletní přehled nabízených hotelů, apartmánů a studií v této destinaci najdete na stránce Hotely, apartmánu a studia na Chiosu. Uvedené doporučené cestovní kanceláře jsou pak uvedeny i u jednotlivých ubytování, do kterých tyto CK jezdí.

Video z ostrova Chios

Děkujeme uživateli Tydra, který nám zaslal jedno moc hezké video, které ukazuje mnoho krás ostrova Chios tak, jak je můžete spatřit při svém putování Chiosem i Vy.

Video

Kam se na Chios jezdí?

Na Chios se z ČR jezdí do středisek Agia Fotini, Emporios a Karfas.

--- • --- • ---
---

Tipy na hotel v oblasti Chios

Riziko

Hotel Riziko je úplně nově zrenovované sídlo v oblasti Kambos na ostrově Chios, které nabízí ubytování v 10 luxusních pokojích. Hotel je obklopen podobnými obytnými domy a nachází se méně než 5 km od hlavního města Chios a od letiště a spousty pláží, kde můžete načerpat energii sluněním se a dováděním ve vlnkách Egejského moře. Středisko Kampos je vhodné místo svým klidem pro relax při procházkách po okolí nebo i projížďkách na kole. Jistě se Vám také bude líbit výhled z pokoje do zahrady plné pomerančovníků a citrusovníků, které jsou zde pěstovány.

1.

Theoxenia

Kompletně zrekonstruovaný hotel je umístěn na krásné písečno-oblázkové pláži Agia Fotini. Ubytování je vhodné pro klidnou dovolenou a pro klienty, kteří rádi objevují krásy ostrova.

2.

Sunset

Příjemný 3* hotel Sunset se nachází v letovisku Karfas nedaleko hlavního města Chios. Většina pokojů má výhled na moře. Odpočívat pak můžete na písečné pláži, která se nachází cca 60m od hotelu nebo přímo u bazénu v zahradě hotelu. Do centra letoviska Karfas je to pár kroků, což je ideální pro klienty, kteří rádi zajdou večer na skleničku do jedné z mnoha místních taveren či barů.

3.

Aegean Dream

Komfortní hotel Aegean Dream se nachází na klidném místě, pouhých 200 m od hlavní pláže Karfas Bay a 7 km od letiště. Doporučujeme náročnějším klientům, kteří preferují blízkost pláže, hlavního města i komfort hotelu.

4.

Golden Sands

Tento luxusní hotel se nachází přímo na písečné pláži oblíbeného letoviska Karfasu, 7 km od centra města Chios a 4 km od letiště. Hotel Golden Sands byl vystavěn v roce 1989 na ploše 3 akrů v moderním architektonickém stylu v příjemném prostředí. Hotel Golden Sands nabízí kompletní služby a komfort, které potřebujete pro únik z každodenního života. Kafeteria – bar s panoramatickým výhledem na Egejské moře, snack bar u bazénu, noční taverna nebo řecký večer, který je organizován u bazénu ve stylu řeckých vesnických tradic a patří k nezapomenutelným zážitkům pro každého. Místo je vhodné i pro rodiny s dětmi, protože místní písečná pláž s pozvolným vstupem patří k nejhezčím na ostrově.

5.

Pantelis

Oblázková pláž je vzdálena 50 m od hotelu. Lehátka a slunečníky za poplatek.

6.

Poslední přípěvky

4. 9. 2017 Milena Joglová » Chios -ostrov 1 příspěvek

Živé diskuze na fóru

4. 9. 2017 Milena Joglová » Chios -ostrov 1 příspěvek