9 min.

Ostrov Ithaka

Kolem stovky kilometrů čtverečních suchého zemského povrchu uprostřed tyrkysových vod Jónského moře, pouhých několik tisícovek „domorodých“ obyvatel, pohoří i zelené nížiny, nekonečné pláže a blažený klid, prostý davů dychtivých turistů – to je stručná vizitka řeckého ostrůvku Ithaka. Ten se rozkládá směrem na východ od jiné známé dovolenkové destinace, Kefalonie, pod jejíž správu společně s několika dalšími malými ostrůvky oficiálně spadá.

Historie ostrova je spjata s některými skutečně slavnými jmény. V antické historii je to především Odysseus, který proslul díky poutavým příběhům slavného básníka Homera. A právě Homer, který o ithackém králi a proslulém cestovali psal ve svých eposech, se zmiňuje, i když ne nejlichotivěji, také o Ithace, a to jako o místě „dobrém tak leda pro chování koz“. Z novodobější historie je třeba připomenout prince Charlese a jeho choť Dianu, kteří se rozhodli právě na Ithace strávit po svatbě část svých líbánek.

Zajímavé je pozastavení nad vznikem jména Ithaka. I když v dávných dobách nesl ostrov různá pojmenování, která byla několikrát změněna, současný název se používá už od doby starověku. Verzí o jeho původu existuje hned několik. Jedna vychází z mytologie a předpokládá, že inspirací k pojmenování ostrova byl bájný hrdina Ithakos, syn samotného boha moří Poseidona. Jiná hledá kořeny v jazyku. Jedna hypotéza pramení z doby Féničanů a jejich slovíčka „utica“, jež by se dalo do češtiny přeložit jako „kolonie“ nebo „osada“. A konečně řecký slovník obsahuje výraz „ithy“, který v překladu znamená „veselý“. Ithaka by se tedy klidně mohla jmenovat „Veselý ostrov“, což by nebylo tak daleko od pravdy.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Ithaka není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Ithaka znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Ithace přemýšlí, mohly zajímat. 

Proč si vybrat ostrov Ithaka

Ostrov Ithaka má na délku jen necelých 30 kilometrů, a tak lze projít nebo procestovat z jednoho konce na druhý úplně celý buď pěšky, na kole, autobusem nebo lodí podél pobřeží. Mimochodem loď je také jediný prostředek, jakým se lze na ostrov dostat, neboť tu není letiště, ani žádné jiné spojení s pevninou. Využít se dají linky z Kefalonie, Lefkady, Korfu a z přístavu Patras. A ideální k túrám není Ithaka jen svou velikostí, ale také díky té skutečnosti, že nepatří k nejrušnějším a nejnavštěvovanějším řeckým destinacím, a tudíž nepodléhá tolik přizpůsobování se potřebám návštěvníků a zachovává si svůj přirozený charakter. Zdejší příroda plná skalisek, kopců, borových lesů, vinic a olivových a cypřišových hájů je naprosto dokonalou kulisou dlouhých procházek zalitých sluncem.

Pokud Vás Ithaka zaujala a budete ji chtít procestovat trochu více, připravili jsme pro Vás stránku Ithaka - půjčovny, na ktreé se můžete podívat na tipy ohledně půjčování aut, skútrů a lodí. A také se nezapomeňte podívat na stránku Ithaka - mapa ostrova, ať víte, co od cestování po Ithace očekávat.

A s kým na Ithaku jet - doporučené zájezdy a CK

Ithaka je dosud ostrov tak trochu pozapomenutý a nabídka zájezdů na Ithaku není zrovna moc široká a některou sezonu sem nejezdí třeba i vůbec nikdo. Podívat se můžete na Ithaka - centrum zájezdů, pokud zde nic nenajdete, tak nic není dostupné. Případně ještě můžete zkusit nabídku zahraniční, viz. Německé a rakouské CK.

Hlavní město Ithaky

Hlavní město a současně přístav Vathy, dlící v malebné zátoce s malým ostrůvkem Lazareto na severu ostrova Ithaka, je metropolí ostrova již od 16. století. Původně byl chráněn ze dvou stran hradním opevněním, dnes však lze spatřit už jen kanony, které pomyslně střeží přístav. Barevné domečky rozeseté podél zátoky, malé náměstí s obchůdky a kavárnami, klidné tyrkysové moře a spící kopce poseté tmavou zelení nedávají vůbec tušit, že se tu v 50. letech uskutečnilo ničivé zemětřesení. Na zmíněném ostrůvku Lazareto, který před dvěma stoletími sloužil jako karanténa nově příchozích na ostrov a ještě v minulém století jako věznice, si nenechte ujít kostelík zasvěcený Ježíši Spasiteli. Jen několik kilometrů jižně od hlavního města se pak nachází Jeskyně nymf, kde prý Odysseus ukryl dary po návratu z Trojských válek.

Ithaka a pláže

I když Ithaka není zrovna nejfrekventovanějším cílem turistů, zdejší pláže mají co nabídnout, přestože ne všechny mají plné komfortní vybavení. Především je to jemný písek, křišťálově čistá voda blankytně modré barvy a okolní okouzlující krajina plná zeleně a skalisek, které lákají každého milovníka vodních radovánek. Některé odlehlejší pláže pak potěší hlavně ty, kteří rádi objevují divokou přírodu, aniž by se museli prodírat mezi lehátky a opalujícími se dovolenkáři, či ty, kteří si chtějí užít poklidnou dovolenou na jachtě při pobřeží. Nejznámějšími plážemi jsou: Aspros Gialos, Dexa (oceněná modrou vlajkou Blue Flag za kvalitu), Filiatro, Gidaki (přístupná jen lodí), Loutsa, Minimata (Mnimata), Pisso Aetos (nedaleko historických památek), Polis (s potopeným antickým městem a archeologickým nalezištěm) a Sarakiniko (s obzvláště působivou krajinou).

Ithaka - další tipy na výlety a zajímavosti

Jestliže ve vás atmosféra ostrova probudí vašeho objevitelského ducha, vydejte se do ostrovní divočiny. Nenechte si ujít nejvyšší horu Niritos v severní části a druhou nejvyšší Merovigli na jihu. Ve vnitrozemí se dají cestou potkat kláštery, které nechybí téměř na žádném řeckém ostrově. Je to třeba klášter Panagias na severu, nedaleko vesnice Stavros. Tam lze krom jiného navštívit archeologické muzeum a prohlédnout si Odysseovu bustu. A když už se budete pohybovat v této oblasti, nepřipravte se o jeskyni Loizou užívanou v dávných dobách k náboženským účelům. O něco dále na východ se vyplatí podívat se do přístavu letoviska Kioni, kde najdete také další z klášterů – Agios Nikolaos s unikátním antickým sloupem. V jižní části se kromě nejlepších pláží ostrova můžete vydat ke klášteru Taxiarchon, a když budete mít štěstí, trefíte se zrovna do zdejšího festivalu vína,  který se koná každou poslední sobotu v červenci. Navštívit lze i oslavy svaté Mariny, která se koná vždy 17.července v malé vesničce Exoghi, následně 20. července v Kioni slaví svátek sv. Iliase a konečně 5 a 6 srpna celý ostrov doslova žije zde největším a nejočekávanějším festivalem, který se každoročně koná ve vesnici Stavros.
Přehled zajímavostí a toho, co stojí za vidění, najdete vlevo v menu v záložce Katalog objektů. To nej se pak budeme snažit přidat na stránku Tipy na výlety. Pokud víte o něčem, co se tam hodí, napište nám to. Rádi to přidáme.

Pro koho je Ithaka vhodná?

Pokud toužíte po bujaré zábavě v klubech a barech do pozdních ranních hodin, Ithaka asi nebude to pravé. V hlavním městě i v některých místech mimo něj jsou sice diskotéky a podniky s nočním provozem, nicméně zdaleka není tento ostrov tak rušný jako některé jiné destinace, které jsou nočním životem doslova proslulé. Ithaka je vhodnější pro rodinnou dovolenou, případně prázdniny pro páry, které hledají kompromis mezi klidem a poklidnějším nočním životem v podobě příjemné večeře či posezení nad skleničkou.

Střediska na ostrově Ithaka

Na ostrov Ithaka se z ČR jezdí do středisek  Kioni a Vathy.

Informace o Ithace na internetu

Je to zajímavé - Ithaka je krásný ostrov, ale zajímavých stránek, které bych doporučil, moc není. Napadají mne jedině stránky Ithaka rovnou, kde je shrnut úplný základ. Pokud víte o dalších stránkách, napište nám. Rádi ho zde uvedeme. A jedna zajímavost - víte, že kdysi dávno Zakynthos spolu s Kefalonií a Ithakou tvořili jeden velký ostrov? Viz stránky portálu OSEL.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí