Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Proč Limnos ?

Malebný ostrov Limnos, ač se pyšní velmi pestrým a členitým pobřežím bohatým na kouzelné zátoky a písčité pláže, nepatří k turisticky nejnavštěvovanějším místům Řecka. A nutno říci, že je to velká škoda. Na druhou stranu snad právě proto si stále udržuje svou nezaměnitelnou originalitu, původní ostrovní atmosféru a především krásnou, téměř nedotčenou přírodu. Ve skutečnosti tedy nabízí svým návštěvníkům mnohem více než jiné destinace, které často lákají jen na koupání v moři, opalování a aktivity na plážích.

Ty na ostrově naleznete samozřejmě také, dokonce jich je prý více než neuvěřitelných sto, nicméně najít na nich pohodlné místečko k odpočinku bude poměrně snadné. V přidanou hodnotu dovolené na Limnosu se pak stanou procházky v barevné krajině a v okolí jezer bohatých na řadu unikátních živočichů či prohlídky vzácných archeologických nalezišť a rozkošných vesniček s tradičním rytmem života. Pokud si chcete udělat o Limnosu přesnější představu, podívejte se i na stránku Limnos - mapa.

Poloha a velikost Limnosu

Poloha

Limnos - procházka přístavem

Limnos se se svými třemi výraznými poloostrovními výběžky a rozlohou necelých 500 km čtverečních rozprostírá v severovýchodní části Egejského moře, jen nedaleko od řecké pevniny (nejblíže má ke známému Chalkidiki) a v blízkosti jiného populárního cíle turistů – ostrova Lesbos, pod jehož správu spadá. A daleko nemá ani od břehů Turecka a jeho ostrůvků Imbros a Tenedos. Díky své poloze na jihu Evropy se chlubí příjemně teplým klimatem, zejména pak v letních měsících, kdy málo prší a většina dnů je slunečná, pouze po setmění může být o malinko chladněji.

Pobřeží

Kolem dokola je Limnos olemován více než 250 kilometry pobřežní krajiny tvořené zálivy, zátokami, mysy, plážemi a skalami. Ty dominují hlavně severozápadu ostrova, kde se také tyčí nejvyšší hora Skopia nebo také Vigla (470 metrů), zatímco směrem k východu kopce ustupují a počínají se rozléhat rovinné celky.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Limnos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Limnos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Limnosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Uživatelka Renata nám zaslala

Ostrov Limnos mě uchvátil :-)) navštívila jsem již mnoho řeckých ostrovů a Limnos je opravdu jiný, především tím, že zde není tak výrazný turistický ruch, je to sice na úkor množství a ceny služeb, ale stojí to za to. Pláže i památky (které jsou navíc výrazně staršího data než je k vidění jinde např. Poliochni - cca 4 tis.př.n.l) jsou poloprázdné, ale je potřeba si půjčit (relativně draho) auto, protože hromadná doprava příliš nefunguje, ale opět musím říct, že to stojí za to proto ostrov Limnos nikomu nedoporučuji, aby si zachoval  svůj klid :-))

Hornatost

Limnos - vnitrozemí ostrova

Obecně lze ostrov řadit mezi ty, které nedosahují svým povrchem velkých nadmořských výšek. Půda je tu proto úrodná, i když paradoxně nepříliš vhodná k pěstování oliv, které jsou jinak k vidění na většině řeckého území a jež se staly jakýmsi symbolem typicky řecké krajiny. To ale Limnosu rozhodně neubírá na jeho kráse. K vidění je v místních přírodních ekosystémech spoustu jiných rostlin a živočichů. Třeba u jezer Alyki a Hortarolimni, kde se nacházejí bažiny a mokřady, lze pozorovat četnou populaci ptactva, například plameňáků, a řadu zajímavého rostlinstva. 

Lidé a další zajímavosti ostrova Limnos

Na ostrově Limnos žije necelých 20 tisíc obyvatel, kteří se povětšinou živí zemědělstvím, tedy pěstováním ovoce, vinné révy, obilovin a morušovníků, jež jsou nezbytným artiklem při výrobě hedvábí. Na stráních a v kopcích se farmáři starají o svá stáda ovcí a při pobřeží se zase lidé více věnují rybolovu. Nejproslulejším produktem ostrova se však stala léčivá, legendami opředená zemina, těžená pouze jedinkrát ročně při zvláštním obřadu, která se již v 16. století používala při moru a k léčení hadích uštknutí či dalších zranění. Místní ji prý používají dodnes. 

Limnos a turistika

Krásné pobřeží Limnosu

Někteří z místních se již zapojili i do oblasti cestovního ruchu a založili vlastní stravovací či ubytovací zařízení, která, ač zatím nejsou příliš komercionalizovaná, jako tomu bývá u jiných řeckých destinací, zajišťují vše potřebné k pohodlí všech, kteří sem zavítají. K dispozici jsou jak hotely, tak apartmánové domky při pobřeží. Zdejší restaurace pak uspokojí každý mlsný jazýček. Obzvláště chutné jsou zdejší speciality, kterými jsou domácí sýr, víno a med, vše vyráběné pouze z přírodních surovin pocházejících z ostrova.

Pláže na ostrově Limnos

Na ostrově Limnos najdete jedny z nejkrásnějších pláží v severovýchodních vodách Egejského moře. Jak již bylo zmíněno, je jich tu na celou stovku, z nichž některé pokrývá písek, jiné zase hladké oblázky. Všechny si však zachovávají svůj původní, přírodní ráz a nabízejí dostatek soukromí pro celodenní lenošení a opalování. Voda je tu křišťálově čistá, okolí kopcovité, místy skalnaté, porostlé svěží zelení.

Velmi populární pláží je Plati, ležící dva kilometry jihovýchodně od hlavního města Myriny. Je dlouhá 700 metrů, lemována příjemnými bary a tavernami a nabízející bezpočet možností sportovního vyžití. Taktéž oblíbené, navíc p

Pláž na ostrově Limnos

lně turisticky vybavené, jsou Riha Nera a Myrina. Na nich se dá nejen relaxovat a aktivně odpočívat při vodních sportech – ať už řádit na vodních lyžích, oddávat se windsurfingu či projet se na motorovém člunu –, ale také ochutnat rybí delikatesy v místních tavernách. Pokud preferujete spíše méně známá, odlehlejší místa, jistě oceníte klidnou Kokkinu, která získala své jméno podle načervenalého písku, označovaného v řečtině právě slovem „kokkina“ neboli „červený“. Milovníky procházek a plážového joggingu jistě nadchne Makris Gialos, dlouhá několik kilometrů.

Hlavní město Limnosu

Hlavním městem ostrova Limnos je Myrina, nebo také Hora či Kastro, se svými cca 3,5 tisíci obyvatel. Základy tohoto sídla, pojmenovaného po manželce jednoho z tehdejších vládců, byly položeny již ve 12. století. Dnes město není jen centrem služeb, jako jsou banky nebo nemocnice, ale také architektonickým a kulturním skvostem ostrova. Řady jednoduše pojatých domů v neoklasicistním stylu, připomínající zašlou slávu řeckého impéria, byly postaveny převážně ve 2. polovině 19. století. Malý přístav, ve kterém můžete okusit výtečné lahůdky z čerstvě ulovených ryb, byl po staletí pečlivě střežen z mohutné pevnosti nad městem, která byla později přestavěna na zámek. Nejen u ní, ale také v samotném přístavu se můžete kochat kouzelnými západy slunce, lemujícími zlatem celé pobřeží.

Myrina - hlavní město Limnosu

Na své si tu přijdou obdivovatelé starodávných kultur. Archeologické muzeum, do nějž byly shromážděny vzácné předměty z celého ostrova Limnos, nabízí ke zhlédnutí artefakty, jejichž stáří je datováno od doby bronzové až po Římany. Dále můžete navštívit Byzantské nebo Církevní muzeum. Také katedrála Agia Triada, nacházející se v centru města, stojí za návštěvu. Ti, kdo preferují spíše živější druhy umění, mohou po celé léto vybírat z mnoha představení tradičního divadelního festivalu. Za kulturou lze však také vyrazit do Kondopouli na festival tanců a krojů.

Limnos - co tam?

Památky a pobřeží Limnosu

I mimo hlavní město Myrinu je co k vidění. Můžete třeba zavítat do Artemidina chrámu, památky z doby helénské, nebo navštívit některou z malebných, typicky řeckých vesniček. Plati, známá také pro svou nádhernou pláž, uchvátí každého svou přívětivou atmosférou, kouzelnými sněhobílými domky s červenými stříškami a především historickým faktem, že původně byla celá tato osada umístěna o několik kilometrů dále, později však ze strachu před nájezdníky přestěhována dále do vnitrozemí. V Kaspakasu, jedné z rozlehlejších obcí ostrova Limnos, vystavěné k ochraně před piráty, se můžete při troše štěstí stát svědky tradiční řecké svatby nebo se jen tak procházet malebnými uličkami s kamennými domky a původním dlážděním. V Kornosu si můžete dopřát báječnou relaxaci v léčivých horkých pramenech, které vyvěrají z hlubin země, a tak dosahují teploty kolem 44 stupňů Celsia. Nedaleko Thanosu, další přestěhované vesnice, zas můžete obdivovat kostel Panagia Kakkaviotissa, postavený v nesnadno dostupné jeskyni na vrcholu kopce nad osadou, zasvěcený Panně Marii.

Divadlo na Limnosu

Slunné východní pobřeží ostrova má na seznamu míst, která nelze přehlédnout, například přístav Moudros (s plážemi Havouli a Faranaki), druhé největší město na Limnosu, známé především pro svůj obrovský význam v utváření ekologické rovnováhy místní přírody. Tu totiž pomáhají udržovat přilehlé mokřady. Navštívit tu můžete také klášter nebo britský hřbitov. Důkazy o existenci Byzantské říše naleznete v městečku Roussopouli, kde dodnes zůstaly zachovány zbytky původních opevnění a kostelů, často stavěných z mramoru. Vesnička Poliochni, kde jsou rovněž prováděny archeologické vykopávky (např. z dob helénismu nebo římské invaze), se pyšní sbírkou vzácných maleb svatých náboženských postav. Po prohlédnutí kostela Agios Alexandros si můžete dopřát odpočinek u výtečného červeného vína a nechat se omámit příjemnou vůní anýzu, který se zde pěstuje, aby se později stal důležitou součástí národního nápoje ouzo. Máte-li raději aroma divokého tymiánu, nezapomeňte zavítat do Agia Sophia, opuštěné vesnice, nad kterou se tyčí čtyři úchvatné větrné mlýny.

Vnitrozemí

Koho při pobytu na ostrově Limnos omrzí pláže a přístavy, ten se může vydat do neméně krásného vnitrozemí. Zde jsou vesnice velmi různorodé, a to díky proměnlivému rázu krajiny. Ve Varosu můžete zakoupit výtečné sýry, připravované na export do ostatních částí Evropy, v Agios Dimitrios můžete zobat sladké rozinky, popíjet víno nebo typicky řecké ouzo. V ochutnávání řeckých pamlsků můžete pokračovat v Atsiki, kde jsou vyráběny sladkosti všeho druhu a další potraviny a nápoje.

Historie ostrova Limnos

Limnos, nebo také Lemnos odkrývá ze své historie velmi pramálo. Původními obyvateli byl národ Thráků, Řekové tento krásný ostrov dobyli a osídlili až kolem roku 800 př. n. l., Limnos následně patřil Athénám. V roce 1657 byl ostrov na dlouhých 264 let obsazen Turky a teprve v roce 1921 se vrátil do zprávy Řecka.

Kam se na Limnos jezdí a s jakou CK?

Na Limnos se jezdí hlavně do středisek Myrina a Plati. Vetšinu zájezdů máme v našem systému v Přehledu zájezdů na Limnos, případně se můžete podívat na náš seznam hotelů, apartmánů a studií. Také doporučujeme si dobře prohlédnout stránky cestovních kanceláří uvedených v tabulce, protože občas mohou nabízet zajímavé akce a slevy.    

--- • --- • ---
---

Tipy na hotel v oblasti Limnos

Villa Victoria

V roce 2008 dostavěný menší areál studií, apartmánů a převážně mezonetů  Villa Victoria ve velmi pěkném moderním stylu, tvořený 2 budovami, je situovaný u písčité pláže na klidném místě v sousedství hotelu Plati Beach na ostrově Limnos. Nejbližší taverny cca 150 m, nejbližší supermarket cca 700 m. Hlavní městečko Myrina / Limnos s tradičním centrem, archeologickým muzeem, přístavem a mnoha malebnými uličkami s obchůdky, tavernami, kavárnami, bary a restauracemi je vzdáleno cca 2,5 km od oblasti Plati. Vzdálenost od letiště cca 23 km.

1.

Villa Afroditi

Velice pěkný hotel Villa Afroditi je situován v klidném letovisku Plati v nádherně udržované zahradě. V okolí se nachází několik sezónních restaurací a taveren. Písečná pláž je vzdálena 300 m od hotelu.

2.

Keros Blue

Nový moderní a luxusní hotelový komplex Keros Blue se nachází v přírodní rezervaci a je postaven v dokonalém souladu s přírodou. Komplex se skládá z několika bungalovů, na jejichž výstavbu byly použity výhradně přírodní materiály, jako je kámen a dřevo. Městečko Kalliopi se nachází cca 3 km od hotelu. Celá oblast je slavná mezi nadšenci vodních sportů. K dispozici jsou skvělé podmínky pro windsurfing a kitesurfing. (Hotel je cca 300 m od půjčovny se surfy).

3.

Porto Plaza

Dnes již velmi dobře známý rodinný hotel Porto Plaza s nádherným výhledem na moře je postavený v kopci v oblasti Agios Ioannis a zároveň nedaleko od pláže. Je vzdálen cca 8 km od přístavu Myrina (zde je nejbližší banka, bankomat a pošta) a necelých 17 km od letiště na Limnosu. Hotel se nachází na klidném místě, ideálním na relaxaci a dokonalý odpočinek. Z hotelové terasy jsou nádherné a nezapomenutelné výhledy na západ slunce. Večer bývá hotel krásně nasvícený. Nádherná je zdejší klidná zátoka, ze západního pobřeží bývá někdy vidět při západu slunce až na Chalkidiki a na horu Athos. Minimarket je od hotelu vzdálený cca 350 m, nejbližší taverna - snack bar je cca 250 m, plážový bar Raratonga je cca 350 m, taverna a bar Cave je cca 700 m, cafe bar Ethnic je cca 950 m a další taverna se nachází cca 1,1 km od hotelu. Cena za taxi do Myriny je cca 14 €/jedna cesta.

4.

Ammos Suites

Nově postavený menší hotel Ammos Suites nabízí dechberoucí výhledy na moře, nachází se na klidném místě. Přírodní písčitá pláž bez plážového servisu je vzdálena cca 200 m od hotelu. Dlouhá a krásná písčitá pláž Plati se nachází cca 800 m od hotelu, kam se dostanete příjemnou procházkou nebo hotelovým transferem - informace na recepci. Zde naleznete bary, které nabízí plážový servis - při konzumaci v baru bývají lehátka a slunečníky zdarma nebo se slevou. Přístav a kouzelné letovisko Myrina, kde naleznete množství taveren, malebné uličky s obchůdky a nákupními možnostmi, je cca 3 km, lze využít taxi. Taverny a menší obchůdek se nachází u hlavní silnice v letovisku Plati, cca 10-15 minut pěšky od hotelu.

5.

Yellow House

Malá vila Yellow House leží přímo na pláži Plati Beach a do moře je to jen pár kroků. V okolí je vesnička Plati, kde se nachází sezónní restaurace a minimarket. Hlavní město Myrina je vzdálené 2 km. Jen málo hotelů nebo apartmánů může nabídnout takto zcela ideální polohu blízko pláže, jakou nabízí Yellow House a sousedící Stone House. Yellow House leží v letovisku Platy doslova na pláži, protože když otevřete balkónové dveře od pokoje, jste od moře doslova co by kamenem dohodil. Plážový dům tvoří dvoulůžková studia a apartmán s oddělenou ložnicí pro větší rodinu. Každý, kdo půjde po pláži, vám bude zcela jistě vaše ubytování závidět. Sousední Stone House sice leží o pár metrů dále od moře, ale zase nabízí krásné mezonety dostatečné prostorné pro velké rodiny. Svou polohou jsou Stone House a Yellow House ideálním místem pro dovolenou pro rodiny s dětmi nebo pro partu přátel.

6.

Poslední přípěvky

22. 7. 2018 Lenka » Limnos - půjčovna čtyřkolek 1 příspěvek
20. 2. 2017 Rostislav » Limnos - proč zmizel z nabídky našich CK 4 příspěvků

Živé diskuze na fóru

22. 7. 2018 Lenka » Limnos - půjčovna čtyřkolek 1 příspěvek
22. 7. 2018 Rostislav » Limnos - proč zmizel z nabídky našich CK 4 příspěvků