Střediska

7 min.

Proč Limnos ?

Malebný ostrov Limnos, ač se pyšní velmi pestrým a členitým pobřežím bohatým na kouzelné zátoky a písčité pláže, nepatří k turisticky nejnavštěvovanějším místům Řecka. A nutno říci, že je to velká škoda. Na druhou stranu snad právě proto si stále udržuje svou nezaměnitelnou originalitu, původní ostrovní atmosféru a především krásnou, téměř nedotčenou přírodu. Ve skutečnosti tedy nabízí svým návštěvníkům mnohem více než jiné destinace, které často lákají jen na koupání v moři, opalování a aktivity na plážích.

Ty na ostrově naleznete samozřejmě také, dokonce jich je prý více než neuvěřitelných sto, nicméně najít na nich pohodlné místečko k odpočinku bude poměrně snadné. V přidanou hodnotu dovolené na Limnosu se pak stanou procházky v barevné krajině a v okolí jezer bohatých na řadu unikátních živočichů či prohlídky vzácných archeologických nalezišť a rozkošných vesniček s tradičním rytmem života. Pokud si chcete udělat o Limnosu přesnější představu, podívejte se i na stránku Limnos - mapa.

Kam se na Limnos jezdí a s jakou CK?

Nabídka CK a zájezdů na Limnos nebývá úplně velká, ale sem tam něco najít lze. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Limnos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Poloha a velikost Limnosu

Poloha

Limnos se se svými třemi výraznými poloostrovními výběžky a rozlohou necelých 500 km čtverečních rozprostírá v severovýchodní části Egejského moře, jen nedaleko od řecké pevniny (nejblíže má ke známému Chalkidiki) a v blízkosti jiného populárního cíle turistů – ostrova Lesbos, pod jehož správu spadá. A daleko nemá ani od břehů Turecka a jeho ostrůvků Imbros a Tenedos. Díky své poloze na jihu Evropy se chlubí příjemně teplým klimatem, zejména pak v letních měsících, kdy málo prší a většina dnů je slunečná, pouze po setmění může být o malinko chladněji.

Pobřeží

Kolem dokola je Limnos olemován více než 250 kilometry pobřežní krajiny tvořené zálivy, zátokami, mysy, plážemi a skalami. Ty dominují hlavně severozápadu ostrova, kde se také tyčí nejvyšší hora Skopia nebo také Vigla (470 metrů), zatímco směrem k východu kopce ustupují a počínají se rozléhat rovinné celky.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Limnos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Limnos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Limnosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Uživatelka Renata nám zaslala

Ostrov Limnos mě uchvátil :-)) navštívila jsem již mnoho řeckých ostrovů a Limnos je opravdu jiný, především tím, že zde není tak výrazný turistický ruch, je to sice na úkor množství a ceny služeb, ale stojí to za to. Pláže i památky (které jsou navíc výrazně staršího data než je k vidění jinde např. Poliochni - cca 4 tis.př.n.l) jsou poloprázdné, ale je potřeba si půjčit (relativně draho) auto, protože hromadná doprava příliš nefunguje, ale opět musím říct, že to stojí za to proto ostrov Limnos nikomu nedoporučuji, aby si zachoval  svůj klid :-))

Hornatost

Obecně lze ostrov řadit mezi ty, které nedosahují svým povrchem velkých nadmořských výšek. Půda je tu proto úrodná, i když paradoxně nepříliš vhodná k pěstování oliv, které jsou jinak k vidění na většině řeckého území a jež se staly jakýmsi symbolem typicky řecké krajiny. To ale Limnosu rozhodně neubírá na jeho kráse. K vidění je v místních přírodních ekosystémech spoustu jiných rostlin a živočichů. Třeba u jezer Alyki a Hortarolimni, kde se nacházejí bažiny a mokřady, lze pozorovat četnou populaci ptactva, například plameňáků, a řadu zajímavého rostlinstva. 

Lidé a další zajímavosti ostrova Limnos

Na ostrově Limnos žije necelých 20 tisíc obyvatel, kteří se povětšinou živí zemědělstvím, tedy pěstováním ovoce, vinné révy, obilovin a morušovníků, jež jsou nezbytným artiklem při výrobě hedvábí. Na stráních a v kopcích se farmáři starají o svá stáda ovcí a při pobřeží se zase lidé více věnují rybolovu. Nejproslulejším produktem ostrova se však stala léčivá, legendami opředená zemina, těžená pouze jedinkrát ročně při zvláštním obřadu, která se již v 16. století používala při moru a k léčení hadích uštknutí či dalších zranění. Místní ji prý používají dodnes. 

Limnos a turistika

Někteří z místních se již zapojili i do oblasti cestovního ruchu a založili vlastní stravovací či ubytovací zařízení, která, ač zatím nejsou příliš komercionalizovaná, jako tomu bývá u jiných řeckých destinací, zajišťují vše potřebné k pohodlí všech, kteří sem zavítají. K dispozici jsou jak hotely, tak apartmánové domky při pobřeží. Zdejší restaurace pak uspokojí každý mlsný jazýček. Obzvláště chutné jsou zdejší speciality, kterými jsou domácí sýr, víno a med, vše vyráběné pouze z přírodních surovin pocházejících z ostrova.

Pláže na ostrově Limnos

Na ostrově Limnos najdete jedny z nejkrásnějších pláží v severovýchodních vodách Egejského moře. Jak již bylo zmíněno, je jich tu na celou stovku, z nichž některé pokrývá písek, jiné zase hladké oblázky. Všechny si však zachovávají svůj původní, přírodní ráz a nabízejí dostatek soukromí pro celodenní lenošení a opalování. Voda je tu křišťálově čistá, okolí kopcovité, místy skalnaté, porostlé svěží zelení.

Velmi populární pláží je Plati, ležící dva kilometry jihovýchodně od hlavního města Myriny. Je dlouhá 700 metrů, lemována příjemnými bary a tavernami a nabízející bezpočet možností sportovního vyžití. Taktéž oblíbené, navíc p

lně turisticky vybavené, jsou Riha Nera a Myrina. Na nich se dá nejen relaxovat a aktivně odpočívat při vodních sportech – ať už řádit na vodních lyžích, oddávat se windsurfingu či projet se na motorovém člunu –, ale také ochutnat rybí delikatesy v místních tavernách. Pokud preferujete spíše méně známá, odlehlejší místa, jistě oceníte klidnou Kokkinu, která získala své jméno podle načervenalého písku, označovaného v řečtině právě slovem „kokkina“ neboli „červený“. Milovníky procházek a plážového joggingu jistě nadchne Makris Gialos, dlouhá několik kilometrů.

Hlavní město Limnosu

Hlavním městem ostrova Limnos je Myrina, nebo také Hora či Kastro, se svými cca 3,5 tisíci obyvatel. Základy tohoto sídla, pojmenovaného po manželce jednoho z tehdejších vládců, byly položeny již ve 12. století. Dnes město není jen centrem služeb, jako jsou banky nebo nemocnice, ale také architektonickým a kulturním skvostem ostrova. Řady jednoduše pojatých domů v neoklasicistním stylu, připomínající zašlou slávu řeckého impéria, byly postaveny převážně ve 2. polovině 19. století. Malý přístav, ve kterém můžete okusit výtečné lahůdky z čerstvě ulovených ryb, byl po staletí pečlivě střežen z mohutné pevnosti nad městem, která byla později přestavěna na zámek. Nejen u ní, ale také v samotném přístavu se můžete kochat kouzelnými západy slunce, lemujícími zlatem celé pobřeží.

Na své si tu přijdou obdivovatelé starodávných kultur. Archeologické muzeum, do nějž byly shromážděny vzácné předměty z celého ostrova Limnos, nabízí ke zhlédnutí artefakty, jejichž stáří je datováno od doby bronzové až po Římany. Dále můžete navštívit Byzantské nebo Církevní muzeum. Také katedrála Agia Triada, nacházející se v centru města, stojí za návštěvu. Ti, kdo preferují spíše živější druhy umění, mohou po celé léto vybírat z mnoha představení tradičního divadelního festivalu. Za kulturou lze však také vyrazit do Kondopouli na festival tanců a krojů.

Limnos - co tam?

Památky a pobřeží Limnosu

I mimo hlavní město Myrinu je co k vidění. Můžete třeba zavítat do Artemidina chrámu, památky z doby helénské, nebo navštívit některou z malebných, typicky řeckých vesniček. Plati, známá také pro svou nádhernou pláž, uchvátí každého svou přívětivou atmosférou, kouzelnými sněhobílými domky s červenými stříškami a především historickým faktem, že původně byla celá tato osada umístěna o několik kilometrů dále, později však ze strachu před nájezdníky přestěhována dále do vnitrozemí. V Kaspakasu, jedné z rozlehlejších obcí ostrova Limnos, vystavěné k ochraně před piráty, se můžete při troše štěstí stát svědky tradiční řecké svatby nebo se jen tak procházet malebnými uličkami s kamennými domky a původním dlážděním. V Kornosu si můžete dopřát báječnou relaxaci v léčivých horkých pramenech, které vyvěrají z hlubin země, a tak dosahují teploty kolem 44 stupňů Celsia. Nedaleko Thanosu, další přestěhované vesnice, zas můžete obdivovat kostel Panagia Kakkaviotissa, postavený v nesnadno dostupné jeskyni na vrcholu kopce nad osadou, zasvěcený Panně Marii.

Slunné východní pobřeží ostrova má na seznamu míst, která nelze přehlédnout, například přístav Moudros (s plážemi Havouli a Faranaki), druhé největší město na Limnosu, známé především pro svůj obrovský význam v utváření ekologické rovnováhy místní přírody. Tu totiž pomáhají udržovat přilehlé mokřady. Navštívit tu můžete také klášter nebo britský hřbitov. Důkazy o existenci Byzantské říše naleznete v městečku Roussopouli, kde dodnes zůstaly zachovány zbytky původních opevnění a kostelů, často stavěných z mramoru. Vesnička Poliochni, kde jsou rovněž prováděny archeologické vykopávky (např. z dob helénismu nebo římské invaze), se pyšní sbírkou vzácných maleb svatých náboženských postav. Po prohlédnutí kostela Agios Alexandros si můžete dopřát odpočinek u výtečného červeného vína a nechat se omámit příjemnou vůní anýzu, který se zde pěstuje, aby se později stal důležitou součástí národního nápoje ouzo. Máte-li raději aroma divokého tymiánu, nezapomeňte zavítat do Agia Sophia, opuštěné vesnice, nad kterou se tyčí čtyři úchvatné větrné mlýny.

Vnitrozemí

Koho při pobytu na ostrově Limnos omrzí pláže a přístavy, ten se může vydat do neméně krásného vnitrozemí. Zde jsou vesnice velmi různorodé, a to díky proměnlivému rázu krajiny. Ve Varosu můžete zakoupit výtečné sýry, připravované na export do ostatních částí Evropy, v Agios Dimitrios můžete zobat sladké rozinky, popíjet víno nebo typicky řecké ouzo. V ochutnávání řeckých pamlsků můžete pokračovat v Atsiki, kde jsou vyráběny sladkosti všeho druhu a další potraviny a nápoje.

Historie ostrova Limnos

Limnos, nebo také Lemnos odkrývá ze své historie velmi pramálo. Původními obyvateli byl národ Thráků, Řekové tento krásný ostrov dobyli a osídlili až kolem roku 800 př. n. l., Limnos následně patřil Athénám. V roce 1657 byl ostrov na dlouhých 264 let obsazen Turky a teprve v roce 1921 se vrátil do zprávy Řecka.

Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí