Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ostrov Meganissi

S trochou nadsázky by se dalo říci, že ostrůvek Meganissi je jakýmsi obrem mezi liliputány, nebo ještě lépe největší z nejmenších. Při své rozloze pouhých 22 kilometrů čtverečních je totiž Meganissi největším z malých ostrovů přináležejících k Lefkadě, od které je vzdálen jen několik námořních mil jihovýchodním směrem, a je také jediným, který je trvale obydlen. Žije tu v pouhých třech obcích jen něco málo přes tisíc lidí. Ti se živí převážně rybolovem a zemědělstvím, zejména pěstováním oliv a vinné révy, ze kterých následně vyrábějí výtečný olej a lahodné víno. Jsou vždy milí a velmi pohostinní, a tak přispívají k úžasné atmosféře tohoto kouzelného místa.

Pobřeží Meganissi

Obvod ostrova Meganissi je jako šňůrka s perlami zátok a pláží. Pobřeží je bohatě členité, lemované skalisky a zelenými kopci, voda křišťálově čistá a písek s oblázky příjemně teplý. Na stráních rostou poklidně olivovníky s révou, sluneční paprsky se odrážejí v blankytných vodách a vzduch voní mořem a květinami. Zkrátka idylka, jaká se najde jen málokde.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Meganissi není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Meganissi znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Meganissi přemýšlí, mohly zajímat. 

Meganissi - co tam

Díky malé rozloze ostrovního území mají dobrodružné povahy příležitost prozkoumat Meganissi během svého pobytu úplně celý. Pokud právě vaše duše touží vylétnout do kraje, vydejte se do hor. Nejvyšší hora Megas Birnos má jen necelých 300 metrů nad mořem, a tak výstup nebude tak  náročný. A když získáte pocit, že už není co objevovat, pronajměte si loďku nebo člun, které vám zapůjčí ve většině přístavišť, a jděte na to takříkajíc od moře. Některá místa na Meganissi jsou dostupná jenom tímto způsobem a místa známá zase vypadají z mořské hladiny úplně jinak, často ještě krásněji než z pevniny.         

Na ostrově Meganissi se nacházejí jen tři vesnice. Jsou to Katomeri (Katomeri s asi 500 stálými obyvateli se nachází kilometr od Vathy. Typické jsou zde kamenné domy s kvetoucími dvorky a mimo ně zde naleznete několik tradičních taveren, obchůdky, pekárnu a benzínku) a přístavy Spartohori (resp. Spiglia či Spilia) a Vathy, přičemž první jmenovaná je současně hlavním městem. Dvě druhé zmíněné jsou pak hlavními resorty, kde se dá vykoupat na pěkných plážích – u Spartohori v zátoce Spiglia a Ai Yiannis (navíc při pobřeží v blízkosti této osady lze spatřit tzv. Jeskyni démonů), u rybářské vesničky Vathy a nedaleko od Katomeri jsou to pláže Elia a Limonari. Krom toho lze ale podél celého pobřeží najít další spoustu podobně malebných zákoutí s otevřeným mořem a barevnými scenériemi, které berou dech. Pro lepší představu doporučuji se podívat stránku Mapa Meganissi.

Ostrůvky v okolí Meganissi

V okolí Meganissi mohou zvědavci objevit ještě řadu dalších, menších ostrůvků, například Kythros na jihu, Petalis na jihozápadě, Panagia na západě, Skorpios a Sparti na severu či Nissopoula na severovýchodě, které se mohou stát zajímavých cílem odpoledních výletů na lodi či člunu.

Pro koho je Meganissi vhodné?

Meganissi je tichým místem, ideálním pro všechny, kteří mají rádi klid, ničím nerušenou relaxaci a dlouhé procházky rozmanitou přírodou, při kterých můžete narazit na některý z celkem asi čtyřiceti opuštěných, nepoužívaných větrných mlýnů. Na své si díky romantickému prostředí přijdou zamilované páry, novomanželé a rodiny s dětmi. Pokud se rozhodnete Meganissi navštívit, avšak po čase přeci jen zatoužíte po trošku bujařejší zábavě, není nic snazšího než zajet na nedaleký ostrov Lefkada, který je proslulým letoviskem se spoustou možností vyžití všeho druhu, od plně vybavených pláží přes muzea a historické památky po diskotéky a noční kluby.

Jak se na Meganissi dostat ?

Na Meganissi se dá nejpohodlněji dopravit trajektem nebo lodí z Nidri, přístavu na vedlejším ostrově Lefkada. Pravidelné linky jezdí také na okolní ostrovy, například na Kefalonii, Ithaku, Korfu a některé další.

Video z Meganissi

Video
--- • --- • ---
---

Tipy na hotel v oblasti Meganissi

Rokka vilky

Vilky Iro, Vissaria a Amalia jsou postaveny na okraji starobylé vesnice Spartochori na ostrově Meganissi. Do středu vesnice se dostanete asi za 10 minut. Zde je také obchod s potravinami a taverna. Nejbližší pláž Spilia je pod vesnicí, dostanete se k ní půjdete-li ze svahu asi za 20 min. Cesta nahoru je už obtížnější. Budete potřebovat asi 30 min.

1.

Esperides Resort

Luxusní hotel Esperides Resort se nachází asi 500 m od vesničky Spartochori na kouzelném ostrově Meganissi. Stojí na skalním útesu přímo nad mořem a je odtud okouzlující výhled na moře a na blízký ostrov Scorpios.

2.

Meganissi hotel

Menší rodinný hotel Meganissi stojí uprostřed starobylé vesničky Katomeri přímo u malé návsi, kde je kostelík a domky místních obyvatel. V okolí je řada krásných neorganizovaných pláží Mikro Limonari, Megalo Limonari, Fanari, Pasoumaki. Od hotelu je krásný výhled na moře a záliv Atherinos. Hotel je obklopený zelení a olivovými sady. Dá se zde předpokládat klidné prostředí. Hotel má mikrobus a zajišťuje pro své hosty zdarma dopravu na pláž a z pláže. V nedalekém centru ostrova Meganissi Vathi, kam se dostanete pěšky asi za 15 minut z kopce, jsou taverny, bary a obchody. Hotel zajišťuje transfery k trajektům, které připlouvají z Nidri.

3.

Asteria vily

Vily Andromeda, Cassiopeia a Aquarius jsou postaveny ve svahu v okrajové části staré vesnice Spartochori, která je největší a stále ještě velmi tradiční vesnicí kouzelného ostrova Meganissi. Vilky Andromeda a Cassiopeia mají nádherný panoramatický výhled do krajiny a na moře. Na nejbližší pláž Spilia, která je pod vesnicí Spartochori, se dostanete chůzí ze svahu asi za 20 minut. Nahoru budete potřebovat asi 30 minut. Malý obchod, kde nakoupíte potraviny je ve vesnici.

4.