Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ostrov Kalymnos

Středisko Massouri na Kalymnos

Zvlněné hladiny modrozelených vod Egejského moře, mohutná skaliska lákající dobrodružné povahy k výstupu, barevný podmořský svět, bělostnými domečky a plážemi posázené pobřeží. To je jen několik málo charakteristických vlastností ostrova Kalymnos, který patří k těm nejpůvabnějším z celého souostroví Dodekanésos. A je to právě především čarokrásná příroda, která láká návštěvníky do těchto končin řeckých ostrovů.

Kalymnos - charakteristika

Krajina na Kalymnosu

Krajina na ostrově Kalymnos je poněkud drsnější povahy. Ostrov je totiž poměrně suchý (na detailní podnebí se můžete podívat na strámce Kalymnos - počasí), s menším množstvím vegetace a většina území je pokryta členitými skalami, která se svažují až ke břehům moře, kde vytvářejí malebná zákoutí, zátoky a jeskyně. Většina přírodního materiálu ostrova je vápenec, nicméně v některých částech je k vidění i hornina vulkanického původu, pozůstatek bohaté tektonické činnosti. V blízkosti vesnice a známého turistického střediska Kantouni se dokonce nachází vyhaslá sopka.

Pothia na ostrově KalymnosAutor: Soňa

Přes zdánlivou nehostinnost ukrývají horstva ve svém nitru dvě údolí – Vathi a Pothia – s úrodnou půdou, vhodnou k pěstování citrusů, zejména pomerančovníků, a také oliv a vinné révy. A ani mořské dno nelze označit jako chudé či nezajímavé. Pobřeží totiž po více jak 500 let sloužilo jako obrovské naleziště mořských hub, které poskytovaly místním obyvatelům základ jejich obživy. Kalymnos se tak stal doslova synonymem sběru těchto drobných živočichů, přestože v posledních letech se jejich sběr přesouvá do jiných oblastí. Mořská houba však stále patří k oblíbeným suvenýrům, které si turisté odvážejí jako vzpomínku z příjemně strávené dovolené. A stejně tak potápění se dochovalo jako jedna z nejoblíbenějších sportovních atrakcí ostrova.

Pokud si o tomto ostrově chcete před čtením dalšího textu udělat lepší představu, abyste věděli, o čem se píše, koukněte na stránku Kalymnos mapa.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Kalymnos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Kalymnos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Kalymnosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Klášter Agios Sabbas na KalymnosAutor: Emma&Michael

Kalymnos: památky a historie

Návštěvníky vedle horkého slunce, rozpálených pláží, sportu a malebné krajiny lákají i archeologické nálezy a historické památky. Ty odrážejí jednotlivá období nadvlády různých národů, ať už Římanů, Benátčanů, Turků, Italů či Němců, ale také nesou svědectví o přírodních katastrofách, zejména pak o četných zemětřeseních, která způsobila oddělení některých částí ostrova. Kalymnos tedy, podobně jako většina řeckých ostrovů, oplývá velmi pestrými dějinami, které se datují až do období mnoha staletí před naším letopočtem. Zhlédnout se tu dají pozůstatky římských a byzantských staveb, mykénské hrobky a nad místem zvaným Pothia, které je hlavním městem ostrova, dokonce středověký hrad.

Kalymnos - pohled na středisko EmboriosAutor: Soňa

Podstatná část novověké historie se pak točí kolem již zmíněného sběru mořských hub. Bohužel však díky značnému vytěžování, které počalo již v 16. století a trvalo po mnoho set let, jejich stavy poněkud prořídly, a jsou proto stále vzácnější. A samozřejmě ani Kalymnos není ochuzen o mystickou a tajemstvími opředenou řeckou mytologii, která provází snad každý kout země. Název zdědil ostrov po obru jménem Kalydnos, jenž byl prý vhozen právě do této oblasti Egejského moře. Říká se, že z výšky jsou dodnes v reliéfu ostrova vidět jeho nohy.

Pláže ostrova Kalymnos

Pláž a středisko u Myrties na KalymnosAutor: Soňa

Pláže na ostrově Kalymnos jsou pokryty ponejvíce oblázky, avšak i písečné se tu najdou, a to na západním pobřeží. Patří k nim hlavně pláže u letovisek Kantouni a Massouri. Některé pláže jsou pak dokonce uzpůsobeny nudistům. Co má ale většina pláží společného, je, že jsou napojeny na místní silniční infrastrukturu, takže se všude pohodlně dostanete na kole, motorce, autem či autobusem. Tradiční plážovou aktivitou je šnorchlování či potápění a samozřejmě nejrůznější vodní sporty.

Kalymnos - co tam ?

Taverny a restaurace Kalymnosu

Kalymnos nabízí tradiční řeckou atmosféru a typickou ostrovní romantiku. K té neodmyslitelně patří široká nabídka lahodných pokrmů a osvěžujících drinků v místních tavernách, restauracích a barech, které lákají k příjemnému posezení. Mistrní kuchaři vám tu připraví rybí speciality nebo třeba chobotnici na grilu a ústřice, k pití pak ochotný a milý personál donese víno nebo tradiční alkoholický nápoj ouzo. Nejčastěji podávaným dezertem jsou výborné loukomades, malé smažené koblížky s medem a skořicí, které jsou obvykle sladkou tečkou a milou pozorností na účet podniku. V pozdějších hodinách některé podniky ožívají noční zábavou, která nekončí před rozbřeskem. A pokud se vám poštěstí být na ostrově v době svátku jeho patrona na konci července, zažijete neopakovatelnou atmosféru tradičních řeckých oslav.

Taverna na ostrově KalymnosAutor: Soňa

Ve zdejších pekařstvích a obchůdcích dostanete výtečné pečivo a zákusky. A vůbec produkty místních výrobců, farmářů a rybářů slibují vysokou kvalitu a bohatou chuť, ať už to je zelenina, ovoce, mořské plody nebo třeba med, prý nejlepší v celém Řecku, k jehož chuti přispívají bylinky jako tymián, oregano nebo šalvěj lékařská, které rostou ve středně a níže položených, úrodných částech ostrova. K dostání jsou tu ale samozřejmě také další potraviny, nápoje, zboží každodenní potřeby a suvenýry, včetně mořských hub.

A pokud jde o sport a fyzickou zátěž, může se Kalymnos pochlubit svým statutem ráje horolezců. Pro ně jsou připraveny speciální skalní trasy, na kterých se nachází jeskyně, jež lze při výstupu navštívit. Pokud Vás lezení zajímá trochu více a chtěli byste to zkusit, podívejte se na stránku školy lezení BigWall (odkaz se otevírá v novém okně). Samozřejmě, pokud Vás zajímá přílo lezení na Kalymnosu, asi neexistuje lepší web, než Kalymnos - lezení (otevírá se v novém okně). Klidnější povahy vezmou za vděk něčím méně adrenalinovým, třeba horkými prameny, které mají údajně léčivé účinky.

Jste-li milovníci poznávání, nabízí kalymnos i několik muzeí. Některá jsou spojená s mořem, například Muzeum tradičního námořnictví nebo Muzeum mořských "objevů", jiná zase ukazují místní tradiční život (Kalymnosský dům), nebo představují místní významné osobnosti (Muzeum Nikolaose Vouvalise – historické muzem).

Zajímavosti na Kalymnosu

Jedním z nejzajímavějších míst ostrova Kalymnos je jeho hlavní město Pothia.

Ostrov Telendos u ostrova KalymnosAutor: Rachellake

Tato původně rybářská vesnička leží v jižní části a je současně přístavem. Skýtá mnohá zákoutí a spoustu historických památek. Samozřejmě tu nechybí muzeum s expozicemi o ostrově a typické kostely a klášter, jenž svým návštěvníkům diktuje před vstupem decentní oblečení zakrývající většinu těla. Řada taveren, kaváren a restaurací poskytuje chvilku odpočinku a chutné občerstvení, rozkošné uličky romantickou procházku a obchůdky spoustu lákavého zboží k nákupu. Pro našince poněkud kuriózní atrakcí jsou pak zdejší továrny na zpracování mořských hub.

Kalymnos však ukrývá i další místa, o něž se turisté zajímají. Je to třeba původní hlavní město Chorio s rytířským hradem a pozůstatky starobylého kostela. Koho zajímá každodenní život místních lidí mimo hlavní turistické resorty, nechť zavítá do některé z tradičních řeckých vesniček na ostrově.

V okolí si nenechte ujít návštěvu přilehlých ostrůvků Telendos a Pserimos, někdy zvaných Spící princezna, které byly před mnoha staletími odděleny při sopečném běsnění. Jestliže zatoužíte po delším výletu, zajeďte na ostrovy Kos či Leros a nebo na pevninu do Turecka.

Pokud budete chtít poznat Kalymnos trochu více, neobejdete se bez dopravního prostředku. Základní informace o půjčovnách aut a jiných dopravních oprostředcích, najdete na stránce Kalymnos - půjčovny.

Doporučené CK a zájezdy

Kalymnos je velmi oblíbený. Většinu cestovek a zájezdů máme zde v systému (Kalymnos - přehled zájezdů, zájezdy je možné zakoupit s některým z našich speciálních bonusů ve formě slevy, průvodce nebo mapy), ale některé CK nabízí třeba slevy za on-line rezervaci nebo různé slevové akce, které nebylo možné podchytit v ceníku. Určitě tedy doporučujeme si dobře prohlédnout nabídku CK vypsaných v tabulce. Kompletní přehled nabízených hotelů, apartmánů a studií v této destinaci najdete na stránce Hotely, apartmánu a studia na Kalymnosu.

Jak na Kalymnos ?

Na samotný Kalymnos se nejlépe, nejpohodlněji a nejrychleji dopravíte letecky z Athén. Nové letiště vystavěné v moderním stylu poskytuje veškerý komfort cestujícím. Letiště se jmenuje Kalymnos National Airport a kódy jsou IATA: JKL a ICAO: LGKY. Jestliže dáváte přednost lodní dopravě, využijte pravidelných trajektových spojů z Pirea a dalších řeckých ostrovů. Mezi jednotlivými ostrovy souostroví Dodekanésos (patří sem například ostrovy Rhodos a Karpathos) fungují soukromí lodní přepravci.

Video z Kalymnosu

Video

Kam se na Kalymnos jezdí?

Na Kalymnos se z ČR jezdí hlavně do středisek Armeos, Emborios, Kantouni, Massouri, Panormos, Plati Gialos, Pothia, Vathi a Vlihadia

--- • --- • ---
---

Tipy na hotel v oblasti Kalymnos

Ambiance studia od 17 890 Kč se všemi poplatky

Na konci oblíbeného letoviska Massuri, přímo nad krásnou pláží, s výhledem na azurové moře a ostrůvek Telendos byl terasovitě postaven prázdninový dům Ambiance. Jeho skvělá poloha nenabízí jen okouzlující výhled na moře, ale především nejkratší možnou dostupnost nejhezčí pláže v Massouri, stačí jen sejít schody vedoucí od domu na pláž - přibližně 20 m. V blízkém okolí domu se nacházejí taverničky, minimarkety, kavárny. Nedaleko odsud začínají lezecké stěny a trasy. Romantický západ slunce si můžete užít u sklenky vína - v Ambiance cafe-baru, který je umístěný v horním patře u silnice, dům je totiž postaven na útesu pod ním. Autobusová zastávka je cca 50 m od recepce, můžete se svézt třeba do hlavního města Pothia, vzdáleného 8 km. 

1.

Zephyros od 21 190 Kč se všemi poplatky

Stylový, rodinný hotýlek Zephyros s úžasným výhledem na moře, jen pár kroků od přístavu Myrties na první pohled vyniká z nabídky ubytováni v této lokalitě. Nabízí moderně zařízené pokoje, které odpovídají úrovni 4 hvězdiček (oficiální kategorie jsou 3*), zároveň však stále hostům poskytuje soukromí a intimitu, protože se zde nachází pouze 19 pokojů. Doporučujeme pro dovolenou ve dvou. Nejbližší pláž je vzdálena jen 50m a organizovaná písčito-oblázková pláž asi 150m od hotelu.

2.

Rita od 14 390 Kč se všemi poplatky

8 studií

3.

Amphitrite studia a apartmány od 20 231 Kč se všemi poplatky

Hotel Amphitrite se nachází v kouzelné a klidné vesničce u zátoky Malitsahas pouhých 5 km od městského přístavu Kalymnos a přibližně 50 m od moře. Je skvěle situován uprostřed hlavní silnice, která spojuje město Pothias pláží Emporios a v blízkosti se nachází supermarket, taverny, barya krámky.

4.

Avra studia od 14 690 Kč se všemi poplatky

Studii Avra jistě potěšíme všechny, kteří mají rádi autentické řecké ostrovy, mezi které Kalymnos rozhodně patří. Když cestou z hlavního města Pothia přejedete hory, objeví se před vámi dechberoucí panorama ostrova Telendos čnícího z moře a pobřeží Kalymnosu s letovisky Massuri a Myrties. Myrties je menší, klidnější, je v něm malý přístav, z nějž vyplouvají loďky na Telendos, kde jou hezké pláže, včetně nudistické. Kousek od přístavu, jen pár kroků u oblázkové pláže stojí jednoduchá rodinná studia Avra. Vedle nich je restaurace, která patří majitelům a kde si můžete vychutnávat řeckou kuchyni. V okolí je pár dalších taveren a minimarket, do centra živějšího Massuri se dostanete procházkou asi po 1 km, ale obě letoviska na sebe plynule navazují a podél cesty se soustředí vše důležité. Jen asi 400 m od studií je další vyhlášená pláž ostrova - Melitzachas, autobusová zastávka je cca 50 m.

5.

Andromeda studia od 12 590 Kč se všemi poplatky

Předností, ale i určitou nevýhodou okouzlujícího tradičního řeckého ostrova Kalymnos je to, že je poměrně hornatý, což oceňuje mnoho našich klientů lezců a turistů. Letovisko Kantouni však bylo zbudováno snad na jediném rovinatém místě Kalymnosu, podél dlouhé písečné pláže, čímž umožňuje užívat si krás tohoto ostrova i lidem se ztíženou pohyblivostí nebo rodinám s malými dětmi. Sama pláž je lemovaná útesy, na jednom z nich se nachází malý klášter sv. Kříže, kde údajně sv. Jan sepsal část apokalypsy. Jen cca 50 m od pláže na samém začátku Kantouni se nachází v malé zahradě dvě typické modrobílé budovy studií Andromeda. V okolí naleznete obchůdky i restaurace, do centra letoviska se dostanete procházkou po pláži nebo uličkami po cca 300 m. Nedaleko je autobusová zastávka odkud se můžete svézt do hl. města Pothia vzdáleného 5 km nebo do oblíbeného letoviska Massouri.

6.