Andros

6 min.

Andros

Ostrov Andros, který hrdě nese jméno po antickém hrdinovi a polobohu podobného jména, lze přirovnat k malému ráji na zemi. Malebná krajina oplývá pestrostí blankytného pobřeží, zurčících řek, zelených údolí, strmých hor, voňavých květin a původních vesniček. Tento druhý největší ostrov Kyklad neboli Kykladských ostrovů, omývaný Egejským mořem, skrývá něco skutečně pro každého.

Zájezdy na Andros

Nabídka CK a zájezdů na Andros bývá malá, některé roky se sem zájezdy nenabízí vůbec. Pokud tam nějaká CK jezdí, nabídku najdete v Centru zájezdů na ostrov Andros. Pokud nenajdete nabídku u českých CK, zkuste třeba i německé a rakouské cestovky

Mapa Androsu

Pokud se chcete podívat, kde co na Androsu leží, tak se podívejte na stránku:  Andros - mapa

Charakter ostrova Andros a památky

Největší koncentrace pozoruhodných pamětihodností je přirozeně právě v hlavním městě Andros (Hora/Chora/Khora) (jezdí se ještě do Batsi). Začít se dá třeba v některém z mnoha muzeí. Velmi pěkně zpracovanou expozici má díky staré plavební a přístavní tradici města zdejší Námořní muzeum. A není divu – vždyť ostrov v dávných dobách býval věhlasnou námořní velmocí a byl centrem vzdělávání vysokých lodních důstojníků a kapitánů. Příznivci historie pak ocení Archeologické muzeum, kde lze obdivovat sochy a porcelán z antických dob, archiválie a další předměty z časů již dávno minulých. A zkrátka rozhodně nepřijdou ani milovníci umění. Právě to je totiž na Androsu považováno za jednu z klíčových oblastí kultury, takže nezbývá než směle vyrazit do Muzea moderního umění a potěšit oko pohledem na díla slavných řeckých i zahraničních umělců.

Dávným svědkem historie a unikátem ostrova Andros číslo jedna je zřícenina benátského hradu, vystavěného před mnoha staletími na obranu města. Pozůstatky této zvláštní stavby dnes spočívají na malém ostrůvku spojeném s hlavní částí ostrova starověkým bizarním mostem.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Andros není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou?  Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Andros znamená, případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Androsu přemýšlí, mohly zajímat. 

Kdo rád nahlédne do běžného života místních obyvatel, nechť zavítá do malých vesniček rozesetých po ostrově. Nejčastěji se nacházejí na pobřeží nebov horách, ale všechny mají něco společného – žijí si ve svém lenivém tempu, jako by zaspaly dnešní moderní dobu. A snad právě proto lákají cizince z velkoměst, kteří už dávno zapomněli, jak žili naši dávní předkové. Tady se jim podaří doslova nahlédnout do minulosti, ať už přijedou do středověké vesničky Messaria s unikátním byzantským kostelem z 12. století, Menites plné zeleně a zahrad lahodících oku nebo místa zvaného Apoikia, kde vytéká léčivý pramen Sariza, jenž má příznivý vliv na ledviny a močové ústrojí.

Andros - hlavní město Chora

Hlavní město zvané místními Hora nebo Chora, jinak ale také Andros, ukrývá mnohá tajemná i romantická zákoutí malých uliček a starobylých náměstí. Ze dvou stran je obklopeno plážemi, zatímco na členitých stráních jsou rozprostřeny bílé domečky a honosné sněhobílé stavby kostelů a paláců, jež vynikají jemnými klenbami a dalšími zajímavými stavebními prvky. Právě ty mají zásluhu na tom, že se město Andros řadí k nejkrásnějším místům na ostrově. Směsice zdejší architektury mu dodává okouzlující charakter a dává příchozím možnost nasát dech dějin.

Proč se vydat na Andros?

Dlouhé bílé pláže, teplé Egejské moře, romantické hlavní město Chora, vesničky rozeseté v horách, ve kterých jako by se zastavil čas. To je jen malý výčet důvodů, pro které by vás mohl okouzlit právě tento druhý, největší a přesto u nás méně známý Kykládský ostrov.

Ostrov Andros - charakteristika

Typický charakter ostrova Andros dotváří všudypřítomné břidlicové zídky, s kterými se lze setkat po celém jeho území a které mají hluboké historické kořeny. Sloužily k oddělení jednotlivých zemědělských pozemků a k udržení hospodářských zvířat na jednom místě. Díky své stavbě patří k jedinečným architektonickým úkazům, jež lze spatřit jen na tomto místě. Podobně jako holubníky. Ty mají za sebou neméně barvitý osud. Dnes však slouží převážně jen jako historické památky a okrasa zdejší typické krajiny.

Pláže na Androsu

Přes sto kilometrů pobřežního pásu táhnoucího se kolem celého území ostrova Andros dalo lidem dostatek prostoru k využití pláží pro turistické a rekreační účely (např. pláže Limanaki, Vitali, Zorkos, Pirgos). A tak zde návštěvník najde nepřeberné možnosti slunění, plavání, odpočinku a dalších aktivit. Bílý písek a zlaté slunce společně vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru tohoto nejseverněji položeného místa Kykladského souostroví, do kterého patří například i ostrovy Santorini, Naxos a Syros.

Další informace o Androsu

Další informace je možné získat na stránkách MUNICIPALITY OF ANDROS nebo ANDROS ISLAND (stránky v angličtine).

Kam se na Andros jezdí?

V současné době jezdí české CK do středisek Batsi a Chora - hlavní město

Nejbližší pláže
Nejbližší památky

Místa v okolí