Ios

13 min.

Ostrov Ios - základní popis

Pravděpodobně nejbarvitěji si představíte řecký ostrov Ios, pokud si zanotujete slova oblíbeného letního hitu „Bude dlouhá noc...“ Jednak proto, že hudba patří k tomuto místu zcela neodmyslitelně, a také z toho důvodu, že díky svému zábavnímu charakteru a neutuchajícím denním i nočním radovánkám tu budou vaše dny a noci opravdu dlouhé, plné radosti, tance a smíchu až do rozbřesku. Ostrov Ios se totiž drží na žebříčku „party destinací“ na těch nejvyšších pozicích, a proto láká především mladé návštěvníky a všechny ostatní, kterým se noční spánek zdá poněkud nudnou či snad zbytečnou záležitostí.

Nicméně nelze říci, že by snad ostrov neměl co jiného nabídnout. Ani ti, kteří preferují klidnější odpočinek, nepřijdou zkrátka. Množství kouzelných pláží, z nichž mnohé jsou téměř nedotčené, ukryté před davy lidí, a některé dokonce nudistické, se stanou tou pravou oázou, pokud právě toto je dovolenkový artikl vašich snů. Krom toho je Ios protnutý řadou turistických stezek, jež vedou horami a v okolí archeologických nalezišť, takže i aktivní jedinci si přijdou rozhodně na své. Příznivci řecké ostrovní architektury a kultury budou potěšeni sněhobílými městečky s úzkými uličkami či stejně bělostnými stavbami kostelů a dalších památek. Nabídka rušného a pestrého ostrova Ios je tedy více než široká a uspokojí všechny beze zbytku. Než se začtete dále, podívejte se i na stránku Ios - mapa ostrova, ať víte, o čem se píše a kde to zhruba leží.

CK a zájezdy na Ios

Nabídka CK a zájezdů na ostrov Ios bývá průměrná. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na ostrov Ios. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Ios není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás Ios znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Iosu přemýšlí, mohly zajímat. 

Co na ostrově Ios ?

Obecně o Iosu

Ostrov Ios je především znám jako destinace, kde to zkrátka žije. Některá místa (např. resort Mylopotas, přístav Ormos nebo hlavním město Ios - Chora) jsou vyhlášenými centry teenagerů a mladých, kteří od dovolené očekávají spoustu zábavy a aktivit, tj. přes den sport, plavání, koupání v moři a slunění, v noci pak návštěvu diskoték, barů a nočních podniků s hudbou a tancem. Jelikož Ios patří k těm vůbec nejrušnějším v Kykladském souostroví, o nabídku klubů a dalších zařízení, které fungují celou noc, není opravdu nouze. Ne všechna jsou ale zaměřena jen a pouze na zábavu pro mladé ročníky. Některé totiž naopak lákají příznivce tradičnějšího vyžití v řeckém stylu či latinskoamerických rytmech.

Rozhodně se nenechte mýlit. Neznamená to, že pokud je Ios proslulý svým intenzivním nočním životem, že klidnější povahy nebo rodiny s dětmi nenajdou nějaké to tišší místečko. Takových se jistě najde celá řada, neboť přes svou pověst ostrova s bujarou atmosférou je tento přeci jen mnohem rozmanitější a dokáže uspokojit všechny sorty hostů, ať už jde o klasické dovolenkáře či aktivní zájemce o sport nebo kulturu.

Zejména ti posledně jmenovaní, tedy milovníci kultury, by si měli svou návštěvu ostrova naplánovat na polovinu nebo konec srpna, kdy se konají náboženské oslavy zdejších svatých patronů, při kterých je mnohé k vidění. Ale i když se zrovna netrefíte termínem do těchto dní, nevěšte hlavu. Od května až do září se pravidelně pořádají různé akce, divadelní představení a koncerty.

Výlety

Ještě než se rozhodnete vyrazit někam na pěkný výlet v okolí ostrova Ios, pozastavte se na chvíli a objevte něco z jeho krás. Zcela okouzlující jsou například typická kykladská městečka či vesničky s bílými domky vystavěnými do svahu, sem tam vykukujícími kulatými stříškami kostelíků a úzkými uličkami, které lákají k dlouhým romantickým procházkám. Patrně nejpěknější architekturu a vůbec tolik typický ostrovní kolorit můžete obdivovat v hlavním městě zvaném Chora (nebo též Hora či Ios). Na další místa vás dopraví autobus, taxík nebo zapůjčený vůz či motorka, případně loď.

Na severu ostrova si můžete prohlédnout údajnou hrobku slavného básníka Homéra (v Plakoto) nebo zříceninu benátského hradu z 15. století. A jestliže jste propadli kouzlu nádherných řeckých kostelů, vězte, že na celém ostrově Ios se jich prý nachází tolik co dní v roce, takže nezbývá než vyrazit a zkusit je třeba spočítat.

Ios je vhodným výchozím bodem, pokud se chcete porozhlédnout i po jeho okolí. Jen krátká plavba vás dělí od krásného ostrova Santorini, kde na vás čeká spousta atrakcí, muzeí, hned několik pevností, spousta kostelů a vzácná archeologická naleziště. Na ostrově Naxos na vás pro změnu čeká stejnojmenný přístav s mystickou kamennou bránou z doby antiky, řada zajímavých výstav a expozic, hrad a starobylý chrám. Okolí ostrova Ios je ale ještě bohatší. Proto jsou pořádány pravidelné okružní plavby a organizované výlety na všechna zajímavá místa. Nezbývá tedy než vyrazit a oddat se všem krásám řeckých ostrovů. 

Kdy navštívit Ios?

Tento 18km dlouhý, hornatý ostrov nacházející se v souostroví Kyklád láká návštěvníky od prvních jarních dnů až do pozdního podzimu.  Brzy na jaře a nebo naopak na konci sezóny zaujme především milovníky historie a pěší turistiky. V plném létě pak přitahuje mladé návštěvníky ze všech koutů světa, kteří sem přijíždějí za koupáním v křišťálově čistém Egejském moři a v neposlední řadě také za zábavou v některém z mnoha hudebních klubů.

Ios a pláže

Pláže na ostrově Ios řadí sami jejich návštěvníci mezi ty nejlepší dokonce v celé Evropě. Kdo by dokázal odolat jemnému písku zlatobílého zabarvení při pobřeží tyrkysového Egejského moře? Asi jen málokdo. Navíc při představě, že jde o více než 70 kilometrů této lákavé přírodní zóny při mořských březích, není snad ani důvod váhat. Kolem ostrova jsou jako perly vyskládány malé kouzelné zátoky s písčitými plážemi, které dávají možnost všem zvídavým jedincům, aby si je objevili jen pro sebe. Voda bývá krásně průzračná, neboť je přirozeně zajištěno její čištění mořskými proudy, které taktéž omývají a čistí pláže. Díky křišťálovým vodám se tak můžete směle oddávat potápění (např. v Plakoto nebo Petradi). Jestliže však hledáte spíše vlny a trochu adrenalinu, zavítejte do Psathi.

Kam na Ios?

Nejpopulárnějším letoviskem je Mylopotas, centrum nočního veselení, kde se tančí do ranních hodin a party a večírky nikdy nekončí. Krom toho tu zájemci o rušnější dovolenou naleznou pěknou pláž s plným turistickým vybavením. Dalšími resorty jsou pak třeba Gialos, Koumbara nebo Manganari.

Hlavní město ostrova Ios

Hlavní město ostrova Ios nese, podobně jako jiné řecké ostrovy, jakýsi univerzální název pro hlavní město, tedy Chora (či také Hora). Zejména se mu tak říká mezi místními; jiní naopak používají jméno náležející celému ostrovu, tedy Ios. Toto město, nebo spíše větší ostrovní vesnice, leží na západním pobřeží a do jeho centra se dostanete z městského přístavu příjemnou procházkou během cca 15 minut.

Centrum Ios - Chora

Chora se může pochlubit zejména svou jedinečnou atmosférou, za kterou vděčí typicky řecké architektonické čistotě bílých linií čtverhranných domků, křivolakých uliček a kaskádových schodišť. Právě díky této skutečnosti je nedostupné autům, zato zcela ideální pro pěší, kteří si tak mohou lépe vychutnat příjemné procházky, beze smogu a obavy z neukázněných řidičů. Cestou městečkem natrefíte na spoustu kavárniček, restaurací, barů a diskoték. Své touhy ale uspokojí i ti, kteří rádi nakupují. V místě najdou obchůdky se suvenýry, šperky a módou, stejně tak minimarkety s potravinami a nápoji. Zatímco někteří turisté sem přijíždějí jen na prohlídku a za kulturou, jiní se tu rovnou ubytují v některém z pěkných hotelů, penzionů či soukromých pokojů.

Ios - Chora a okolí

Nejkrásnější výhled na celou přímořskou oblast se vám naskytne, když vystoupáte až na nejvyšší vrcholek této části ostrova Ios, kterým je Panaghia Gremiotissa, a to v kteroukoli denní dobu. Nejpůsobivější je ale z této pozice nostalgický západ slunce, který na obloze a na moři vykouzlí celou škálu duhových barev. Na okraji ostrovního sídla můžete spatřit řadu 12 rozkošných větrných mlýnů a kousek od nich přírodní amfiteátr, kde se občas pořádají kulturní akce, divadelní představení a koncerty. 

Doprava

Na Ios

Jediná cesta na Ios vede po moři, protože ostrov nemá své vlastní letiště. S pevninou je spojen lodní a trajektovou dopravou, a to z řeckého přístavu Pireus, odkud vyplouvají pravidelné linky. Cesta trvá 4 až 8 hodin podle konkrétního spojení. Nicméně pokud plánujete navštívit více zajímavých míst Kykladského souostroví, lze se na Ios dostat i z ostrovů Kréta, Mykonos, Naxos nebo Santorini. Jednou z možností, která navíc šetří čas, je pak využít leteckou přepravu buď na pevninské Řecko nebo na některý z ostrovů, který zajišťuje příslušný spoj, a pak pokračovat trajektem či lodí už přímo na Ios.

Na Iosu

Na samotném ostrově, který není příliš rozlehlý, se dá během letních měsíců pohodlně přepravovat autobusy (z měst Ormos, Chora a Mylopotas) nebo využít služeb taxíků, případně některé z půjčoven aut a motocyklů a pohybovat se po vlastní ose. Mezi jednotlivými přístavními sídly je zajištěno lodní spojení.

Historie Iosu

Některé vědecké poznatky učiněné na ostrově Ios dokládají existenci čilého lidského osídlení v této oblasti už před třemi tisíci let. Některé jeho pozůstatky lze dodnes spatřit na hoře jménem Skaros v podobě zbytků budov a původního odpadního systému zbudovaného k pohodlí tehdejších obyvatel.

Pokud jde o mytologii, která k Řecku zcela neodmyslitelně patří, je ostrov spojován s Homérem, věhlasným to řeckým básníkem, autorem slavného díla Illias a Odysseia. Údajně je prý právě Ios domovinou Homérovy matky a také místem věčného odpočinku samotného umělce. Na severu ostrova lze v místě zvaném Plakotos spatřit jeho hrobku.

Ios - geografie, příroda a lidé

Jako člen Kykladského souostroví se Ios rozkládá v jižních vodách Egejského moře, jen co by kamenem dohodil od ostrovních sousedů, kterými jsou Amorgos, Anafi, Naxos, Paros, Santorini a Sikinos. Na svých více než 100 kilometrech čtverečních hostí Ios rozmanitou krajinu, jejíž dominantou je nejvyšší hora Pyrgos, nacházející se v samém jeho středu a dosahující něco málo přes 700 metrů. Velikost ostrova umožňuje projet, projít či jinak překonat nevelké vzdálenosti mezi jednotlivými zajímavými místy. Vždyť napříč celým územím je to pouhých cca 17 kilometrů. Krajina je tu charakteristická svou kopcovitou strukturou a svahy se rozprostírají po celé délce až k mořským hladinám.

Na ostrově žije pouhých cca 2 000 obyvatel, z nichž většina se věnuje převážně cestovnímu ruchu, jenž je jejich hlavní obživou. Samozřejmostí jsou také obory pěstitelství a zemědělství vůbec, stejně tak rybaření, i když nutno podotknout, že zdejší vody jsou na tyto dary moře poněkud chudší než jinde.

Kam se na Ios ještě jezdí?

Na Ios se jezdí hlavně do středisek Gialos, Ios - Chora a Mylopotas.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí