Kréta - počasí dle období

5 min.

Konkrétní předpověď počasí na následující dne je v rubrice Předpověd počasí

Leden

V lednu je počasí na ostrovu Kréta obvykle větrné, zima a často prší. Ovšem v lednu je také cca jeden týden, kdy ustane vítr a je relativně hezké počasí a klid. Tyto dny se nazývají Halcyon Days podle ptáka Rybaříka (Alcyon, Kingfisher), který v lednu snáší na plážích Kréty vejce a po dobu, kdy na nich sedí, bývá počasí výjimečně příznivé.

Únor

Začíná se pomalu oteplovat a oproti lednu i přibývá sluníčka. V únoru také začínají na Krétě kvést první stromy – mandloně. Studené dny se nepravidelně střídají se dny teplejšími a předpovědi počasí jsou velmi nejisté. Na druhou stranu nebývají v tomto období žádné extrémy v počasí – horko, zima, sucho, déšť …

Březen

Počasí je mnohem příjemnější, na Krétě se začínají objevovat první návštěvníci, občas lze v moři zahlédnout první odvážné koupající se jedince, ale stále ještě je možné vidět nádherné pláže bez lidí, nemačkat se u historických památek …

Ráno bývá ještě zima, ale přes den často vystupují teploty nad 15 stupňů a hodně svítí sluníčko.

V březnu na Krétě vše kvete, všude jsou nádherné barvy a vůně, příroda je v plné síle.

Duben

Počasí se začíná oteplovat. Denní teploty stoupají ke 20ti stupňům, již skoro neprší a Kréta je ještě stále zelená a obsypána květy. Duben je na ostrovu Kréta jeden z nejhezčích a nejpříjemnějších měsíců. Také začínají kvést olivovníky, které rostou po celém ostrovu Kréta na cca 150.000 hektarech.

Květen

Minimum větru, teplé a slunečné počasí slibuje překrásný pobyt. Z počátku se mohou objevit malé srážky, ale v druhé polovině května jsou srážky již nepravděpodobné.

Pokud někdo plánuje túru po ostrovu Kréta, výlety nebo jiné venkovní aktivity a zároveň chce strávit čas v příjemném prostředí, je pro něj květen ideálním měsícem.

Červen

V červnu začíná pravé letní počasí a je již slunečno a velmi teplo. Dovolenkové počasí je ne ostrovu Kréta téměř garantováno. Příroda sice již není v takovém rozkvětu jako na jaře, přesto však ještě některé rostliny kvetou, na stromech jsou vidět první plody. Zhruba v polovině června začíná sezónní vítr Meltemi.

Červenec a Srpen

Tyto měsíce jsou přímo určeny k tomu, aby se jen leželo na pláži a odpočívalo. Počasí je na Krétě horké, všude je spousta turistů, některé pláže a turistické destinace bývají přelidněné, služby a jídlo bývá dražší než jindy. Přesto je stále šance najít nějaké klidné místo a užívat si nejen tepla a klidu, ale také již příjemně prohřátého moře.

Září

Počasí se trochu ochlazuje, utichá Meltami, Kréta přestává být přelidněná a moře je stále krásně teplé. Počasí začíná opět přát venkovním fyzickým aktivitám, avšak musí se počítat s tím, že je již několik měsíců sucho a Kréta již není tak zelená a rozkvetlá, jako na jaře.

Říjen

Moře je stále teplejší, než bylo v červnu, sluníčko svítí téměř neustále a skoro nefouká. Večer už je ovšem potřeba teplejší oblečení a také je možné se setkat s drobnými přeháňkami.

Listopad

V listopadu se objevuje zvláštní jev – začínají vát jižní větry, které s sebou mohou nést písek z Afriky. Tento písek zakryje celou oblohu a vše je dožluta a vytváří se neobvyklé úkazy.

Stejně jako v únoru se na Krétě střídají dny, kdy je hezky a slunečno a dny, kdy fouká vítr, je zima a prší. Teplé oblečení a ochrana před deštěm jsou nezbytné. Z Kréty také skoro vymizeli turisté, je tam klid a stále se ještě dá koupat. I když počasí je chladné, šance na hezký den tu je.

Prosinec

Počasí v prosinci je velmi podobné počasí v listopadu. Na ostrovu Kréta je klid jako v lednu či únoru, avšak koncem roku je šance na hezké počasí mnohem větší, než jeho začátkem. Velmi často se ještě dá koupat v moři, zejména na jižním pobřeží, a pokud se smíříte s rizikem několika deštivých dní, je kréta v prosinci velmi příjemná.

Naše tipy na zájezdy