5 min.

Ostrov Santorini - přírodní i architektonický unikát

Santorini - trocha historie

Ostrov Santorini má asi jen 80 kilometrů čtverečních a 10 000 stálých obyvatel, ale nadchne Vás okamžitě při příjezdu k ostrovu.

Autor: nudista

Protože Santorini je vlastně do moře propadlý vrchol sopky, to, co zůstalo nad vodou jsou několik stovek metrů vysoké zbytky po okraji kráteru, na kterých se jak malé drahokamy třpytí bělostné stavby hlavního mětsa a dalších vesniček. Santorini (jinak také Thira) je nejjižnějším ostrovem Kyklad (patří sem například i ostrovy Andros, Naxos a Syros) a nachází se asi 110km od Kréty a 220km na jihovýchod od hlavního města Řecka Athén. Celý ostrov sám v minulosti vznikl a byl silně ovlivněn vulkanickou činností, která se podepsala na jeho povrchu.

Nejznámějšími a nejviditelnějšími stopami po sopečném řádění jsou ostrůvky Palea Kameni a Nea Kameni, které se utvořily před pouhými necelými 60 lety a jsou vidět ze břehů ostrova. Mnohem starší erupce, která se odehrála před několika tisíci lety (v 17. století př. n. l.), byla inspirací pro legendu o bájné Atlantidě, vzkvétající civilizaci, která náhle zmizela ze světa. Říká se totiž, že tato pohádková země bývala na místě dnešního ostrova Santorini a že to byla právě sopka, která se postarala o její konec. Síla výbuchu byla údajně tak velká, že by se vyrovnala 160 000 bomb, které byly svrženy na Hirošimu.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Santorini není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Santorini znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Santorini  přemýšlí, mohly zajímat. 

Počasí na Santorini

Autor: nudista

Počasí a podnebí na ostrově Santorini je naprosto ideální k dokonalé dovolené, zejména v hlavní sezoně od dubna do října, kdy teploty vzduchu i moře dosahují příznivých vysokých hodnot a vyskytuje se minimum srážek. Zimy jsou poměrně mírné a spíše deštivé, a tak patří tyto měsíce spíše k odpočinkovému období, kdy se obyvatelé připravují na nový nápor turistů. Sluneční svit společně s malebnou hornatou přírodou a klasickou řeckou architekturou utváří obrázek typického řeckého pobřeží, jenž se nejednou stal předlohou pohlednic a turistických průvodců.

Pokud se Vám popis Santorini líbí a rádi byste ostrov poznali více, vyzkoušejte přehled poznávacích zájezdů. Některé cesty, zejména ty na Krétu, často mívají Santorini zahrnuté v programu.
Unikátní pláže Santorini

Autor: nudista

Hlavním lákadlem ostrova jsou jeho úchvatné pláže. Ty se liší kvalitou a rozsahem nabízených turistických služeb a povrchem. Díky dávné vulkanické činnosti, která zformovala krajinu do dnešní podoby, je odlišnost znatelná v zabarvení písku nebo kamenů, jež pokrývají pobřeží. Barvy jsou tu neobvykle pestré a paleta široká – od bílé přes rudou až po černou (také se některé pláže jmenují White Beach - Bílá pláž nebo Red beach - Červená pláž)

Pro turisty, kteří hledají maximální pohodlí a komfort, jsou na ostrově Santorini připraveny písečné a oblázkové pobřežní pásy v jižní a východní části ostrova. Jsou to především Monolithos (větrná pláž s šedým pískem), Avis (černá, klidnější pláž s dostatkem možností stravování a zábavy), Kamari (tmavá oblázková pláž), Perissa (pláž s velmi tmavými oblázky, někdy označovanými jako černé),

Autor: nudista

Perivolos (pláž pokrytá neobvyklými černými kamínky, proto je také někdy přezdívána „Černá pláž“) a Agios Georgios (další z tmavých oblázkových pláží, tato navíc s obzvláště propracovanou sítí přidružených turistických služeb). Většina z těchto letních destinací je určena mladým rodinám s dětmi, párům a milovníkům vodních radovánek. Na samém jihu pak překvapí sytě červená skaliska Rudé pláže a její pravý opak White Beach - Bílá pláž, přičemž obě dělají čest svému jménu. Barevně je doplňuje pláž Vlychada, jejíž písek je tmavošedý. Sever nabízí klidnější místa, která jsou lépe skryta před rušnou turistikou. Nedaleko malebné vesničky Oia jsou to třeba Paradisi (odlehlejší pláž s kobercem černého písku, která díky silnému větru poskytuje ideální podmínky k surfování a dalším podobným sportům), Kolumbo (šedá kamínková pláž ležící mimo civilizaci), Paradise (větrná pláž s šedočerným pískem) Ammoudi (špatně dostupná pláž, která však disponuje velmi čistými a hlubokými vodami) a Pori (pláž, která sice nenabízí příliš komfortu, ale zato se tu návštěvník setká s divokou pobřežní krásou v podobě rudých skalisek a modrozelené mořské hladiny). Přehled všech pláží najdete na stránce Pláže Santorini.

Výběr zájezdu

Nabídka CK a zájezdů na Santorini je poměrně slušná. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Santorini. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Co na Santorini?

Jelikož je ostrov Santorini hojně navštěvovaným turistickým centrem, je tu připravena řada možností nejrůznějších zábavních aktivit, tak aby se nikdo, kdo na ostrov přijede, nenudil a svůj pobyt si náležitě vychutnal. Podobně jako jinde se nejvíce příležitostí soustřeďuje v hlavním městě zvaném Fira. V hlavní sezoně jsou středem pozornosti místní bary a kluby, které jsou otevřené do pozdních ranních hodin, a tak si stačí jen vybrat, ve kterém strávit právě tu svou noc

Autor: nudista

plnou hudby a dobrého pití, pokud je právě toto druh povyražení, který preferujete. V některých podnicích hraje k poslechu a tanci živá hudba, jinde reprodukovaná, přičemž výběr žánrů je široký – od tradiční řecké folkové i moderní hudby přes pop, r'n'b a oldies až po rock, funk a etno. Vedle hlavního města patří k oblíbeným přímořská letoviska, například Perissa, Perivolos nebo Kamari, která hýří v rytmu hudby do rozbřesku, a tak sem směřují hlavně mladí lidé. Kdo však raději volí více klidu, není nic snazšího než vyrazit na procházku po pláži nebo zajít do taverny.

Obdivovatelům umění určitě neunikne galerie výtvarného umění Mati, která sídlí v hlavním městě Fira. Expozice obsahuje skutečně zajímavá díla inspirovaná přírodou a lidským tělem a je převážně složena ze soch, obrazů a šperků.

V hlavním městě a některých dalších obcích ostrova Santorini jsou k dispozici četné obchůdky, kde každý nalezne, po čem touží – od suvenýrů a dárkových předmětů přes šperky a módu až po místní lidové umění a potraviny.

Krom nakupování, pobytu na pláži a návštěvy památek se doporučuje pěší, případně cyklistický průzkum krás ostrova Santorini, neboť jen po svých lze spatřit místa, kam oko motoristy jen stěží dohlédne. Není výjimkou na takových výletech potkat fotografy, jichž je Santorini častým cílem díky ideálním světelným podmínkám. Kdo nefandí dlouhým túrám, pro toho jsou připraveny organizované autobusové a lodní zájezdy na nejznámější místa ostrova.

Pokud si chcete přečíst o více zajímavostech, podívejte se na Katalog objektů v menu po levé straně. Najdete zde Přírodní zajímavosti, Památky a muzea či Kláštery.

Mapa Santorini

Pokud Vás zajímá, co kde na Santorini je, kde jsou letoviska, kde pláže a jak se kam dostat, podívejte se na stránku Mapa Santorini.

Doprava po Santorini

Santorini je celkem malé a funguje zde pravidelná autobusová doprava. Problém je, že autobusy nezajíždějí k malým plážím ve vzdálenějších oblastech. Pokud tedy chcete navštívit střediska a města (Fira, Oia), stačí bus. Pokud však chcete poznávat krásy ostrova, zvažte půjčení auta či skútru. Doporučuje půjčovnu aut Rentalcars, pokud chcete vyzkoušet něco malého místního, zkuste se podívat například na seznam na stránce Santorini - půjčovna aut a skútrů.

Pokud chcete zůstat u té autobusové dopravy, podívejte se na mapu Santorini, kde jsou vyznačené autobusové linky. Jízdní řády a ceny za autobus najdete na stránce Autobusy Ktel (otevírá se v novém okně).

Dobroty na Santorini

Autor: nudista

Vyhlášená jsou zdejší vína, takže milovníci tohoto moku si tu přijdou skutečně na své. Víno je zde zcela přírodním produktem, navíc je příznivě ovlivněno ostrovním mikroklimatem, které má na svědomí sopečná činnost a které je tolik typické právě pro Santorini. Historie pěstování vína a vinařství čítá neuvěřitelné více než tři tisícovky let. Dějinám produkce lahodného hroznového nápoje je věnována expozice Muzea vína v oblasti zvané Vothonas nedaleko pláže a střediska Kamari. Samozřejmě nechybí ani nezbytná ochutnávka.

Labužníci ocení zdejší kuchyni a určitě rádi zajdou na nějakou řeckou specialitu do restaurací a taveren. Díky vzácnému mikroklima, ke kterému přispěla vulkanická aktivita ostrova, jsou zemědělské produkty zcela ekologické, bez chemických zásahů a zásluhou zeminy bohaté na minerály oplývají charakteristickými chuťovými vlastnostmi. Známá jsou například cherry rajčátka, hrášek a vynikající vodní meloun výrazně sladké chuti.

Kam se na Santorini jezdí?

Z České republiky se na Santorini jezdí hlavně do středisek Agios Georgios, Akrotiri, Ammoudi, Exomitis, Fira - hlavní město, Imerovigli, Kamari, Megalohori, Oia, Paradisi, Perissa a Perivolos.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Místa v okolí