4 min.

Ostrov Syros

Syros se svým hlavním městem Ermoupolis, jež je současně správním střediskem celých Kykladských ostrovů, patří k vzácným pokladům řeckých ostrovů v tyrkysovém Egejském moři. Není proto divu, že se o něm hovoří doslova v superlativech a že je často přezdíván „Štastný ostrov“. Jeho název totiž, volně přeloženo z jeho původního fénického jména „Ousyra“, znamená „šťastný“, a tak lze dovodit, že pokud již v době Féničanů nesl ostrov takové honosné jméno, muselo jít o velmi prosperující a vzkvétající region, kterým zůstal dodnes. Kromě své významné administrativní funkce má Syros ve svém regionu i roli jakési kulturní Mekky.

Protože je ostrov oblíbenou turistickou destinací, přizpůsobuje se tomuto faktu nabídka zdejších služeb. Zejména v oblasti konzumní zábavy jsou možnosti široké, aby si mohl vybrat skutečně každý, kdo sem zavítá.

A tak jsou k dispozici četné bary, restaurace, diskotéky, taneční kluby, kasina, koncertní sály, kina a divadla. Ubytování na ostrově uspokojí každou peněženku. Přespat lze v luxusním apartmánu, ale též v soukromém pokojíčku v některém z místních tradičních domků, které dnes slouží jako rodinné penziony a vily.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Syros není nikdy dost. Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Syros znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Syrosu přemýšlí, mohly zajímat.

Jak na ostrově Syros je?

Každoročně je během letní sezony ostrov vystaven severozápadním větrům, které ochlazují ovzdučí na příjemnou hodnotu, protože jinak by na ostrově Syros bylo nesnesitelné vedro. Ostatně, jak tam je si můžete přečíst na stránkách Syros - počasí. Syros obecně patří díky svému středozemnímu klima k sušším oblastem Kykladských ostrovů. A není se čemu divit. Vždyť na celém ostrově není žádný zdroj sladké vody, a tak se využívá vody mořské, ze

které se speciálním procesem ve zdejší továrně izoluje sůl. Tím vzniká pitná voda, i když chuťově stále mírně slaná, a proto k pití ne zcela vhodná. Ideální je tedy kupovat vodu balenou v klasických plastikových lahvích, které známe z našich supermarketů.

Syros - co tam?

Ostrov Syros, jehož historie sahá až do období mladší doby kamenné, je místem mnoha tváří, alespoň co se krajiny týče. Na jedné straně nehostinná skaliska, na straně druhé úrodné pláně a malebné zátoky s kouzelnými plážemi. Nejkrásnější pláže se nacházejí v západní, jižní a jihozápadní části ostrova, kde dovolenkáři najdou mimo jiné nejznámější turistický resort Galissas se svou dlouhou písčitou pláží, Finikas podobného charakteru, Possidiona s křišťálově čistou vodou a konečně Komito s Ambelou poskytující více klidu. O něco severněji je pak k dispozici pláž zvaná Delfini, která vyniká zlatavým pískem a průzračnou vodou.

Většina obydlených oblastí, tj. městeček a vesnic, si zachovává svůj klasický charakter, tolik typický pro řecké ostrovy. Výjimkou nejsou farmy, které produkují tradiční, mimochodem ekologické a velmi chutné zemědělské výrobky typu ovoce, zeleniny, sýrů, mléčných výrobků, masa a medu.

Kde co na Syrosu je a kde jsou jaké zajímavosti, letoviska a pláže se můžete podívat na stránce Mapa ostrova Syros.

Zajímavosti ostrova Syros

Na území ostrova Syros je možné se pohybovat všemi dostupnými dopravními prostředky – od vlastních nohou přes autobusy, auta, motorky a kola až po letadla a v neposlední řadě lodní dopravu na okolní ostrovy Andros, Mykonos, Tinos či Naxos nebo na pevninské Řecko přes přístav Pireus.

Ze všech zajímavých míst ostrova stojí za delší zmínku hlavní město Ermoupolis. Toto správní, obchodní a kulturní středisko Kykladských ostrovů je národní památkou řecké kultury. A skutečně je k tomu pádný důvod. Město je vystavěno mezi dvěma kopci, na jejichž vrcholcích se hrdě tyčí dva kostely, ortodoxní a katolický, a celou atmosféru dotváří řada originálních neoklasicistních budov. Impozantní náměstí v centru města s řadou honosných budov a sochou řeckého hrdiny, admirála Miaoulise, nabývá za teplých nocí kouzelné atmosféry doprovázené zvuky živé hudby, zatímco četné kavárničky v okolí poskytují příjemné posezení nad

lahodnými nápoji a chutnými řeckými pokrmy. Kulturní raritou se může směle označit Městské divadlo Apollo, které je zmenšeninou slavné italské opery La Scala v Miláně. Nechybí významné náboženské památky: majestátní kostel Kimisi, kostel sv. Nikolase s roztomilou blankytně modrou kupolí, zdobený mramorem, kostel sv. Georgia u místního hřbitova nebo kostel Proměny Páně zasvěcený Ježíši Kristovi. Kromě těchto význačných pamětihodností může zvídavý návštěvník zavítat do několika muzeí a galerií.

Nad hlavním městem se na svahu kopce rozprostírá místo zvané Ano Syros plné kouzelných uliček, zákoutí a bělostných schodišť. Z mnoha bodů je možné spatřit výhled na přístav a modrou mořskou hladinu, který doslova bere dech. Podobně okouzlující pohled poskytuje ženský klášter sv. Barbary západně od Ermoupoli. A za návštěvu bezesporu stojí i přírodní skvosty v podobě jeskyní Alithini a Plati.

Vouni (tu údajně obýval Pythagorův učitel Ferdykés) nebo některých půvabných zátok a zálivů se slunnými plážemi, jež dávají oku pozorovatele příležitost zachytit neopakovatelnou atmosféru řeckého ostrova Syros.

Kam se na Syros jezdí?

V současné době se jezdí především do střediska Galissas. Středisek je na ostrově ale samozřejmě více, mezi hlavní Agios Dimitrios, Azolimnos, Finikas, Kini, Megas Gialos, Possidonia nebo Vari. Mezi těmito místy funguje celkem dobře i veřejná doprava, viz stránky Syros - autobusy, takže se můžete celkem levně vydat poznávat krásy celého ostrova.


Syros - hotely a apartmány a studia

Nabídka CK a zájezdů na Syros moc bohatá nebývá. Pokud se Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů do Řecka. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Nejbližší pláže
Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí