Vítr na Krétě - Meltemi

3 min.

Konkrétní předpověď počasí na následující dne je v rubrice Předpověd počasí

Meltemi – proč na Krétě v létě fouká vítr

Přes sezónu, zhruba od půli června do konce srpna, bývá na Krétě větrno. Vítr se jmenuje Meltemi a byl znám již za starých Řeků jako severní vítr Etesian – každoroční severní vítr (Etesian northern winds).

Síla větru je proměnlivá, stejně tak se liší lokality, kde právě fouká. Není vzácností, kdy na jedné pláži nejde ležet, ale o pár stovek metrů, případně o několik kilometrů dále je téměř bezvětří. A druhý den obráceně.

Stejně tak je proměnlivá i doba, kdy vítr fouká – někdy začne vítr foukat ráno mezi 4. – 5. hodinou a v podvečer utichne, jindy vydrží foukat třeba týden bez přestání ve dne v noci.

Pokud vítr fouká hodně a dlouho, může to někomu vadit, ale jinak je vliv tohoto větru na klima a podmínky pro dovolenou velmi pozitivní – udržuje teplotu vzduchu na přijatelné úrovni, přináší suchý vzduch, který obvykle zajišťuje dobrou viditelnost a krásný výhled na všudypřítomné hory a na moři tvoří příjemné vlny.

Bez Meltemi by léto na Krétě bylo nesnesitelné – v místech, kde nefouká, zejména pak na jižním pobřeží, jsou podmínky pro příjemné trávení dovolené, ať už pasivní nebo aktivní, naprosto nevhodné. Na některých místech, například v klášteře Moni Koudouma, který je chráněn vrcholem Kofinas, se vzduch ani nehne, teplota šplhá vysoko nad 40 stupňů, na jižní stráni, která je rozpálená tak, že se jí nelze dotknou, se není kam schovat a během pár minut je i hodně přizpůsobivým lidem na omdlení.

Meltami není vítr studený a nepříjemný, ale je teplý, suchý a pokud nefouká výjimečně silně, tak zajišťuje příjemně strávenou dovolenou s velkým množstvím sluníčka a neustále nádherně čistou oblohou. Přes den je velmi dobrá viditelnost, v noci obloha září hvězdami.

Jak Meltami předpovídat?

Pokud se chcete pokusit odhadnout, zda bude foukat nebo ne, všímejte si následujících jevů, které Meltemi předcházejí:

  • předpověď počasí hlásí vyšší atmosférický tlak nad Balkánem a severem Egejské oblasti
  • náhlý poklesne vlhkosti vzduchu – ráno není rosa
  • na obloze se rozptýleně objevují altokumulusy
  • atmosférický tlak posledních 12 hodin stoupá
  • náhle se značně se zlepší viditelnost

Naše tipy na zájezdy