Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Gournia - antická památka

Gournia Ruiny minojského neopevněného města Gournia objevila zač. 20. stol. americká archeoložka Boydová-Hawesová, město je nazývané minojskými Pompejemi, také  město malých lidí,  původní název se nedochoval, ruiny osady byly pojmenovány podle  dobytčích napajedel / z řečtiny gournes/, které zde byly nalezeny. Byly zde odkryty řemeslnické dílny, dlážděné ulice a také kanalizace, doba rozkvětu této osady byla v letech 1700 - 1450 př. n. l. Domy byly kdysi dvoupatrové, ovšem malé, v  přízemí bývaly dílny a obchůdky, choval se zde dobytek, skladovali tady zásoby,  v patře dostupném po vnějším schodišti pak byly obytné místnosti. Tato architektura připomíná způsob výstavby starších vesnic na dnešní Krétě, od pradávných dob se příliš nezměnilo. Na pahorku nad osadou stojí pozůstatky svatyně a panského domu s velkým nádvořím, které nejspíše sloužilo jako tržiště.

Oblast
Ruiny osady Gournia leží cca 20 km východně od Agios Nikolaos, odkud silnice vede pahorkatinou s olivovníkovými háji a vinicemi, s nádhernými výhledy na Krétské moře.
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Gournia - antická památka, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit
--- • --- • ---
---