Půjčování vozidel - info

13 min.

Ceny

Ceny za půjčení vozidla v půjčovně viz. - Kréta - auta a ceny.

Půjčování vozidel na ostrovu Kréta

Zapůjčení dopravního prostředky je velmi často jedinou možností, jak na Krétě cestovat a poznávat krásy odlehlých zákoutí a turistikou doposud nezasažených míst.

Turistům zapůjčené auto umožní samostatnou návštěvu historických památek, známých pláží, aquaparku nebo přírodních zajímavostí po celé Krétě. Viz Tipy na výlety, kde jsou vypsané nejzajímavější místa, které byste si neměli nechat ujít.

Cestovatelům pak umožní nezávislou dopravu po Krétě nebo snadné dosažení výchozích bodů naplánovaných túr a treků.

Ve všech případech je však vhodné dodržet určitá pravidla, která nám celý proces od zapůjčení až po navrácení dopravního prostředku zjednoduší a v případě dopravní nehody či jiné nepříjemnosti nám ušetří mnoho starostí, problémů a peněz.

Jak dlouho dopředu auto zajistit?

Po dloholetých zkušenostech mohu říci, že čím dříve, tím lépe. Zejména to platí v době sezony. Od cca července do poloviny září bývají všechna auta rozpůjčovaná a to nejen u internetových újčoven, ale i u půjčoven přímo na místě. Velmi často nám lidé volají třeba v srpna a ptají se na nějaký tip na půjčovnu, protože chtěli cestovat, mysleli si, že na místě usmlouvají lepší cenu, jenže nakonec nenašli vůbec žádné volné auto. Nebo za ceny až dvakrát vyšší, než za jakou to mohli mít při včasné rezervaci přes internet.

Musí se na Krétě používat pásy a dětské sedačky?

Ano - všichni pasažéři, bez ohledu na věk, musí být připoutáni bepečnostními pásy a děti, které mají méně než 25 kilogramů, musí být v připoutány dětské bezpečnostní sedačce. Starší děti mohou mít jen spodní část sedačky. Ve všech půjčovnách je sedačka pro starší i mladší děti většinou dostupná zdarma.

Výběr typu automobilu

Před rozhodnutím, o jaký typ automobilu máme zájem, je vhodné si ujasnit, jaké cesty chceme se zapůjčeným automobilem podnikat, upřesnit si cíle a podle mapy se pokusit zjistit, jaké cesty tam jsou.

Běžné turistické cíle

K běžným turistickým cílům na Krétě, bez ohledu na to, zda se jedná o kulturní památky, přírodní zajímavosti, pláže nebo města a vesnice, většinou vedou kvalitní asfaltové cesty, na které je vhodné jakékoliv běžné auto, které vídáme v každodenním provozu i na našich silnicích. Jedná se zejména o vozy typu Fiat Panda, Toyota Aygo, Suzuki Alto, Renault Clio nebo Toyota Yaris, které mají dostatečné schopnosti vás dopravit tam, kam chcete.

Nezpevněná, často

používaná cesta v

turistických oblastech

Kvalitní silnice v horách

sloužící pro přejezd.

Většinou bývají na

mapách žlutou barvou

Běžné cesty v turistických

nebo obydlených oblastech

Neznámá a pustá místa, hory, jižní pobřeží ostrovu Kréta

Pokud chcete cestovat na méně známá místa a jezdit i po nezpěvněných cestách, kterých je na Krétě většina, bylo by lepší si půjčit auto vhodné do terénu. V tomto případě skoro každá půjčovna nabízí téměř vždy Suzuki Jimny nebo Suzuki Vitara. Po nezpevněných cestách, které vedou na známé pláže nebo často navštěvovaná místa, případně které se nacházejí v relativně rovném území, lze jezdit i dříve zmíněnými silničními auty, ale není to právě ideální.

Pokud na nezpevněnou cestu vjedete s jen silničním autem, budete muset jet mnohem pomaleji, než s autem do terénu a riskujete poškození vozu či návrat v případě náhlého zhoršení stavu povrchu. To mohou být třeba i jen po dešti vymleté kameny, které byste se Suzuki Jimny projeli, pro Toyotu Yaris bude cesta neprůjezdná.

A ani ta otázka časové ztráty není tak banální, jak vypadá – například cesta, která vede z Kisamos na Gramvoussa, je pro jen silniční auta na hranici sjízdnosti. Projet ji lze, avšak podle stavu a řidičského umění může těch cca 10 kilometrů zabrat jednu až dvě hodiny. S autem Suzuki Jimny cesta trvá maximálně 20 minut. Pokud vezmete v úvahu, že se jede tam a zpět, tak rozdíl v časové délce cesty dělá až 3 hodiny.

Kromě toho se s nevhodným autem stáváte překážkou pro rychleji jedoucí a z toho pak při předjíždění mohou vznikat další rizikové situace.

Pro cesty do hor, na pustá místa nebo do odlehlých lokalit je dobré 4x4 naprosto nezbytné.

Nejen kvůli světlé výšce, která u Suzuki Jimny dělá skoro 20 centimetrů, ale také hlavně kvůli možnosti zařazení pohonu všech kol, případně redukce. V prudkých klesáních nebo stoupáních nebo v hodně náročném a rozbitém terénu jsou redukce nezbytné – zvyšují podstatným způsobu sílu přenášenou na kola, umožňují lepší ovladatelnost plynovým pedálem a dovolují věci jinak nepřístupné. Třeba rozjezdy v prudkém stoupání na šotolině nebo kontrolu nad výjezdem z ostrých zatáček/vraceček v prudkých stoupání. Stoupání občas bývají tak prudká, že na klasickou jedničku je auto nevyjede.

Sjezd k moři Na cestu připraveni

Nádherná scenérie,

pro normální auto neprůjezdné

Pojištění

Nezbytnou součástí pronájmu vozidla v půjčovně je pojištění pro případ dopravní nehody či poškození zapůjčeného automobilu.

Druhy pojištění:

Naprosto nezbytné základní pojištění

  • CDW - Collision Damage Waiver. Z tohoto pojištění se hradí všechny škody, které s autem způsobíte. Toto pojištění je naprosto nezbytné, půjčovna ho obvykle má zahrnuté v ceně.

Pojištění dalších škod - každá půjčovna nabízí jiný rozsah

  • Pojištění proti krádeži
  • Pojištění proti ohni
  • Samostatné pojištění pneumatik
  • Samostatné pojištění skel
  • Samostatné pojištění škod na podvozku

Pozor – pokud je automobil pojištěn jen CDW, tak po vás některá půjčovna může při dopravní nehodě vymáhat spoluúčast až 400 - 500 euro, a to i v případě, že jste dopravní nehodu nezavinili vy.

Vždy si zkontrolujte, co vše vaše pojištění obsahuje a zda pokrývá i těch 400 euro spoluúčasti. Skoro každá dobrá půjčovna vždy inzeruje, že tuto částku nevymáhá.

Se střechou nebo bez?

Cestování beze střechy je velmi romantické, ale má dvě velké nevýhody. Celý den na vás svítí slunce a na vše v autě se neuvěřitelně práší, zejména při cestování po nezpevněných cestách Kréty, kdy je za vámi oblak prachu. Pokud jede někdo před vámi nebo někoho potkáte, je to velmi nepříjemné. Cesta beze střechy se může ukázat jako nevhodná také při průjezdech okolo úlů, kdy můžete mít plné auto a vlasy včel, nebo při průjezdu okolo odlehlých stavení, kde pobíhají na volno psi, kteří skáčí na auto a s vyceněnými zuby a štěkotem se snaží dostat na posádku.

Výběr půjčovny

Pokud jste cestovatel, je v těch lepších půjčovnách možné se na všem domluvit po internetu, a to včetně přistavení auta na požadované místo a v požadovaném čase, jeho vrácení i na způsobu platby.

Příklad

Já osobně jsem si rezervoval v půjčovně auto cca 4 měsíce dopředu s tím, že přiletíme do Heraklionu v 3:30 a odlétat budeme o 14 dní později ve 23:30.

Hned druhý den po odeslání poptávky mne půjčovna kontaktovala a během týdne jsme měli vše domluvené.

Ve 3:30 ráno na mne na letišti čekal majitel půjčovny, který mi předvedl domluvený Suzuki Jimny, sepsal předávací protokol a dal mi klíčky. Já si auto vyzkoušel, teprve pak v hotovosti zaplatil, on mi popřál hezký pobyt a od té doby jsme se neviděli. O 14 dní později jsem před odletem zaparkoval auto na domluveném místě (každá půjčovna ho mívá pro tyto účely vyhrazené), klíčky nechal u ostrahy parkoviště a odletěl zpět domů.

Přistavení i vrácení bylo v ceně, bez jakýchkoliv dalších poplatků.

V dnešní době je úplně jedno, ke má půjčovna sídlo. Slušné půjčovny nabízejí doručení auta kamkoliv na Krétu a to zadrma.

Co půjčovna požaduje?

K zapůjčení vozidla stačí jen cestovní doklad a řidičský průkaz. Ten obvykle nemusí být mezinárodní, i na běžném je vyznačeno vše, co potřebují. Věk pro zapůjčení auta požadují půjčovny většinou minimálně 21 let.

Ceny

Ceny se liší a žádné vodítko pro jejich stanovení neexistuje.

Každá půjčovna má ceny jiné a někdy jsou tyto ceny velmi rozdílné. Každá půjčova inzeruje, že je nejlevnější a má nejlepší auta a že její cena zahrnuje vše, ale pokud opravdu chcete dobrou cenu, je nezbytné projít nabídek více půjčoven a ceny porovnat. Ne u každé půjčovny zahrnuje půjčovné kompletní pojištění, přistavení vozu zdarma a podobně.

Upozornění

Velmi špatnou zkušenost mám s akčními nabídkami auta na internetu. Pro spolupráci jsme vybírali z více půjčoven a výsledek byl katastrofální. Akční nabídky na auta za super ceny se nám nikdy nepodařilo získat. Buď auto nebylo k dispozici nebo se na náš termín akce nevztahovala. Dalším problém bylo pak jednání půjčoven, kdy byly dlouhé prodlevy v odpovědích nebo nepravdivé údaje jako například že v autě je klimatizace i když tam prokazatelně nebyla. Tyto půjčovny pak spoléhají na to, že když Vám auto přistaví a Vy ho potřebujete, stejně Vám nic jiného, než ho převzít, nezbývá.

Doporučení

Nakonec jsme se na spolupráci domluvili se společností AUTOWAY Kréta, pro kterou působíme jako partner v ČR. Vše je komplet v češtině, auta jsou nová, velmi přijatelné ceny a hlavně již spousta pozitivních reakcí od lidí, kteří si od nás auto již zapůjčili. Komunikace s partnerem probíhá velmi rychle, obvykle jsme schopni vyřídit zapůjčení auta během jednoho dne.

Viz. AUTOWAY Kréta

Benzin a tankování

Zvláštnosti tankování pohonných hmot na Krétě jsou dvě

  • K benzinovým čerpadlům se zajíždí z obou směrů, není tam jednosměrka jako u nás
  • Pohonné hmoty nečerpáte vy, ale obsluha. Po zastavení k vám obsluha přijde, zeptá se, za kolik chcete a podle toho vám natankuje. Buď řeknete částku nebo “full“ - plnou. Pokud řeknete, že chcete třeba za 10 euro a obsluha limit překročí a načerpá třeba za 10,20 , tak se nic neděje a vezme si od vás původních 10.

Doplňky k automobilu či motocyklu z půjčovny

Každá dobrá půjčovna nabízí zdarma mapu a v případě potřeby zdarma i dětskou sedačku nebo střešní nosič. Přilby, které jsou v Řecku na motorkách povinné, jsou zdarma také.

Na co si dát pozor

Dostupnost půjčoven a servisu kdekoliv na Krétě

Každá dobrá půjčovna nabízí servis 24/7 po celé Krétě, případně výměnu porouchaného auta za nové. Vždy si ověřte, za jakých podmínek tento servis nebo tato výměna probíhá.

Více řidičů

Do smlouvy se obvykle píše jméno řidiče. Pokud by mělo být řidičů více, třeba v případě, že si auto chcete půjčit kvůli ceně na delší dobu a střídat se obden s přáteli, je vhodné se zeptat na tuto možnost předem. Některá půjčovna problémy nedělá, jiná si za druhého řidiče účtuje poplatek.

Stav automobilu

Auto si vždy pozorně prohlédněte a zkontrolujte jeho technický stav. Pokud se vám něco nezdá nebo objevíte třeba odřený blatník, nechte svoji připomínku zapsat do předávacího protokolu.

Pojištění

Vždy se raději přeptejte na pojištění a ujistěte se, že je tomu opravdu tak, jak vám v půjčovně tvrdí. V případě problémů je platná podepsaná smlouva, ne to, co jste si řekli. V každé lepší půjčovně vám jednotlivé body podepisované smlouvy vysvětlí a odpověď na vaše dotazy dokáží odkazem na text ve smlouvě.

Kilometry

Většinou je v půjčovném neomezený počet kilometrů, ale raději si to ověřte.

Poplatky

Před podepsáním smlouvy se ujistěte, že domluvená cena zahrnuje všechny poplatky a už nebudete muset nic doplácet.

Pohonné hmoty

Při zapůjčení auta zkontrolujte, zda je ve smlouvě vyznačeno množství pohonných hmot v nádrži. Auto vždy vracejte se stejným stavem. Abyste předešli pozdějším sporům nebo zbytečným výdajům, je ideální se domluvit na převzetí auta s plnou nádrží a opět ho s plnou nádrží vrátit.

Podle čeho cestovat – mapy

Viz Mapy

Čtěte také: Vzdálenosti

Naše tipy na zájezdy