Kréta - mapy obecně

7 min.

Mapa Kréty obecně

Doporučení prodejci mapa průvodců
Prodejna map a průvodců
Mapy a průvodci
RO-TO-M
BETA - Pavel Dobrovský
Mapové centrum
Prodejna MaP
Svět map
Chcete sem také zařadit? Napište nám

Map Kréty existuje mnoho a mají různou kvalitu. Základní silniční síť je na všech mapách, v těch lepších (ROAD, IC), jsou velmi dobře vyznačené i nezpevněné cesty, cesty v horách a stezky pro pěší včetně E4. Jednoduchou mapu Vám dají téměř všude při zapůjčení auta nebo motocyklu a na dopravu k většině historických památek nebo na známá místa bohatě dostačují. Pokud však chcete cestovat více, případně podnikat pěší túry a navštěvovat odlehlá místa, bude lepší mapa a investice do ní naprostou nezbytností.

Ovšem bez ohledu na to, jak dobrá mapa, kterou jste zakoupili, je, je potřeba vzít v úvahu tři fakty:

 1. ani ta nejlepší mapa Kréty není přesná a není v ní vše
 2. silnice a cesty v odlehlých oblastech Kréty jsou velmi špatně značené, často značení chybí úplně
 3. silnic a cest je na Krétě mnohem více, než ukáže i ta nejpodrobnější mapa

Ukázka a porovnání map Kréty

Ukázka 1. - turistická
mapa A
Ukázka 2. - turistická
mapa B
Ukázka 3. - mapa
Western Crete
Nakladatelství ROAD

Jak je z ukázek vidět, základní údaje pro orientaci po hlavních cestách a pro výlety do hlavních turistických lokalit Kréty poskytují mapy všechny. Avšak pokud byste chtěli cestovat mimo tato místa, je mapa A a B nedostatečná - oproti mapě Western Crete na nich nejsou některé silnice acesty ani zakreslené, jsou tam nedostatečné výškové údaje a celkově není situace a poloha tak přehledná.

Cestování v turistických oblastech a civilizaci

Turistická střediska na Krétě a civilizovaná místa jsou značená dobře a ani tam není problém s cestami. V mapě bývá vše, po cestě bývají ukazatele.

Doporučené mapy a průvodci:

Cestujeme mimo turistické oblasti a místa – jižní pobřeží, hory, vnitrozemí

V horách a odlehlých oblastech Kréty je situace od civilizovaných míst naprosto odlišná. I když je na mapě nakreslená jen jedna jediná silnice, ve skutečnosti tam může být cest velmi mnoho. Na mapách bývají hlavně spojnice mezi vesnicemi nebo důležitými body.

Cesty, které využívají místní k přístupu k napajedlům koz a ovcí, chlívům či osamoceně umístěným úlům, na mapě nejsou. A těchto cest je velké množství, hlavně v horách narazíte každou chvíli na křižovatku, kde nejsou rozcestníky ani značky. Zajímavá situace pak nastává zejména v okamžicích, kdy mapa ukazuje nakreslenou jednu jedinou rovnou cestu a vy přijedete na křižovatku ve tvaru T nebo Y.

Obecně je pak cestování v horách a odlehlých oblastech Kréty spíše otázkou intuice a schopnosti dobré orientace. V každém případě je však nezbytná mapa co nejlepší.

Doporučené mapy a průvodci

 • Mapa Harms-IC- Verlag – Crete West
 • Mapa Harms-IC- Verlag – Crete East
 • Mapa ROAD – Eastern crete
 • Mapa ROAD – Western crete
 • Mapa Freytag&Berndt – Kréta východ
 • Mapa Freytag&Berndt – Kréta západ

Základní mapy

Mapa z půjčoven aut, skútrů a motocyklů

Základní mapa, která je pro běžného turistu plně dostačující, se dává zdarma při zapůjčení jakéhokoliv dopravního prostředku. Mapa obsahuje základní silniční síť na Krétě a vyznačené oblíbené turistické cíle – zajímavé pláže, historické památky i přírodní zajímavosti.

EuroCart - Kréta 1:250 000

Další úplně nejzákladnější mapa je od vydavatelství EuroCart, je v měřítku 1:250 000, zahrnuje základní silniční sít a 32 popisů vybraných historických objektů a zajímavých přírodních lokalit. Každý z objektů je na mapě zřetelně vyznačen.

Freytag&Berndt

Další mapa, vhodná pro běžné aktivní turisty, je mapa od nakladatelství Freytag&Berndt. Je v měřítku 1:200 000 a opět zahrnuje základní silniční síť. K tomu jsou ovšem přidané ještě doplňky:

 • Kultruní průvodce s popsiem zajímavých míst na Krétě
 • Mapa historických objektů velkých měst – Heraklion, Hania, Rethimno a Agios Nikolaos
 • Mapa Knosos s popisem
 • Detailní mapa s rozlišením 1:50 000 pro oblasti Asterousia, Samaria, Idi a Lasithi/Katharou (pohoří na Krétě)

Pro hrubou orientaci a turistické výlety po ostrovu Kréta mapa dostačuje. I když má některé detaily v 1:50 000, tak pro cestovatele vhodná není a větší pěší túry se by podle ní byly obtížné.

Podrobné mapy pro cestovatele

Mapa Harms-IC- Verlag - Crete West a Crete East

Velmi dobrá dvoudílná mapa Kréty s rozlišením 1:100 000. Celá Kréta je rozdělená do dvou samostatných částí - východ a západ. Mapa je vhodná jak pro cestování autem, tak i pro pěší turistiku.

Na mapě jsou velmi dobře vyznačené vrstevnice (po 50ti metrech), stezky pro pěší a výrobce uvádí, že i kompletní E4. Kromě toho obsahuje mapa i obvyklé podrobné plánky center měst Ierapetra, Sitia, Heraklion, Agios Nikolaos, Hania a Rethymno a nákres a popis Knosos.

Všechny cesty, i ty nejmenší nezpevněné, mají označení vzdálenosti a pokud je z nějaké cesty zajímavý výhled, bývá cesta označená jako Scenic Route - cesta s hezkým výhledem.

Názvy a popisy jsou přepsané i v Alafabetě.

Mapa od nakladatelství ROAD - Eastern crete a Western Crete

Opět se jedná o velmi kvalitní dvoudílnou mapu Kréty v měřítku 1:100 000. Mapa je na tvrdším papíře než mapa Harms-IC- Verlag, takže se s ní lépe pracuje a jednodušeji se rozkládá a skládá. Také použité fonty jsou o trochu větší, takže se v ní lépe hledá. Na druhé straně jsou použité větší rozestupy u vrstevnic (100 metrů), což trochu zhoršuje pocit, zvláště pak v členitém terénu, kde mapa nedává všechny informace, které jsou potřeba. Velmi dobře jsou pak vyznačené přechody asfaltová silnice – nezpevněný povrch. Kvalita silnice vždy odpovídala mapě.

Podle mé zkušenosti obsahuje mapa od ROAD více informací a přesnějších údajů (mapa byla aktualizována dle situace na přelomu 2002/2003), než mapa od Harms-IC- Verlag a je celkově lepší. Většina cestovatelů, které znám, používá právě tuto mapu a jsou s ní velmi spokojeni.

Mapa také obsahuje plánky měst Hania, Rethymno, Heraklion a Agios Nikolaos

Postřehy a poznámky

Osobně jsem v mapách Kréty nalezl několik rozporů – například v části Západ v horách Lefka Ori je vyznačená nezpevněná cesta, která vede z Anopoli až do výše cca 2000 metrů pod vrchol Trocharis. Dále pak pokračuje E4, která vede na Pachnes. A pozor – na mapě ROAD je silnice i E4 vlevo od Trocharisu, na Harms-IC-Verlag vede cesta a E4 vpravo od Trocharisu. V zásadě je to jedno, protože opravdová cesta je tam jen jedna a nejde z ní sejít/sjet, ale přesto by mapa měla být správně. Podle mého odhadu je špatně mapa od Roadu, ale nejsem si jist. Pokud to někdo víte určitě, napište mi.

Čtěte také: Mapy a průvodci