Autobusy

7 min.

Jízdní řády viz: odkaz jízdní řády

Autobusová doprava

Autobusová doprava na Krétě je relativně levný a bezpečný způsob cestování. Mezi hlavními městy a oblastmi jezdí autobusy několikrát denně, někdy třeba i každých 30 – 40 minut. Do malých vesniček a na málo frekventovaná místa zajíždějí autobusy většinou dvakrát denně, minimálně se vždy snaží odvézt děti do školy a zase zpět, obvyklý je jeden spoj ráno a jeden spoj odpoledne či v podvečer. V autobusech je zakázáno jíst, pít a kouřit.

Uživatel Skubi přidal:

Pitná voda byla na palubě autobusu tolerována, ostatní nápoje nebylo dovoleno vnášet.

V autobusech kromě řidiče je i průvodčí či prodejce jízdenek - nejsem si už zcela jistý, ale samotný řidič byl vyjímečně. Několikrát nás kontroloval i revizor.

Autobusová síť na Krétě - popis

Kromě horských oblastí je autobusovou dopravou pokrytá celá Kréta. Níže je orientační náhled, detaily jsou pak na hlavní mapě jako poslední zoom.

Kde autobusy staví?

Ve velkých městech jako je Kissamos/Kasteli, Hania, Rethymno, Heraklion, Aghios Nikolaos, Sitia či Ierapetra zajíždějí autobusy na autobusová nádraží, ve vesničkách ve vnitrozemí, přes které autobusy projíždějí, jsou často zastávky uprostřed vesničky. U pobřežních letovisek autobusy často zastavují na hlavní silnici a do centra středisek nezajíždějí. Často to ani není možné kvůli úzkým uličkám či množství lidí, kteří se tam pohybují. Vzdálenosti však nejsou velké a ze silnice k pláži či do centra střediska to bývá pár desítek či stovek metrů.

Typy silnic a rychlost cestování

Na severu vedou ze západu na východ dvě silnice. Jedna je označována jako „stará“ (Old Way) a jedná se o obyčejnou silnici, která vede všemi vesničkami a letovisky na severu od Kissamos/Kasteli až po Sitia.

Druhá silnice má většinou parametry dálnice a používá se při dálkových cestách (např. Hania – Rethymno, Heraklion – Hania či cesty, kdy potřebujeme přejet dlouhý úsek a pak sjet do vnitrozemí směrem k jižnímu pobřeží nebo vnitrozemským cílům) nebo pokud potřebujeme cestovat rychle.

Jak už vyplývá z popisu, Old Way, která se táhne přes zastavěná území plná turistů, dopravy, zásobování a autobusů, je velmi pomalá a občas se na ní autobusy spíše pomalu sunou, než aby jely. Výhodou je průjezd přes turistická střediska, kde autobusy staví na každém kroku a sejít z hlavní silnice za nákupem nebo k plážím je otázka pár minut.

Po dálnici je doprava velmi rychlá, ale není zde tolik zastávek, většinou se staví jen ve velkých městech.

Pokud si tedy nejste jisti, vždy si před zakoupením jízdenky ověřte, kudy autobus jede a jak dlouho cesta trvá.

Vozový park

Jak je napsáno výše, autobusová doprava je bezpečná – vozový park zahrnuje vše od nových, klimatizovaných autobusů, až po staré, ale stále jezdící a brzdící autobusy. Řidiči jsou zkušení a i když se některé trasy mohou zdát nebezpečné, například cesta na Omalos nebo Lasithi, dopravní nehody autobusů jsou naprostou výjimkou.

Jízdní řády a přesnost

Autobusy jezdí celkem přesně, avšak vzhledem k technické náročnosti tras, neustálým stavebním pracím na silnicích a prakticky neustále ucpaným centrům měst a silnic přes turistická střediska (týká se jen severu Kréty, odkud však autobusy téměř vždy odjíždějí), jsou dojezdové časy a jízdní řády ve vzdálenějších lokalitách spíše jen orientační.

Rady a informace

Řidiči autobusů bývají opravdoví profesionálové, svoji cestu i stroj mají zvládnuté, ale málokdy umí jinak, než řecky. Pokud budete potřebovat poradit nebo se na něco zeptat, je lepší kontaktovat centrálu společnosti KTEL, než se spoléhat na řidiče. Ovšem ani na této centrále neočekávejte nějakou extra vstřícnost a dobré jazykové vybavení. Občas mají problém s pochopení i obyčejného emailu, kdy v anglickém jazyce neporozuměli podstatě věci a odpovídají na něco jiného.

Autobusová nádraží a zastávky:

Zastávky v malých vesničkách

Autobusy projíždějící malé vesničky a vzdálená místa staví prakticky kdekoliv. V malých vesničkách jsou zastávky dobře viditelné a značené. I když by tam autobus měl zastavit vždy, je lepší na něj mávnout jako na zastávce „na znamení“. Někdy není od věci mávnout na jakýkoliv autobus kdekoliv. Řečtí řidiči jsou velmi ochotní a pokud je to možné, zastaví pasažérům i tam, kde zastávka není. Trochu horší to je s autobusy převážejícími turisty z letiště do letovisek, ti tak ochotně nestaví, ale mávnutím se nikdy nic nepokazí, dá se jen získat.

Hearaklion - autobusové nádraží A

Autobusové nádraží A se nachází ve východní části města, poblíž námořního přístavu na silnici z letiště Nikos Katzanzakis do Heraklionu.

Z tohoto autobusového nádraží odjíždějí spoje na východ a na západ Kréty a na severní pobřeží východně od Heraklionu

Jedná se o:

Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Airport Heraklion, Archanes, Chania, Gournia, Hersonissos, Kastelli, Ierapetra, Istron, Lassithi Plateau, Malia, Milatos, Sitia, Rethymno, Sfakia, Sissi, Stalis/Stalida, Vrysses (a místa mezi těmito zastávkami).

Telefon: 2810-245019, 245020

Hned vedle tohoto nádraží je místo pro autobusy místní a jezdící směrem na Knossos.

Telefon: 2810-220755, 226065

Heraklion - autobusové nádraží B

Autobusové nádraží B se nachází v západní části města, v místě zvaném Pentokrator (Haniator – součást starých městských hradeb) na křižovatce ulic 62 Martiron a Mahis Kritis.

Z tohoto místa odjíždějí všechny ostatní spoje. Jedná se o autobusy do Agia Galini, Anogia, Matala, Mires, Phaestos (a místa mezi nimi).

Telefon: 2810-255965

Autobusová nádraží v Hania

V Hania je autobusové nádraží cca 10 minut chůze od přístavu. Když půjdete ulicí Halidon od přístavu do centra, přejdete náměstí a zatočíte doleva, cca po 100 metrech ho uvidíte po levé straně.

Telefon: 2821-093306

Autobusová nádraží v Rethymno

Autobusové nádraží v Rethymno je přímo na pobřeží, západně od pevnosti. Pokud přijedete do Rethymna lodí, opusťte přístav hlavních východem, zatočte doprava a s mořem po pravé ruce a pevností po levé jděte cca 25 minut. Autobusové nádraží bude po levé straně.

Telefon: 2831/022212

Autobusová nádraží v Aghios Nikolaos

Autobusové nádraží je poblíž nemocnice na hlavní příjezdové silnici od Heraklion.

Tel: 28410-28284, místní autobusy: 28410-22234

Autobusová nádraží v Iearapetra

Telefon: 28420-28237

Autobusové nádraží v Sitia

Telefon: 28430-22272

Ceny:

Ceny za autobusovou dopravu vycházejí u kratších cest zhruba na 1 Euro za deset kilometrů, u cest delších, přes 50Km, vychází cena za deset kilometrů okolo 0,90 Euro. Lístky jdou zakoupit jak předem, tak i v autobusech u řidiče. Za zakoupení lístků v autobuse se neplatí žádná přirážka.

Jízdní řády:

Jízdní řády pravidelné autopbusové dopravy na Krétě - Autobusy

Čtěte také: Letadla