Nastavení monitoru

3 min.
Kde koupit zájezd nejlevněji?
Podívejte se na ukázkové kalkulace
výhodnosti koupi zájezdu
u různých prodejců Ukázkové kalkulace

Proč se zabývat monitorem?

Pro dobré zobrazení prezentovaných fotografií je potřeba mít monitor, ať už klasický CRT nebo LCD, dobře nastaven. Viz. testovací obrazce níže.

Zobrazovací schopnosti monitoru:

Rozlišení a kvalita obrazu

V dnešní době je to asi zbytečné psát, ale na monitoru byste měli mít nastavené minimální rozlišení 1024*768 a kvalitu zobrazení 32 bitů.

Obnovovací frekvence

LCD monitory obnovovací frekvenci nemají.

U klasických monitorů byste měli mít obnovovací frekvenci co nejvyšší. Pokud je obnovovací frekvence nižší než cca 80 Hz, velmi škodíte svému zraku a při delší práci Vás mohou bolet oči.

Zobrazení tmavých tónů

Dobře nastavené zobrazení tmavých tónů umožňuje zobrazení detailů i v tmavých částech fotografií. Pokud je špatně nastavené, tak tam, kde byste ve stínu mohli vidět třeba kresbu kamenů nebo kůry stromu, vidíte jen tmavý černý flek. Viz testovací obrazec níže.

Zobrazení světlých tónů

Dobré zobrazení světlých tónů umožňuje zobrazení detailů ve světlých částech fotografie. Pokud je zobrazení nastavené špatně, uvidíte ve světlých oblastech, třeba na pláži se světlým pískem, jen jednolitou plochu bez kresby a detailů. Při dobrém nastavení byste mohli vidět i kresbu písku či jednotlivých nerovností. Viz testovací obrazec níže.

Nastavení:

Ideální pro nastavení dobrého zobrazení je možnost úpravy AdobeGamma a to nejlépe v ovladači grafické karty od jejího výrobce. Pokud totu funkci nemáte k dispozici, zkuset nastavit na monitoru kontrast na nejvyšší možnou míru a poté se pokuste docílit požadovaného zobrazení úpravou jasu. Hlavní pozornost věnujte zejména dobrému rozlišení v obou krajních polohách - u bílé a u černé.

Kalibrace monitoru

Kalibraci monitoru tu úmyslně neuvádím, protože není v možnostech běžných domácích uživatelů. Používá se na to speciální sonda, která se dá před monitor a ta kontroluje, zda barvy na výstupu odpovídají barvám na vstupu. Pokud však nejste grafici, drobného posunu v barvách si ani nevšimnete.

Testovací obrazce

Stupnice

Monitor by měl být nastaven tak, abyste byli schopni odlišit každý čtvereček kromě toho krajního, který je 100% nebo 0%.

Černá - 50% šedá, dělení po 5%

50% šedá - bílá, dělení po 5%

Kontrola schopnosti zobrazení barevných přechodů a polotónů:

V následujícím obrázku by přechody mezi jednotlivými barvami měly být plynulé a nepostřehnutelné, bez jakýchkoliv hran nebo ostrých přechodů:

Čtěte také:

Naše tipy na zájezdy