Řecká jídla a recepty

15 min.

Máte nějaký prima recept na řeckou pochoutku? Podělte se s námi. Potěšíte ostatní a ještě můžete vyhrát zájezd

Po kliknutí na tlačítko níže můžete napsat jakýkoliv recept na jídlo či nápoj a ještě to doprovodit až pěti fotografiemi.

Řecké recepty a recepty na řecká jídla

Zajímavý odkaz na recepty na sposutu řeckých jídel je http://www.greek-recipe.com/ . Stránky jsou sice v angličtině, ale je tam třeba i zajímavý výkladový slovníček pojmů co je co v řecké kuchyni, jak se liší názvosloví a podobně. Také je tam velká fotogalerie, počítač kalorií a vůbec spousta zajmavých věcí.

Uživatelka Hanina nám zaslala:

Bugatsa

1 a 1/2 l mléka
5 žloutků
350 g moučkového cukru
180 g hrubé mouky
350 g lístkového těsta rozváleného na 4 papírově tenké placky (nebo filo) 30 g másla mletá skořice moučkový cukr rozpuštěné máslo na polití listového těsta

Ohřejeme mléko (ale neuvádíme do varu), ušleháme žloutky a vmícháme do nich cukr a mouku, až se vytvoří hustý krém. To vše za stálého míchání vlejeme do horkého mléka a znovu postavíme na mírný oheň. Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří hustý, vláčný krém. Přidáme máslo a odstavíme z ohně, aby krém vychladl.

Na dobře vymazaný pekáč položíme polovinu těstových listů, přičemž každý list důkladně pokropíme máslem. Vlejeme na ně krém tak, aby rovnoměrně pokrýval celou plochu. Přikryjeme ho zbylými těstovými listy tak, aby krém nepřetékal. Nezapomeňte každou horní stranu listů pokropit máslem.

Okraje těsta zahneme opatrně dovnitř. Ostrým nožem naznačíme zářezy porcování, tedy jakousi mřížku na vrchních dvou listech, Potom povrch bugatsy přikryjeme pergamenovým (svačinovým) papírem, který saje olej.

Rozehřejeme troubu na nejvyšší stupeň a vložíme pekáč do trouby. Ihned ztlumíme teplotu na střední stupeň.

Pečeme tak dlouho, dokud není těsto pěkně zlatavé a křupavé. Asi 30 minut. Ještě za tepla posypeme hojně bugatsu moučkovým cukrem smíchaným se skořicí. Podáváme teplou i studenou.

Galaktoboureko

Potřebujete:

125 ml rozpuštěného másla
300 g sypkého cukru
1 ks skořice nebo citronovou kůru
7 vajec
455 g filo těsta
1 lžíci citronové šťávy
800 ml mléka
100 ml krupice
250 ml cukru
1 vanilkový lusk nebo 3 - 4 kapky vanilkové esence 100 ml vody

Mléko a vanilku přiveďte k varu, pokud používáte esenci, přidejte ji později. Stáhněte z ohně a vyndejte vanilkový lusk a přidejte krupici do mléka a zamíchejte vařečkou. Postavte znovu na mírný oheň a za stálého míchání vařte cca 5 minut, než se hmota zahustí. Sundejte z ohně, vmíchejte máslo a 10 minut nechte zchladit. Rozmíchejte vejce s cukrem, než bufou bledá a načechraná. Smíchejte s již vychlazenou hmotou.

Právě teď můžete přidat vanilkovou esenci.

Vraťte na mírný oheň na cca 2-3 minuty, stále míchejte a poté opět stáhněte.Zatímco pracujete s těstem, občas zamíchejte hmotu, aby se nevytvořil škraloup.

Vymažte pekáč nebo pečící misku o rozměrech cca 39x 28 x 20 cm. Připravte si těsto a vyplňte s ním misku stejně, jako u Tyropity. Pečte v předehřáté troubě na 180 stupňů 45 minut, hotové bude, až těsto bude mít zlatavou barvu. Vyndejte z trouby a 10 minut zchlaďte. Mezitím udělejte syrup. Rozpusťte cukr ve vodě, přidejte vanilkový lusk a citronovou šťávu a vařte na mírném ohni cca 5 – 7 minut, dokud nezhoustne. Sirup nechte 5 minut stát a potom vyndejte vanilku a pomalu s ním polijte galaktoboureko. Až se syrup vsákne, rozkrájejte a servírujte.Pro ozdobení můžete použít vanilku nebo skořici.

Galaktoboureko je nejlepší, pokud se jí čerstvé, nejlépe ještě teplé, ale ani druhý den není špatné. Není třeba uchovávat ho v ledničce, ani když je horko.

Kourabiedes

1/2 šálku mletých mandlí
šálek neslaného másla
1 žloutek
2 lžíce moučkového cukru
1 lžíce brandy
2 šálky mouky
1 - 2 lžíce prášku do pečiva
hřebíček
2 šálky moučkového cukru (není to omyl, opravdu znovu 2 šálky)

Troubu si předehřejte na 180 stupňů. Rozprostřete mandle na mělký pekáč a opékejte v troubě 6 - 8 minut, dokud nezačnou lehce hnědnout. Snižte teplotu v troubě na 150 stupňů a mandle nechte úplně zchladnout.

Ve větší nádobě rozmixujte máslo, přidejte žloutek a dvě lžíce moučkového cukru. Dobře rozmixujte. Vmíchejte brandy a mandle. V jiné nádobě smíchejte dohromady mouku a prášek do pečiva. Nakonec vše přidejte ke kašičce, kterou jste vyrobili před chvílí a vše dobře promíchejte. Z těsta vytvarujte "háďátka" a z těch pak můžete tvarovat výsledné cukroví. Než to všechno dáte do trouby, ozdobte každý kousek jedním hřebíčkem a pečte asi 30 minut, než cukroví nezezlátne. Pět minut nechte zchladnout. Nyní nasypte dva šálky moučkového cukru na pečící papír a pěkně v něm vaše dílko vykoupejte. Tak cukroví nechte, dokud zcela nevychladne. Před jídlem samozřejmě vyndejte hřebíček. Kali orexi!

Christopsomo

1 balíček sušeného droždí
1/4 šálku teplé vody
1/3 šálku cukru
1 lžíce rozemletých semen kardamonu (vyndaných ze slupky)
1/4 lžíce soli
1 vejce
1/4 šálku mléka
1/4 šálku rozpuštěného másla
1 a půl šálku celozrnné mouky
1 šálek obyčejné mouky
1/4 šálku zlatých rozinek
1/4 šálku nasekaných vlašských ořechů

Vymažte kulatou formu na dort. Nasypte droždí do teplé vody a nechte pár minut stát. Zatím smíchejte cukr, sůl, vejce, mléko, kardamon a máslo ve velké nádobě a dobře zamíchejte. Přidejte droždí, oba druhy mouky, rozinky a ořechy. Velmi dobře promíchejte. Pokud je těsto vlhké a mazlavé, přidejte trochu mouky, aby se hmota zjemnila. Potom vyklepněte těsto na moukou vysypaný povrch (třeba na vál) a tam propracováváme asi 5 minut. Vytvarujeme kulaté bochníky a ty dáme do nádoby na dort a přikryjeme ručníkem. Na teplejším místě necháme pozvolna kynout. Zatím si předehřejeme troubu na 180 stupňů. Nádobu s nakynutým bochníkem Christopsomo dáme do trouby na 35 - 40 minut než povrch nezhnědne.

Řecký novoroční sladký chléb

25g čerstvých kvasnic (1 sáček sušených) 180ml (3/4 hrnku) vlažného mléka
3 našlehaná vejce
1 1/2 lžičky nastrouhané pomerančové kůry 180ml (3/4 hrnku) jemného krystalového cukru 1060ml (4 1/2 hrnku) polohrubé mouky
1/4 lžičky soli
1/2 lžičky mleté skořice
1/4 lžičky bílého mletého pepře
120g (1/2 hrnku) rozpuštěného másla
1 vejce na potření
oloupané mandle na ozdobu

Příprava:

Rozpustit kvasnice ve 4 lžících mléka se špetkou cukru. Nechat je vzejít. Přidat zbytek mléka, vejce, kůru a cukr. Do nahřáté mísy přesít 3 hrnky mouky se solí a kořením. Doprostřed udělat důlek a nalít do něj směs s kvasnicemi. Dobře vše zamíchat a postupně přidávat vlažné mléko. Pomocí rukou vypracovat těsto, které se odděluje ode stěn mísy. Přendat na trochu pomoučený vál a postupně a podle potřeby přidávat zbylou mouku. Vypracovat ve vláčné pružné těsto. Hníst asi po 10min. Vložit do máslem vymaštěné mísy a několikrýt těsto v ní otočit, aby se omastilo se všech stran. Přikrýt těsto utěrkou, nebo plastickým filmem a na teplém místě ho nechat vzejít do dvojitého objemu.

Zbouchnout těsto dolů a přendat ho na mírně pomoučený vál. Lehce těsto vypracovat a vytvarovat z něj kulatý bochník. Položit na vymaštěný plech, nebo jej vložit do vymaštěné 25cm velké hluboké dortové formy. Povrch potřít vejcem a nahoru lehce vtisknout mandle tak, aby naznačily udaný nový rok.

Péct Vasilopita po 45min. při středně horké teplotě do zlatohněda a až je upečený po vyzkoušení dřevěnou špejlí. Nechat vychladnout, dospodu naříznout otvor a do toho zasunout minci zabalenou do plestického filmu.

TIP: Hnědne-li nahoře Vasilopita příliš rychle, tak ji volně přikrýt pečícím papírem.

P.S. Vasilopita se tradičně krájí při úderu půlnoci na Silvestra. Ten, kdo najde minci, bude mít štěstí po celý příští rok. V minulosti byly mince zlaté, později stříbrné a dávaly se do těsta před pečením. Dnes však jsou mince ze slitin s obsahem niklu a tím pádem nevhodné při pečení.

Gliko karida

1,5 šálku jemné pšeničné mouky
1,5 šálku ořechů,
1 šálek cukru,
1 šálek másla,
5vajec,
1,5 lžičky prášku do pečiva,
1 sklenka koňaku,
citronová a pomerančová kůra,
ořechy na posypání,
2,5 šálků vody,
2 šálky cukru

Zapneme troubu. Ušleháme cukr se žloutky, přidáme mouku, do které jsme předem přidali prášek do pečiva a zpracujeme, až vznikne směs. Přidáme citronovou a pomerančovou kůru a koňak. Pak dobře ušleháme bílky, až vznikne netekoucí hmota, a přidáme ji do směsi. Nakonec přidáme ořechy. Všechny ingredience smícháme. Směs nalijeme do máslem vymazaného pekáče a pečeme 45 - 50 minut. Připravíme si sirup a necháme to vystydnout. Jakmile vyndáme koláč z trouby, ihned ho zalijeme sirupem. Jakmile jsme ho zalili, posypeme ořechy. Necháme vychladnout a vsát všechen sirup. Krájíme studený.

Loukoumades - řecké koblížky

droždí
hladká mouka
cukr
med
skořice
olej

Nejdříve si vytvoříme kvásek a necháme ho odpočinout v teple. Ten pak přidáme do hladké mouky, smíchané s vodou a cukrem. Těsto by mělo být řidší. Necháme v teple asi 10 minut.

V menším hrnci rozpálíme olej, ten my měl dosahovat tak do poloviny hrnce. Polévkovou lžící nabereme těsto a seškrábneme do oleje. Utvoří se koblížek. Za krátkou dobu koblížky zezlátnou. Nakonec hotové výtvory potřeme medem a posypeme skořicí.

Buchta s kumquats

250g kumquats
100g mletých ořechů
2vejce
1hrnek hl.mouky
1hrnek polohrubé mouky
1hrnek cukru
2/3hrnku mléka
5 Pl oleje
1ČL pr.do pečiva
1ČL soda bicarbona

Kumquatsy rozpulíme podél a zbavíme semínek, pak rozmixujeme. Vejce rozšleháme s cukrem, poté přikapáváme olej jako na majonézu. Přidáme mléko, pak mouku rozmíchanou s práškem do pečiva a sody, ořechy a rozmixované kumquatsy. Pečeme na 160° v předehřáté troubě na plechu zhruba 35-40min, ve formě na bábovku o něco déle.

Baklava

Postup přípravy receptu:

V míse smícháme mandle, cukr, skořici a hřebíček. Trochou másla vymažeme menší pečící plech. Pláty rozmraženého listového těsta vyndáme na pracovní plochu, rozválíme, poté jeden z nich přeneseme do pekáčku, pomažeme máslem a naneseme část mandlí. Takto vrstvíme pláty na sebe a poslední plát pouze pomažte máslem.

Baklavu nyní dáme na 30 minut do chladu, aby máslo ztuhlo. Mezitím si předehřejeme troubu na 175 °C. Ztuhlou baklavu nakrájíme ostrým nožem na kosočtverce. Baklavu následně vložíme do trouby a pečeme asi 35-40 minut.

Mezitím si v hlubokém hrnci připravíme sirup. Smícháme vodu, cukr a citronovou kůru ze dvou citronů nakrájenou na plátky. Směs přivedeme k varu, zmírníme oheň a mírně vaříme, dokud nezačne směs houstnout. Citronovou kůru vyjmeme. Do směsi přimícháme 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy. Důkladně zamícháme a odstavíme z ohně.

Když je baklava hotova, vyndáme ji z trouby a nalijeme na ni horký sirup. Necháme 30 minut odležet a chladnout a poté znovu obnovíme kosočtvercové řezy.

Pastitsada Corfu

1 kg hovězí zadní,
1/2 kg širokých nudlí,
3 dcl rajské šťávy,
4 cibule,
6 stroužků česneku,
1 polévkové lžíce másla,
1/2 šálku olivového oleje,
1 sklenice červeného vína,
120 gr nastrouhaný tvrdý sýr (parmazánového typu)
sůl a pepř.

Maso nakrájíme na 6 dílů, osolíme, opepříme a každý kus prošpikujeme stroužkem česneku spolu se solí a pepřem. Maso s jemně nakrájenou cibulí vložíme do kastrolu s rozpáleným olejem a orestujeme. Podlijeme nejprve vínem a po chvílí rajskou šťávou a nakonec za stalého podlévání vývarem dusíme do měka. Hotové maso odložíme na teplo. Široké nudle uvaříme ve velkém množství osolené vody. Do scezených nudlí zamícháme máslo, smícháme se šťávou a sýrem a nakonec přidáme maso a podáváme.

Řecký dýňový koláč (Kréta)

Pro 8 osob

Náplň: 1,5 kg dýně, 2 cibule nasekané na kostičky, 1/2 šálku nasekané čerstvé máty, 1/2 kg ovčího sýra Feta, 2 až 3 vejce, sůl, pepř Na těsto: 2 vejce, 1 šálek olivového oleje, 1 lžička soli, 1/2 šálku mléka, 1 lžička prášku do pečiva, zhruba 1 kg hladké mouky

Dýni omyjte, pokud možno oloupejte a nakrájejte ji na kostičky. Cibuli a dýni osmahněte na troše oleje, až se nevytvoří celistvá hmota - asi 20 až 25 minut. Podle typu použité dýně buďto podlévejte nebo naopak přebytečnou vodu odstraňte, přidejte sekanou mátu, na kostičky nakrájenou Fetu a rozšlehaná vejce.

Ze surovin vypracujte těsto a rozdělte jej na dvě části. Z každé části vyválejte plát o tloušťce asi 4 mm. Ohnivzdornou mísu nebo plech vymažte olejem, vyložte jedním plátem těsta, na něj navršte dýňovou hmotu a pokryjte druhým plátem těsta. Potřete olivovým olejem nebo rozšlehaným vejcem a pečte v troubě dozlatova při 180 stupních Celsia 30 minut a pak teplotu zvyšte na 200 stupňů Celsia na dobu 10 minut

Uživatel Evousek vložila:

Pasticio

Budete potřebovat:

makarony: 1/2 balíčku , uvařit . Rozšleháte 2 bíllka a zamícháte je do makaronů.

mleté maso: 1/2 kg

opražíte cibuli, přidáte maso a osmažíte. do sklenicky ( 2dl) dáte 1 lžíci rajčatového protlaku, 1 lžíci kečupu, a zbytek vody.Do vlejete do masa, pridate koreni , súl, česnek a skořici celou.( tak 2 cm)Az maso bude hotove, skorice vyberete.

Bešamel::

6 lžic margarínu ( se slunečnicí- plati pro corfu) Vyzkousela jsem to i s obycejnym maslem, jde to.7 lžic hladké mouky, 1 litr mléka, 2 žloutky, sůl , koření, nastrouhaný muškátový oříšek (trošku) Postup bešamelu:

1.- margarin- maslo opražím s hladkou moukou

2.- ohřejeme mléko a smícháme s 1.- bez ohně, potom ohřát spolu

Upozornění: míchejte to jenom tou stříbrnou vecí, co je na šlehání ( nevím jak se to jmenuje) Pokud Vám to neztuhne do 5 min., něco děláte špatně. Do hotového a trošku chladného potom vmíchejte 2 žloutky.

Sýry: dva druhy sýrů ( tvrdý a slaný) napr.kefalotori- plati pro corfu ....nastrouhat

Postup:

Do menšího pekáčku dejte naspod hotové makarony už smíchané s bílkem, na to půjde mlete maso a na vrch bešamel. (Ten sýr se má vmíchat asi taky do bešamelu) No a celé to dejte do trouby. Až Vám bešamel nabere jinou barvu, je to hotove. Krájíme na kostky a podáváme s řeckým salátem.