Doprava na Rhodu

6 min.

Rhodos - doprava: základní informace

Doprava obecně

Co se týká dopravy, je Rhodos velmi příjemný a jednoduchý ostrov. Nejsou zde žádné záludnosti ani náročné horské pasáže, prakticky kamkoliv se dostanete normálním osobním autem. Funguje zde i klasická veřejná autobusobá doprava, avšak ta často až do turistických středisek nezajíždí. Kromě klasických středisek, jako jsou třeba Rhodos, Faliraki, Pefki, Lalyssos či Kolymbia, se často za turistické středisko vydává hotelový resort postavený uprostřed pusté oblasti na pobřeží a jen je pojmenovaný podle nejbližší vesnice. Jsou to například Genadi, Lardos, Lothiarika nebo Afandou. A už vůbec se pak busem nedostanete k těm nejkrásnějším místům a plážím jako jsou Fourni, Agia Agata či Mavos Kavos.

Základní silniční síť

Silniční síť na Rhodu je navržena velmi prakticky. Kolem dokola ostrova vede hlavní silnice, která je dostatečně široká a kvalitní na to, abyste bez jakýchkoliv potíží přejeli Rhodos od jednoho konce k druhému za cca 45-50 minut. Tam, kde jsou hlavní střediska, tedy na jihovýchodním pobřeží, vede tato silnice 2 až 3 km od pobřeží a ke střediskům a plážím se sjíždí po vedlejších silničkách. Toto uspořádání je perfektní v tom, že je to všude kousek a zároveň nejsou střediska zatěžována nadměrným hlukem či automobilovou dopravou. Výjimkou jsou v tomto hlavní město Rhodos, které bývá kvůli autům očas ucpané, a cesta z Rhodu na letiště, která vede přes střediska Ixia a Lalyssos. Tato oblast je velmi živá a tomu odpovídá i doprava. Často se stává, že projet 10 km okolo Rhodu zabere ten samý čas, jako zbytek cesty na druhou stranu ostrova. Na severozápadní straně pak vede okružní silnice téměř po pobřeží, avšak žádná střediska a ani extrémně zajímavá místa zde nejsou. Výjimku tvoří jen oblast mezi Apolakia a Kritina, která je velmi kopcovitá a leží zde nádherné pláže Fourni, Glyfada a Paleochora. Silnice zde však vede cca 5km od pobřeží, takže ta nejhezčí místa jsou často liduprázdná a bez známek civilizace Pokud budete chtít navštívit některou ze zmíněných pláží, připravte se na sjezd z cca 200-300 výškových metrů. Silničky se hodně klikatí a většinou vedou po zalesněných překrásných stráních. Od Kritina nahoru vede cesta opět po pobřeží.

Tak, to byla cesta kolem dokola. Rhodos má však i velmi krásné vnitrozemí. Jsou zde překrásné malebné vesničky, nádherně zelené kopce, hluboká údolí, husté lesy i říčky a potoky. A to vše je dosažitelné velmi jednoduše - v pravidelných rozestupech vedou vnitrozemím kvalitní silnice, které jihovýchodní a severozápadní stranu vhodně spojují. Pokud nejste ubytováni zrovna v Rhodu, dá se prakticky kamkoliv na ostrově dostat během 30-45 minut. Přejet ostrov z jedné strany na druhou trvá v nejširším místě (Lindos - Monolithos) asi 25 minut. Pokud chcete hodně cestovat a užívat si krás nejen Vašeho hotelu, ale i ostatních míst, jsou jako vhodná výchozí místa zejména střediska Kolymbia, Lindos, Lardos a Afandou. Odtud je to prakticky všude kousek. Viz Rhodos - silniční mapa.

Provoz na silnicích

Běžná silniční síť

Ježdění autem po Rhodu nemá žádné záludnosti. Silnice jsou přehledné, povrch bývá většinou nerozbitý a v dobrém stavu. Velmi často jsou u různých "nebezpečných" míst cedule se sníženou rychlostí na 50 km/h nebo i na 30 km/h. Jedná se například o mosty, průjezd okolo obydlených území nebo o výjezdy od benzinek či supermarketů. Tyto cedule však nebývají obvykle zrušené, takže je na řidiči, jak se podle toho zařídí. V reálě to vypadá tak, že je rovná dlouhá silnice, uprostřed před mostem snížení rychlosti na 50 a to je vše. Podle našich pravidel bychom měli jet těch 50 pořád, na Rhodu však řidiči obvykle za rizikovým úsekem zase zrychlí. Místy je hlavní silnice na jihovýchodě široká i na několik aut a dá se zde pohodlně předjet třeba nákladní auto či autobus. Nedoporučuji předjíždět na místech, kde je to zakázané, a řekračovat nejvyšší povolenou rychlost. Několikrát jsem tam viděl měřit rychlost. Vždy ji však policie měřila v úsecích, kde to mělo význam a kde byla vyšší rychlost opravdu nevhodná. Nikdy jsem neviděl policii jen "vybírat peníze" na rovných a přehledných úsecích či mimo obydlená území, kde by řidič ohrožoval akorát tak sám sebe.

Prašné a horské cesty

Hor na Rhodu moc není. Vlastně jen Ataviros. Na nejvyšší vrchol se dá dojet autem. Cca do poloviny je asfaltová silnice, pak rozbitá asfaltová silnice a pak prašná cesta. Nahoře je zase kousek asfaltu. Jinak se na nezpevněné cesty dostanete asi jen ve dvou případech - pokud budete chtít autem projet přírodní území Kalamafka a jeho okolí (pláže Mavos Kavos, Saint George), nebo pak při cestě přes neznačené vnitrozemí. První případ je v pohodě a doporučuji se tam jet podívat každému. Na nezpevněné vnitrozemské cesty však doporučuji vjezd jen zkušeným řidičům s velmi dobrým odhadem a orientačním smyslem. Cesty často vedou kopcovitým terénem a cesta bývá tak prudká, že ji běžné auto nevyjede. V určitém bodě se začnou kola protáčet jako na sněhu a hotovo. Bývají zde také vymleté hluboké koleje. Pokud by se Vám například stalo, že sjedete prudký svah a po nějaké době narazíte na vymletou silnici či prudký svah nahoru, nemusíte se už dostat ani zpět ani dopředu. Nikdy neprojíždějte místa, kterými nebudete schopni projet zpět.

Parkování

Kromě klasických značek jsou ještě na zemi žluté čáry. Tak, kde tyto žluté čáry jsou, je zákaz zastavení. I kdyby se Vám to zdálo sebenesmyslnější, nikdy na těchto místech neparkujte. Riskujete pokutu.

Čerpací stanice

Na Rhodu jsou čerpací stanice relativně husté. A vzhledem ke vzdálenostem, které zde jsou, to máte k nejbližší stanici vždy maximálně 20 km.

Naše tipy na zájezdy