15 min.

Rhodos

Rhodos je velmi zvláštní ostrov. Je zde od všeho trochu – najdeme zde místa žijící turistickým ruchem, kde Vám nabídnou jakoukoliv myslitelnou zábavu, a zároveň jsou zde místa, kam turistický ruch ještě nezavítal a kde je překrásná pustá příroda a nedotčené pláže. Video s hlavními zajímavostmi z ostrova Rhodos můžete vidět na konci této stránky. Pokud si chcete udělat lepší představu o tom, kde co na Rhodu je, podívejte se na stránku Rhodos - mapa středisek a pláží.

Cestovní kanceláře a zájezdy na Rhodos

Nabídka CK a zájezdů na Rhodos je poměrně slušná. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Rhodos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Pro koho je Rhodos vhodný?

Nejdříve uvedu, na základě čeho píši své hodnocení a doporučení. Rhodos jsem procestoval celý. Jen v 2008 jsem projel na Rhodu přes 1500 kilometrů, což, vezmete-li v úvahu, že celý ostrov je dlouhý cca 75 km a v nejširším místě je široký něco málo přes 30km, není málo. Navštívil jsem na Rhodu každou pláž, každé středisko či větší vesnici a spoustu různých zajímavostí. Při psaní popisu a doporučení nevycházím z katalogů CK či jiných textů, ale pouze z vlastní zkušenosti.

Tak tedy – Rhodos je vhodný pro každého kromě turistů, kteří chtějí o dovolené podnikat vysokohorské túry. Všichni ostatní si zde to své najdou. Pokud by Vám náhodou na Rhodu nestačilo jen Řecko, tak pokud budete mít zájem, můžete navšívit i Turecko, konkrétně se z Rhodu dělají výlety do tureckého letoviska Marmaris (stejně, jako se jezdí z ostrova Kos do tureckého letoviska Bodrum).

Příroda na Rhodu

Autor: Věra
 

Příroda je na ostrově překrásná a je zde opravdu spousta zeleně. A co je hlavní, řada míst je doposud nezasažená turistickým ruchem i zemědělstvím, takže velká část ostrova, zejména kopcovité vnitrozemí v prostřední třetině a mírně zvlněná třetina spodní, je nedotčená. Kráse ostrova Rhodos pak přidává ještě střídání různých typů oblastí. Najdeme zde údolí se strmými kopci porostlými trávou a křovím, najdeme zde překrásné a svěže zelené lesy, ale najdeme zde i velké plochy připomínající savanu, kde se zlatavá pole trav střídají s občasnými ostrůvky křovin či stromů. Není problém se jednu chvíli koupat v potoce mezi rozkvetlými oelandry a pozorovat žáby a chvíli potom procházet písečné duny a kochat se krásou nakvetlých “kaktusů“. Této romanitosti hodně nahrává počasí. Pokud Vás zajímá, jak tam je nebo jak tam bude, podívejte se na stránky Rhodos počasí


Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Rhodos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Rhodos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Rhodu přemýšlí, mohly zajímat. 

Horní část ostrova Rhodos je velmi zastavěná a je to v podstatě hlavní turistická oblast. Z přírody a původně zelených ploch zde stojí za zmínku zejména kopec Filerimos s výškou cca 260 metrů, který je celý porostlý bujnou vegetací. Kopec vévodí celé oblasti a zaujme jednak svou zelení, tak 18 metrů vysokým křížem na vrcholu. Je zde pak ještě pár dalších zelených ploch, ale ty jsou turisticky nezajímavé.

Autor: Miropp
 

Zhruba na úrovni spojnice letiště-Faliraki začíná první více zvlněná oblast. Středem Rhodu zde prochází kopcovatý terén a nachází se zde často doporučované Údolí motýlů (Petaloudes), pštrosí farma a několik chovů různých zvířat. Je zde prakticky jednolitý a hustý les z listnatých stromů a průjezd těmito místy je velmi příjemný.

Dále na jihovýchod je pak Profitis Illias, druhý nejvyšší vrchol Rhodu s výškou 780 metrů.  Přes vrchol vede silnice procházející přes smíšený les a místy jsou krásné výhledy na nížiny i zelená údolí.

Skrze tato údolí vede řada prašných cest, které jsou pro auta velmi zrádná. Přesto však doporučuji návštěvu alespoň okrajových míst s výhledem do centrální části. Údolíčka zde nejsou nijak impozantní svojí velikostí, ale vše bývá nádherně zelené, místy jsou stromy, a celá oblast je zajímavě členěná.

Ještě dále na jihovýchod je pak nejvyšší pohoří Ataviros s vrcholem ve výšce 1216 metrů. Okolí je velmi nádherné, zejména směrem na východ mají kopce celkem strmé svahy a vypadají spíše jako malé hory. Samozřejmě, vše je zelené a jsou zde husté lesy, zejména na severozápadní straně. Směrem na jihozápad je oblast spíše sušší, takže zde není tolik stromů, ale zeleň je tu stále. A nemyslím tím stromy v zahradách, ale souvislém porosty liduprázdných kopců. Pokud se vydáte nahoru na Ataviros, od výšky 400 metrů do výšky 550 metrů jsou zde lesy z mohutných borovic, výše pak už je jen holá skála s nádherným výhledem kolem dokola na celý ostrov.

Při průjezdu touto oblastí budete projíždět zejména borovicovými lesy a kopci s trávou a keři.

Autor: Miropp
 

A poslední, spodní část ostrova Rhodos je opět unikát. Je mnohem sušší než zbytek ostrova a jsou zde velké rovné, případně jen velmi mírně zvlněné plochy. Většinou to bývají políčka, která jsou sezoně již sklizená, případně je to kombinace políček a křovin a lesíků. Působí to velmi zajímavě, zejména doporučuji navštívit přírodní území Kalamafka, které je opravdu nádherné.

Kromě oka jistě potěšíte na Rhodu i nos, protože je zde všude ve vzduchu omamná vůně. Někde jsou to borovice, jinde třeba zase tymián či levandule, ale prakticky všude to na Rhodu překrásně voní.

Co se týká přírody ve střediscích, tak prakticky všude, ať se jedná o malé středisko uprostřed ničeho nebo o velký turistický komplex, jsou stromy, zahrady a spousta květin. Tam, kde to prostor umožňuje, jsou stromy a zeleň i na plážích či mezi jednotlivými hotelovými komplexy. Na zahradách jsou pak samozřejmostí palmy, zavlažované trávníku a spousta citrusů.

Jinými slovy – pokud nezůstanete jen ve středisku, překvapí Vás Rhodos svojí přírodní krásou a rozmanitostí. Vyloženě ošklivou část Rhodu jsem neviděl, snad jen část okolo Soroni, kde je naftová elektrárna.

Rhodos a pláže

Pláže jsou na Rhodu velmi rozmanité. Rhodos se nedá nějak generalizovat. Snad jen to, že téměř celé pobřeží na severní straně je z menších či větších oblázků. Nevybavuji si, že bych tam kdekoliv od úplně spodní části až po město Rhodos viděl písek. Druhá strana, kde jsou střediska, je celkem hodně nakombinovaná. U Rhodu začíná pláž s malými oblázky a postupně dolů pak jsou písečná pláž Agia Marina, dlouhá rovná písečná pláž u Faliraki, členité romantické písečné pláže Ladikou a Anthony Quinn, dlouhé a rovné oblázkové pláže Traganou a Afandou, písečná a smíšená pláž u Kolymbie, příjemná písečná Tsambika, písečná pláž u Stegna, překrásná malá písečná pláž Agia Agatha, spíše oblázková dlouhá a rovná pláž Masari, Kalathou a Vlicha, romantické písečné pláže u Lindos a Pefki (Pefkos), dále pak smíšená malá pláž Lothiarika a Lardos a o kousek níže malá a romantická zátoka s písečnou pláží Glystra. Pak se dolů na jih táhne pláž Kiotari a Gennadi. Tato pláž je vlastně jen dlouhý a rovný pruh pobřeží se spoustou větších oblázků a bez jakéhokoliv zajímavého členění.

Krásné pláže pak začínaní až úplně dole. Na jihovýchodní části ostrova Rhodos jsou překrásné romantické pláže Plimiri, Mavos Kavos a pláž Saint Gorge. Jedná se o překrásné zátoky s pískem, dunami a velmi pozvolným vstupem do vody. Dá se sem dostat jedině autem.

Dole na špičce je pak vyhlášená písečná pláž Prasonisi, která se uvádí jako ráj surfařů. Na ostrůvku Prasonisi po cestě k majáku je pak ještě jedna plážička, ale ta je malinká a opravdu hodně z ruky. A je přístupná pouze pěšky.

A to je na této straně vše. Na druhé straně, od špičky nahoru, je pak záliv Apolakia. Pláž zde je spíše divoké pobřeží. Je tu cca 20 km dlouhá, naprosto rovná pláž. Okolí pláže je velmi zajímavé, jsou zde duny, stromy, keře, nádherné panorama …  pláž sama o sobě je asi 30 metrů široká, je oblázková a téměř vždy jsou zde velké vlny.

Pod hradem Monolithos pak můžeme najít překrásnou a romantickou pláž Fourni (jemné oblázky, krásné okolí, dostupnost je autem). Po další cestě nahoru jsou pak pláže Glyfada a Paleochora. Tyto pláže jsou v překrásném popředí, těsně u moře jsou vysoké zelené kopce, je zde všude zeleň. Ale zejména pláž Glyfada není na koupání úplně pro každého. Okolí nádherné, ale velké kameny a špatný přístup. Do vody i k pláži. Klasickým turistům nedoporučuji, těm, co rádi dobrodružství a cestování určitě ano.

A další pláže až nahoru k letišti jsou spíše nezajímavé. Jsou to široké pruhy oblázků. Neurazí, ale ani nenadchnou. A dostáváme se nahoru ke střediskům Lalyssos a Ixia – pláže zde jsou spíše oblázkové a jsou dlouhé a bez členění či jiných narušujících prvků.

Přehled všech pláží s fotkami

Rhodos - lezení a bouldering

Na své si na Rhodu přijdou snad dopravdu všichni, dokonce i ti, které zajímá nějaký ten extrém. V tomto případě mluvím o adrenalinových sportech, konkrétně o lezení. Ačkoliv je Rhodos převážně placka (ano, nějaká převýšení zde jsou, ale v porovnání třeba s ostrovy Kalymnos , Kréta nebo Karpathos je to zanedbatelné), je zde i celkem velká komunita lezců a na Rhodu je tak několik lezeckých oblastí s cestami v obtížnostech okolo 5 - 8 UIAA. Dokonce jsou zde i sektory pro bouldering. Podrobné info a fotografie naleznete na stránkách Rhodos - lezení a bouldery. (Co je lezení? Viz třeba stránky naší největší lezecké stěny BigWall Praha, že mohou lézt i děti, se můžete přesvědčit třeba na stránce Bára a Jáchym)

Střediska na Rhodu

Střediska na Rhodu jsou trochu speciální – Kremasti, Lalyssos, Ixia a Rhodos vyrostly ve střediska přirozeně díky své poloze a původní zástavbě. Jsou to vlastně předměstí hlavního města.

Pak je zde několik středisek jako Faliraki, Pefki (Pefkos), Haraki či Kolymbia, které opravdu vyrostly z původních rybářských osad. No a ten zbytek je trochu zvláštní. Obvykle to bylo tak, že pobřeží je několik km směrem do vnitrozemí úplně ploché. Takže na úpatí kopců se postavila zemědělská vesnička a směrem ke břehu byla pole. A s rostoucím zájmem to turistický ruch se na břehu na některých políčkách postavil hotelový komplex či několik podobných staveb. A to se nazvalo názvem té nejbližší vesnice. Výsledek je, že třeba střediska Lardos, Lindos, Kalathos či Afandou jsou vlastně hotelové komplexy postavené nově na “zelené louce“. Občas je mezi hotely nějaký ten strom, občas pás s křovím či nějaká ta taverna. Ale původní zástavba chybí a ta popisovaná romantická vesnička je kus cestu odsud. Pokud chcete Rhodos procestovat a hodně jezdit nebo chcete strávit dovolenou relaxem na pláži či v hotelovém komplexu, je to v pořádku. Pokud se však těšíte na romantiku večerních procházek v původní zástavbě a potřebujete pro dovolenou tu správnou “řeckou“ atmosféru, vybírejte místo pobytu opravdu pečlivě. Rhodos by Vás mohl zklamat. Klidně mi zavolejte či napište, rád Vám poradím. Přehled všech středisek i s popisem najdete vlevo v menu v Katalogu objektů nebo na odkazu Rhodos - střediska.

Upozornění

V poslední době se v nabídce CK objevilo středisko Theologos. No nevím, jak to někdo může nazvat střediskem. Sice je to u vesnice, ale žádný zázrak. Kousek pod střediskem je naftová elektrárna Soroni, nikam se tam nedá jít, pláž je podivná. A ta romantická vesnička Paradissi, o které se popisy CK občas zmiňují, není nic jiného, než velmi rušná oblast přímo u letiště, které je od Theologos přesně 4 km.

Památky

Památek jsou na Rhodu stovky. Největším unikátem je asi Staré město, které je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Dále zde najdeme stovky kaplí, klášterů, vykopávek …

Za nejvýznačnější bych asi označil Akropole Lindos, Hrad Monolithos, Kastelos - hrad Kritina, Přístav Mandraki, Antické město Kamiros a Filerimos.

Ať už se ale na Rhodu vydáte kamkoliv, vždy okolo něčeho zajímavého pojedete.

Cestování po ostrově Rhodos a doprava

Pokud jste si nevybrali Rhodos jen náhodou a neplánujte strávit dovolenou mezi pláží a hotelem, ale chcete poznat krásy tohoto ostrova, určitě doporučuji si zapůjčit auto.

Na ostrově Rhodos jsou stovky nádherných míst. Je jedno, zda si vyberete konkrétní místo nebo třeba i jen cestu odněkud někam – Rhodos Vás vždy překvapí. Kolem ostrova vede hlavní silnice prakticky kolem dokola a napříč pak ostrov křižuje několik silniček menších. Pokud nejste ubytovaní v hlavním městě, kde je doprava poněkud hustší, máte to kamkoliv na ostrově do hodiny. Vyberete-li si jakýkoliv cíl, vždy se to dá skloubit tak, že ráno vyjedete, pokocháte se překrásnou krajinou, stavíte se na některé z pláží, dojedete do cíle, po cestě se stavíte u nějaké památky či kláštera, opět se vykoupete na pláži dle vlastního výběru a v podvečer se vrátíte zpět. Při vhodné kombinaci to takto můžete dělat třeba 10 dní, aniž byste na některém místě byli vícekrát nebo se nudili nebo nechali auto stát nevyužité.

Doprava je na Rhodu velmi klidná, žádné zrádné předpisy nebo problémová místa zde nejsou. Cesty jsou z 99% asfaltovém vše je dobře a přehledně značeno. Pro zapůjčení auta doporučujeme osvědčenou a vyzkoušenou půjčovnu aut AutoTours Rhodos, která má pobočku i zde v ČR.

Pokud si autem nejste jisti, můžete vyzkoušet i hromadnou autobusovou dopravu. Pokud budete chtít navštívit jen okolní letoviska nebo město Rhodos, je to v pořádku a asi si s autobusem vystačíte. Linky jsou však opravdu jen přes pobřežní letoviska, takže k vzdálenějším plážím, původním vesničkám s přístavy nebo do malebných vesniček do vnitrozemí se nedostanete. A když na to přijde, ani ceny nejsou extra výhodné. Pokud budete dvě nebo tři osoby, zaplatíte za autobus zhruba tolik, co za auto. Jízdní řád najdete v souboru Rhodos - jízdní řád. Jinak velmi doporučuji stránky Řeckého ministerstva kultury a turismu, na ktreých najdete i jízdní řády trajektů, aktuální ceny za taxíky a spoustu dalčích zajímavých informací. Stránka je Rhodos - taxi, trajekty a výletní lodě. A aby toho nebylo málo, zkuste i stránku Rhodos - veřejná doprava. Najdete na ní zobrazení jednotlivých linek po východní a západní straně ostrova i jízdní řády.

Jak na Rhodos?

Na Rhodos se dostanete buď lodí nebo letadlem. Velké mezinárodní civilní letiště je na Rhodu jen jedno. Jedná se o letiště Diagoras, ICAO kód je LGRP. Doprava z letiště do letoviska je obvykle velmi rychlá, protože všechna letoviska jsou do cca 50 km. Co se týká lodí, pravidelných linek, kterými trajekty na Rhodos jezdí, je několik. Jedna jede až z Pirea, ostatní jsou spíše z blízkých ostrovů. Trajekty obvykle nejsou přímé, ale staví na mnoha ostrovech po cestě. Jedná se například o ostrovy Kos, Kalymnos, Ostrov Nysiros, Karpathos, Syros, Santorini či Kréta. Lodní splečnosti, ktreé trajekty na Rhodos zajišťují, jsou SKEVOS TRAVEL, ANES TRAVEL, DODEKANISOS SEAWAYS a TSAGARIS TRAVEL.

Stručná historie ostrova Rhodos

Ostrov Rhodos je umístěn na křižovatce dvou hlavních námořních cest ve Středozemí mezi Egejským mořem a Blízkým Východem, stejně jako Kypr a Egypt. Byl styčným bodem tří kontinentů, znám mnoha civilizacím.

V průběhu dějin mnoho národů, které obývali Rhodos zde zanechalo svou stopu ve všech aspektech ostrovní kultury: umění, řeči, architektuře. Jeho strategická pozice předurčila město Rhodos stát se jedním z nejdůležitějších měst starověkého řeckého světa.

Kolos Rhodský a město Rhodos

Rhodos byl ve starověké historii důležitým ekonomickým centrem. Hlavní město Rhodos Town bylo založeno roku 408 př. n.l. tak, aby využilo nejlepší přírodní přístav na severním pobřeží. Roku 357 př.n.l. byl ostrov dobyt Mausoleem Helicarnassem (Mausoleus of Helicarnassus), držen Peršany a nakonec roku 332 př. n.l. obsazen Alexandrem Velikým. Alexandr zemřel v mladém věku na horečku a jeho generálové si rozdělili království, jako vlastní državy. Tři z nich – Ptolemaios, Seleukos a Antigous založili vlastní království. Rhodos v tomto boji připadl Ptolemaiovi. To rozezlilo Antiga, který poslal svého syna Demetria dobýt a zničit město Rhodos. Válka  byla dlouhá a krvavá. Demetrius přivedl armádu 40 000 mužů. To bylo víc, než celá populace Rhodu. Když Demetrius napadl město, obránci zastavili dobývací stroje zaplavením příkopů pod hradbami „Starého města“. Po téměř ročním obléhání připlula městu na pomoc flotila lodí z Egypta. Demetrius spěšně odtáhl, své dobývací věže ponechal na místě. Na oslavu svého vítězství se Rhoděné rozhodli postavit velkou sochu svého patrona boha Helia. Roztavili bronz z velkého množství dobývacích strojů, které musel Demetrios zanechat na místě. Zhotovení kolosu trvalo 12 let. Socha byla 110 stop vysoká a stála na 50 stop vysokém podstavci nedaleko přístavního mola. Kolos stál hrdě v ústí zálivu 56 let. Poté Rhodos zasáhlo zemětřesení a socha byla povalena. V sedmém století n. l. Arabové obsadili ostrov, rozbili zbytky kolosu na malé kousky a odvezli. Legenda praví, že bylo třeba 900 velbloudů na odvezení celé sochy. Smutný konec majestátního díla...

KLASICKÁ ÉRA ostrova Rhodos

Rhodos byl obydlen už v Neolitu (4000 př.n.l.). Roku 408 př.n.l. Byla založena tři nejdůležitější města ostrova Ialyssos, Kamiros a Lindos. Tři následující století jsou nazývány zlatou érou. Námořní obchod, loďařství a prozíravá politika a diplomacie udržovala města silná a prosperující až do Římské doby. V této době byl Rhodos znám i svými uměleckými díly. Nejznámější byl Kolos Rhodský, jeden ze sedmi divů starověkého světa. Zhotovil ho v letech 304 – 293 př.n.l. Lyndoský sochař Hares.


Rhodos a římská éra

Konec samostatnosti nastal roku 164 př.n.l., kdy se Rhodos stal provincií Římského impéria, až do prvního století n.l.. I v této době si Rhodos zachoval mnoho za své rozvinuté kultury a vědy.

Byzantská éra a Rhodos

Během rané křesťanské éry (330 – 650) Rhodos patřil k východní části Říše Římnké, známé jako Byzantská říše. Arabové, kteří poprvé vstoupili do dějin této oblasti v sedmém století, obsadili ostrov na několik desetiletí. Město bylo opevněno novými hradbami.

Rhodos a rytíři

Roku 1309 byl Rhodos prodán řádu rytířů (Knights Hospitaliers of Saint John of Jerusalem). Řád byl založen ve 12 stol. V Jeruzalémě pro potřebu ošetřování poutníků a křižáků, ale brzy byl transformován do bojového řádu a získal obrovský kus země. Po ústupu z Jeruzaléma a Kypru řád zřídil svůj hlavní dům na Rhodu a zastával vedoucí roli ve východním Středozemí. V rytířské éře bylo opevnění zcela přestavěno, zmodernizováno a soustavně vylepšováno. Nemocnice, palác a několik kostelů patřily mezi nejvýznamnější veřejné budovy postavené v této době. Patří mezi skvosty gotického a renezančního stavitelství. Vláda rytířů byla dobou prosperity a vztahy s místním obyvatelstvem se nesly v duchu tolerance a úzké spolupráce.

Ottomanská éra

Roku 1522 po dlouhém obléhání dobyli otomanští turci město. Byly stavěny nové budovy: mešity, veřejné lázně a panské domy. Řekové byli nuceni opustit opevněné město a odstěhovat se do nových předměstí za hradbami. V Ottomanské éře Rhodos ztratil svůj mezinárodní charakter. Město udržovalo své hlavní ekonomické funkce jako hlavní trh se zemědělskými produkty pro ostrov Rhodos i okolní malé ostrůvky. Po upevnění své moci Ottomanští Turci opravili opevnění, mnoho kostelů přeměnili na mešity a mnoho domů přestavěli na soukromé paláce i veřejné budovy. V 19. stol. úpadek Ottomanské říše vyústil v naprostou zanedbanost města i budov, tento stav byl dále zhoršen silným zemětřesením, které se v této oblasti často vyskytuje.

Italská éra

Italská vojska zabrala ostrov Rhodos a zbytek dodekanéských ostrovů roku 1912 a roku 1923 Itálie založila provincii Isole Italiane del Egeo. Italové strhli budovy postavené v okolí hradeb za Ottomanské éry a přeměnili židovské a Ottomanské hřbitovy v zelenou zónu obklopující středověké město.  Uchovali pozůstatky Rytířské éry, odstranili všechny Ottomanské úpravy a zrekonstruovali Velmistrův palác.

Moderní éra ostrova Rhodos

Po porážce Italů v roce 1944 připadl Rhodos a ostatní dodekanéské ostrovy pod Britskou vojenskou správu do března 1948, kdy byl ostrov předán Řecku. Roku 1957 byly schváleny  plány nového města. Od roku 1960 je středověké město Rhodos chráněnou památkou, roku 1988 bylo zapsáno do Světového dědictví UNESCO.

Kam se na Rhodos jezdí?

Na Rhodos se ještě jezdí hlavně do středisek Afandou, Faliraki, Gennadi, Haraki, Ialyssos, Ixia, Kalathos, Kalithea, Kiotari, Kolymbia, Koskinou, Lardos - středisko, Lindos, Pefki, Rhodos a Stegna. V sezoně 2015 cestovky přidaly letovisko další, jmenuje se Fanes. Kromě zájezdů od cestovek však můžete jet na Rhodos i individuálně, bez CK. A protože najít tam ubytování není vždy úplně lehké, doporučujeme podívat se například na stránku taverny a studí Panorama Tsampikas. Vypadají celkem rozumně, mají dobré ceny a jsou na výhodném místě pro poznávání celé Rhodu. 

Zeměpisná poloha

Rhodos leží na jihovýchodě Řecka, z hlediska zeměpisné šířky se Rhodos shoduje se s částí Turecké i Egejské riviéry, například město Rhodos leží na stejné rovnoběžce, jako turecké letovisko Kargicak, Fethyie či světoznámá pláž Ölüdeniz. Z hlediska poledníků má Rhodos stejnou polohu jako na severu Bulharsko či dole na jihu Egypt.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Místa v okolí