Zakynthos - ojedinělá krása v Jónském moři

Všudypřítomná bujná zeleň, květy hrající pestrými barvami, tyrkysové moře, písčité pláže, potápění s mořskými želvami, plavání v tajemných jeskyních, surfování, jachting, horské pěší túry, pohostinní obyvatelé, horké klima, výlety za vzácnými tuleni, stoleté vesničky s poklidným rytmem života, množství kostelů, klášterů a historických památek...

To je jen malý výčet toho, co čeká na návštěvníky krásného zeleného ostrova v Jónském moři zvaného Zakynthos. Ostrov je se svojí rozlohou 410 km2 a délkou pobřeží 123 km třetím největším v Jónském moři. Určitě nebude na škodu malé pozastavení nad původem názvu Zakynthos, neboť to je v případě řeckých ostrovů vždy spojeno s mytologií, dějinami a trochou tajemna.

Verzí existuje, podobně jako u jiných podobných destinací, pochopitelně více. Jedna vychází z řečtiny, z které volně přeloženo jde o cosi jako „mnohohoří“ čili místo velkých hor, což by nebylo vůbec daleko od pravdy. Druhá hledá kořeny v historii. Před více než 3 500 let před naším letopočtem žil král stejného jména, tedy Zakynthos, který se prý zasloužil o výstavbu prvního města ostrova. A konečně třetí varianta původu se upíná k přírodě a hyacintům, které zde rostou a jejichž název je výrazu Zakynthos do značné míry podobný.

Mapa ostrova

Pokud Vás zajímá, kde co na Zakynthosu je, tak podrobnou mapu s vyznačením všech letovisek a pláží najdete na stránce Zakynthos - mapa.

Zakynthos - jak tam je aneb počasí a klima na ostrově

Zakynthos je nejslunnějším ostrovem nejen celé oblasti, ve které se nachází, ale i v celém Řecku. Zdejší klima se označuje jako středomořské, tedy velmi teplé s horkými, suchými léty a mírnou zimou s množstvím srážek. Detailní popis počasí včetně historie počasí za několik zpětně je na Zakynthos - počasí. A právě dostatečná vlhkost má zásluhu na úrodnosti ostrova. Daří se tu všem teplomilným rostlinám, z nichž mnohé dávají chutné plody a zajišťují místním obyvatelům zdroj obživy. A tak si během svého pobytu určitě nenechte ujít ochutnávku některého z přírodních produktů, jako fíky, hroznové víno, olivy a olivový olej, mandle, pistácie, oříšky, citrusové plody a čerstvou zeleninu plné chuti. Ne všechny rostliny jsou však k jídlu. Některé poskytují zkrátka jen ochranu vnitřnímu ekosystému a oku příjemné potěšení při pohledu na ně v jejich přirozeném prostředí. Jsou to třeba platany a borovice, husté keře myrty a vavřínů, ale také krásně kvetoucí a omamnou vůni šířící jasmín, ibišek nebo orchidej. Krom toho tu najdeme řadu léčivých bylin a voňavého koření, jako šalvěj, tymián nebo jalovec. Nikoho proto nepřekvapí, že se Zakynthosu někdy přezdívá „Ostrov vůní“ nebo také „Ostrov květů“ a „Květina východu“. Pokud se Vám popis ostrova Zakynthos zalíbí a chtěli byste ho poznat blíže, podívejte se na náš přehled poznávacích zájezdů do Řecka. Některé cesty mají Zakynthos v programu.



Příroda na Zakynthosu

Ostrov se může pochlubit jednou významnou přírodovědeckou raritou. Je jí vzácný druh želvykareta obecná (želva Caretta Caretta, Loggerhead Sea Turtle), která je na seznamu ohrožených živočichů, jimž hrozí vyhynutí. Zátoka s pláží Laganas a střediskem Laganas na jihu Zakynthosu se pravidelně stává místem, kam se vrací zde narozené želvy, aby tu vylíhly své potomstvo. To čítá na zhruba tisíc vajíček, z kterých má však šanci na dlouhý ž

ivot jen několik málo jedinců. Lidstvo, které kdysi ohrožení tohoto druhu způsobilo, se dnes všemi způsoby snaží o jeho záchranu. Proto je v období líhně v platnosti řada opatření, od zákazu vstupu do některých lokalit přes omezení umělého osvětlení a přítomnosti domácích zvířat v místě líhně až po zastavení veškeré dopravy. Jednoho z prapůvodních obyvatel země můžete spatřit při potápění. Tuto příležitost si určitě nenechte ujít. Vždyť dospělá kareta měří až jeden metr a váží neuvěřitelných 150 kilo! V moři lze krom želv běžně spatřit kraby, mořské ježky, medúzy nebo hvězdice, vzácně i delfíny. Neméně vzácným je pak ohrožený druh tuleně středomořského. Jen několik málo posledních kusů jich žije v pro člověka špatně přístupných jeskyních na malém ostrůvku Pelouzo jihovýchodně od pobřeží Zakynthosu, kam je ale zakázán vstup.

Eroze a pohyby půdy v dávných dobách se postaraly o rozmanitý charakter zakynthoské krajiny. Statná pohoří se hrdě táhnou od jihu přes západ až k severu s nejvyšší horou Vrachionas (přes 750 metrů), zatímco východ pokrývají úrodné nížiny.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Zakynthos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Zakynthos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Zakynthosu přemýšlí, mohly zajímat.

Hlavní město

V hlavním městě ostrova, jež nese stejné jméno, žije asi 10 tisíc obyvatel z celkových 40. Ti z nich, kteří jsou zaměstnáni v oblasti cestovního ruchu, jsou připraveni se postarat o veškerý komfort příchozích návštěvníků – od ubytování přes pohostinství až po sportovní a kulturní vyžití. Zejména v centru města je poněkud rušněji; je tu řada kaváren, restaurací a nočních podniků. Postranní uličky jsou klidnější, plné voňavých

květů a tajemných zákoutí. V přístavu na první pohled upoutá věž kostela svatého Dionýsa, která je obzvláště impozantní v noci, kdy je krásně osvětlená. Část města v jejím okolí je postavena v nížině, nicméně protože je zdejší okolní krajina přeci jen více kopcovitá, nevyhnulo se ani toto malebné místo výstavbě na svahu zeleného kopce, na kterém se nachází také zbytky staré benátské pevnosti. A vůbec staveb benátského, tedy italského stylu zde najdeme více, především díky několikasetletému období, kdy právě Benátčané vládli ostrovu. Není ale bez zajímavosti, že současná podoba města je výsledkem rozsáhlých přestaveb a rekonstrukcí, které byly nutné po ničivém zemětřesení v průběhu celého minulého století, s tím nejhorším v r. 1953. Újmu utrpěla tehdy veškerá infrastruktura, třetí a nejsilnější otřes, jehož epicentrum se nacházelo u ostrova Kefalonie dosáhl síly 7,9 Richterovy stupnice a zničil víc než 90% budov. Jediné tři, které dokázaly odolat tomuto ničivému živlu byly katedrála sv. Dionýsa, budova Národní banky a kostel sv. Nikolase. Nyní je v hlavním městě k vidění mnoho zajímavých budov, kostelů a muzeí.

Pláže na Zakynthosu

Jednou z neoblíbenějších atrakcí ostrova jsou samozřejmě pláže. Těch je na Zakynthosu dostatek na to, aby si tu každý vybral tu pravou. Všem je společné krásné azurové moře, pestrá krajina v okolí, zlatavý písek a západy slunce, které doslova berou dech. Nejznámějšími jsou Argassi (turisticky velmi oblíbený resort se zlatavou písčitou pláží a spoustou možností občerstvení, sportu a zábavy), Alykes a Alykanas (dvě pláže, které do sebe splývají, jsou písčité s čistou vodou), Banana (rozlehlá pláž s pískem a oblázky, vhodná k odpolednímu odpočinku a slunění), Gerakas (jedna z nejkrásnějších písčitých pláží na ostrově s impozantními skalními útvary), Kalamaki (pláž ležící nedaleko resortu Laganas, menší, ale poměrně rušná), Laganas (proslavená jako líheň vzácné karety obrovské, součást národního parku, jinak také hlavní resort ostrova se vším vybavením), Limni Keri (malá, avšak rozkošná pláž klidnějšího charakteru), Navagio (písčitá pláž přístupná jen po moři; k vidění je tu pravý vrak pašerácké lodi) a Tsilivi a Planos (dva resorty, které k sobě těsně přiléhají, velmi rušné, s veškerým komfortem a možnostmi sportovních aktivit). Celkový přehled pláží je v kapitole Zakynthos - pláže.


Co tam?

Není divu, že v takové kráse, jakou nabízí Zakynthos, pobývali rádi i bohové, třeba Apolón a Artemis. O ostrově se zmiňuje dokonce i Homér ve svém slavném díle. V dnešní době má každý možnost se na toto báječné území vypravit

také a podívat se třeba do časem zapomenutých vesnic Volimes (známá díky tradičním řemeslům), Maries (právě sem prý Máří Magdaléna přinesla křesťanství) či Maherado (proslavený kostelem, v němž se nachází prý kouzelná ikona černé madony). Na západním pobřeží můžete obdivovat Modrou jeskyni se zářivě blankytnou vodou. U jihovýchodního pobřeží ostrova nedaleko Strofádských ostrovů můžete zažít mrazivý pocit, když se dozvíte, že pod vámi moře zaplňuje nejhlubší mořský příkop ve Středozemním moři, hluboký mezi 4 000 a 5 000 metry.

Díky strategické poloze je ostrov ideálním výchozím bodem pro poznávání krás Řecka a pořádání výletů. Nedaleko Zakynthosu se nachází jiný ostrov – Kefalonie s unikátními jeskyněmi, pevnostmi a kláštery. Daleko to není ani do Athén, na které se vyplatí vyhradit si více času, protože je tam skutečně hodně k vidění – od Akropole přes slavný Parthenon až po četná muzea a tisícileté historické stavby. A pokud bude čas, určitě nevynechejte poloostrov Pelopones, který je rájem všem milovníků historie. Právě tam se totiž nachází slavné město Sparta, líheň slavných bojovníků, Olympie, kolébka olympijských her, nebo Mykény, symbol řecké civilizace.

Tipy na výlety

Krás a zajímavostí je zde opravdu hodně. Postupně se snažíme ty nejzajímavější shrnout na stránce Tipy na výlety. Pokud víte o místě, které by tam nemělo chybět, napište nám. Přidáme ho. Jinak přehled všech středisek, památek, muzeí nebo přírodních zajímavostí je v menu po levé straně pod záložkou Katalog objektů.

Se kterou CK se tam vydat?

Nabídka CK a zájezdů na Zakynthos je poměrně slušná. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Zakynthos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Střediska na ostrově Zakynthos

Na Zakynthos se jezdí hlavně do středisek Agios Sostis, Alikanas, Alikes, Amoudi, Argassi, Kalamaki, Laganas, Limmi Keri, Tsilivi, Vassiliki, Volimes a Xehoriati. Středisek je zde samozřejmě více, ale na zařazení do nabídek českých CK asi stále čekají.

Doprava na ostrov

Na Zakynthos se můžete dostat vlastně jen letecky nebo lodí. Samozřejmě existují i autobusová spojení, ale ta pro úsek mezi pevninou využívají také trajektů (zmiňuji to proto, že třeba na ostrov Lefkada, který patří také mezi Jónské ostrovy, vede most a dostanete se tam normálně po silnici. Ale zase tam nemají letiště). Letiště je na ostrově Zakynthos jedno, jmenuje se Dionysios Solomos, ICAO kód je LGZK a leží asi 6 kilometrů jižně od hlavního města a asi 1 kilometr od známého a populárního letoviska Laganas. Oficiální stránky jsou Zakynthos letiště. Na letiště létají především Olympic Airlines, ale samozřejmě také nízkorozpočtové aerolinky a chartery s dovolenkáři a cestovateli. Zvláštností letiště Zakynthos je, že jsou kvůli želvám zákazány noční odlety a přílety. Trajekty na Zakynthos jezdí především z Kyllini (řecká pevnina, oblast Peloponés) nebo Patrasu. Jinak má samozřejmě Zakynthos lodní spojení se všemi okolními ostrovy. Pokud by Vás zajímaly jízdní řády, kouknětě na stránku Zakynthos - letecké a jízdní řády.

Doprava po Zakynthosu

Možnosti, jak se po Zante pohybovat, jsou minimálně dvě. Osobně bych určitě doporučil zapůjčení auta. Můžete si cestovat svobodně dle svého uvážení, zajet si na vzdálené a skryté pláže, po cestě se zastavit v romantických vesničkách či místních tavernách, které zejména ve vnitrozemí nebo malých přístavech nabízí ještě původní atmosféru. A ani půjčovné nevychází moc draho. Ceny se pohybují okolo 20 - 25 Euro za auto na den. Doporučujeme například půjčovnu aut Zakynthos, ktreá nabízí český servis, auta s komplet pojištěním a dopravu k Vašemu ubytování zdarma. Při cestování autobusem jste samozřejmě limitováni mnohem více jízdními řády a místy, kam autobus jezdí nebo nejezdí. Pokud se rozhodnete oželet osamělá místa a některé překrásné pláže a vystačíte si jen s návštěvou letovisek, tak budete s veřejnou dopravou spokojeni. Trasu a ceny viz odkaz Letecké a jízdní řády o odstavec výše.

Zakynthos na webu

Stručný a celkem svérázný popis můžete zkouknout na stránce Zakynthos rovnou. Pár informací pak můžete najít i na stránce Zakynthos - zkušenosti z dovolené 2000. A pokud Vás zajímá stručné shrnutí toho nej, můžete se ještě podívat, co o této destinaci radí v novinách - Zakynthos na Novinky.cz Je to divné, ale skoro žádný hezký nekomerční web třeba s cestopisy nebo popisem dovolené a fotkama jsme nenašli. Pokud o nějakých hezkých stránkách víte, napište nám, rádi je zde zveřejníme. Pokud umíte anglicky, můžete zkusit ještě třeba stránky Zakynthos-net. Mimochodem, věděli jste, že kdysi Zakynthos spolu s Kefalonií a Ithakou tvořili jeden ostrov? Viz stránky na portálu OSEL.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Místa v okolí