Letadla

4 min.

Letecká doprava:

Doporučení prodejci letenek
GTS International
Smartwings
LowCostAirlines
Chcete sem také zařadit? Napište nám

Nejlepší způsob dopravy na Krétu je letecky. Na Krétě jsou dvě mezinárodní letiště:

Heraklion

Letiště Nikos Kazantzakis Airport (kód dle IATA - HER) je několik kilometrů východně od Heraklionu na severu Kréty, zhruba v polovině východ/západ ostrova.

Hania

Letiště u Hania se jmenuje Souda Airport (kód dle IATA - CHQ) a je také na severu, avšak v západní části Kréty na poloostrově Akrotiri, severně od Hania.

Sitia

Letiště u městečka Sitia je také na severním pobřeží, avšak ve východní části Kréty. Do současné doby se využívá toto letiště jen pro vnitrostátní lety, od 2006/2007 se plánuje využití i pro lety mezinárodní.

Při výběru místa příletu je tedy dobré brát v úvahu i na místo pobytu, protože cestování z jednoho konce Kréty na druhý může být značně únavné. Doprava z Hania například do Sitia či oblasti Vai nebo Kato Zakros, trvá 4 – 5 hodin. Stejně tak při pobytu v letovisku Paleohora nebo Kolymbari a příletu do Heraklion strávíte na cestě o 2 - 3 hodiny více, než je nutné.

Letecký provoz v sezóně:

V turistické sezóně, to je zhruba od poloviny června do poloviny října, je na Krétu mnoho spojů, včetně nízkorozpočtových linek s velmi levnými letenkami. Cena letenky je velmi příznivá zejména při jejím včasném zakoupení.

Naše vlastní zkušenost:

Se společností SMARTWINGS stála zpáteční letenka Praha – Heraklion (PRG-HER) včetně letištních poplatků pouhých 3.450,- Kč. Veškeré jednání s totuo společností bylo na profesionální úrovni, bez problémů a ve všem vyšli maximálně vstříc. Komunikace probíhá jak v češtině, tak i v angličtině.

Běžná cena v sezoně je pak zhruba 5.000,- až 8000,- podle termínu zakoupení letenky a dostupnosti letu.

Samozřejmě, nelétá se pouze z Prahy, ale také z Brna (BRQ) a Ostravy (OSR). Letecké společnosti a řády jsou obvykle známé až před sezonou.

Pozor – pokud budete chtít zakoupit jakékoliv letenky, kupujte je přímo u leteckých společností. Zprostředkovatelé, ať už specializované servery nebo jiní prodejci, si k ceně přirážejí vlastní příplatky a provize. Řádově se jedná o několik stokorun

Letecký provoz mimo sezónu:

Mimo sezónu je to horší, žádné letecké spojení ČR – Kréta není. Nejlevnějším způsobem dopravy mimo turistickou sezonu je letecká doprava Praha – Athény a pak lodí. Nejjednodušší je pak letecké spojení Praha – Athény a následně opět letecky Athény – Heraklion.

Cenově vychází doprava mimo sezónu následovně:

Zpáteční letenka Praha – Athény (PRG-ATH) stojí okolo 8.000,- - 10.000,- tisíc včetně poplatků.

Cena zpáteční letenky Athény – Heraklion je cca 80 - 180 Euro včetně poplatků.

Cena za lodní přepravu viz. Lodě

Letecké společnosti nabízející pravidelnou vnitrostátní přepravu na Krétu

AegeanAir

www.aegeanair.com

Do Heraklion z Athens, Thessaloniki, Larnaca
Do Hania z Athens

OlympicAirlines

www.olympicairlines.com

Do Heraklion z Athens, Thessaloniki, Rhodes
Do Hania z Athens, Thessaloniki
Do Sitia z Athens, Alexandroupoli, Preveza, Thessaloniki

Ceny letenek

Pozor – pokud budete chtít zakoupit jakékoliv letenky, kupujte je přímo u leteckých společností. Zprostředkovatelé, ať už specializované servery nebo jiní prodejci, si k ceně přirážejí vlastní příplatky a provize. Řádově se jedná o několik stokorun

Nízkorozpočtové aerolinie

Podle termínu zakoupení zpáteční letenky je možné ji pořídit od 3.400,- Kč včetně všech poplatků. Během sezóny se cena pohybuje okolo 5.000,- až 8.500,-Kč včetně poplatků.

Běžné aerolinie:

Přímá letenka za ČR na Krétu není dostupná, je potřeba přestoupit na jiný let nebo na loď. Ideální spojení je Praha - Athény a Athény - Heraklion či v Athénách sejít do přístavu a pokračovat lodí.

Cena za zpáteční dopravu se v součtu pohybuje okolo 9.000,- až 12.000,- Kč

Letecké řády

Letecký řád společnosti SMARTWINGS: Praha - Heraklion - Praha

Čtěte také: Autobusy

Naše tipy na zájezdy