Kythira

3 min.

Kythira - základní popis

Ostrov Kythira, na mapě jen malý kousíček území ležícího na hranici mezi Egejským a Jónským mořem, směrem na jih od ostrova Pelopones, je ve skutečnosti bájemi opředená, úrodná zem o velikosti kolem 280 kilometrů čtverečních, která štědře pohostí každého návštěvníka. Společně s hlavním ěstem Řecka – Athénami – a některými dalšími lokalitami spadá do regionu Attika, ačkoliv ji od něj dělí pěkný kus cesty po moři a pevnině poloostrova Pelopones. Administrativně však náleží pod správu Pirea. Oproti jiným řeckým ostrovům je Kythira poměrně málo obydlena; žije tu jen něco kolem 3 000 stálých obyvatel. Zdá se, že Kythira je rájem na zemi, jehož blažený klid nemůže narušit nic na světě. Bohužel si však toto poklidné místo prožilo svou neradostnou minulost, když ho několikrát zasáhlo poměrně silné zemětřesení. Leží totiž v seizmicky aktivní oblasti a dokonce v některých případech se epicentrum nacházelo přímo na ostrově.

CK a zájezdy na Kythiru

Nabídka CK a zájezdů na Kythiru je střední. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Kythiru. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Krásy ostrova Kythira

Celý ostrov Kythira se může pochlubit množstvím statných skal a pohoří, ale ani údolíčka a zelené pláně nejsou zcela výjimkou. Právě bujná vegetace, která ukrývá doslova botanické bohatství v podobě vzácných květin a rostlin, kterým se tu tolik daří, je výsledkem zdejšího příznivého klimatu. Základem je dostatečná vlhkost a ideální teplota, která se pohybuje v průměru okolo 19 stupňů. Zejména jaro je obzvláště vlhké, a tak připravuje to nejvhodnější prostředí k vývinu a růstu flory. Celé dílo pak svými paprsky dokoná horké slunce v letních a podzimních měsících. A tak za parných dní můžeme obdivovat olivové a mandlové háje, přivonět si k léčivým bylinkám a koření, jako je rozmarýn, heřmánek pravý, šalvěj, tymián nebo oblíbená levandule, či potěšit zrak pohledem na kvetoucí orchideje a tulipány. Raritou je malá bezlistá květinka, které místní říkají „věčný život“. Mimochodem zmíněné bylinky, hlavně pak tymián, mají na svědomí zvláštní příchuť zdejšího medu, na který jsou obyvatelé obzvláště hrdí jako na svůj jedinečný produkt, který jinde nelze ochutnat. Ten přijde nejlépe vhod, když se čas přehoupne blíže k zimnímu období, kdy nastává několik týdnů mírně chladnějšího počasí a silnějších větrů. Pokud se chcete o klima dozvědět více, dporučujeme stránku Kythira - předpověď počasí

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Kythira není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom  Vás  chtěli požádat o pár minut Vašeho času a  zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově,  jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Kythira znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Kythiře přemýšlí, mohly zajímat. 

Tam, kde je bohaté rostlinstvo, většinou bývá i početná fauna. A na Kythiře tomu není jinak. Zejména ostrovní ptactvo (např. racek egejský) je objektem ornitologů, kteří krom výzkumu přímo v místě přispívají do odborných publikací, kde vyzdvihují neobjevené krásy zdejší přírody.

Kythira, místo narození bohyně lásky Afrodity, turisty zatím nedoceněný ostrov, je ideálním místem pro ty, kteří rádi objevují a poznávají, a to nejlépe na vlastní pěst. Přicestovat sem lze po moři na lodi nebo trajektu, případně využít letecké přepravy a po pevnině se pak pohybovat po svých, na kole nebo zapůjčeným autem. Tipy, kde si auto můžete půjčit, najdete na Kythira - půjčovny aut.

Kythira a pláže

Podél celého pobřeží se nachází množství pláží vhodných ke koupání a relaxaci. Mnohé z nich však jsou přístupné jen ze strany od moře, neboť skalnatý terén neumožňuje vybudovat přístupové cesty  ze souše. Není problém najít zcela opuštěné pláže, kde si můžete užít naprostého soukromí při koupání a opalování. K oblíbeným patří: Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Avlemonas, Firy Ammos, Chalkos, Chora, Kapsali, Lykodimou, Melidoni, Palaipoli nebo Platia Ammos.

Kythira - co tam ?

Jako na všech řeckých ostrovech, které jsou doslova proslulé svou bohatou historií, nechybí památky minulosti ani na ostrově Kythira, počínaje pravěkem až po dobu  nedávnou. Za obhlídku určitě stojí exponáty v některém ze dvou hlavních muzeí – v Archeologickém muzeu v hlavním městě Kythira - Chora nebo v Byzantském muzeu v Kato Livadi. Několik hradů láká na výlet do dávných věků, třeba ten v hlavním městě nebo jiné v

Avlemonas (Hrad Avlemonas) a Milopotamos (Hrad Milopotamos). Věřící a milovníky církevní historie zaujme řada kostelů, klášterů a kaplí. Jeden z nich se dokonce nachází uvnitř jeskyně. Unikátní zajímavostí ostrova je pak obrovský klenbový most Katouni v Kato Livadi. Pokud ám tyto informace nestačí, zkuste ještě stránku Kythira rovnou. Je sice velmi stručná, ale třeba tam najdete nějaou informaci, která zde chybí. Nebo se stránky postupně trochu rozrostou :-). Pokud víte o dalších stránkách o tomto překrásném ostrově, napište nám. Rádi je sem přidáme. Pokud chcete mít o tomto ostrově lepší představu, podívejte se i na stránku Kythira mapa.

Střediska na ostrově Kythira

Na ostrov Kythira se z ČR jezdí převážně do středisek Kapsali a Kythira - Chora

Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí