8 min.

Ostrov Skiathos

Turisty velmi oblíbený a hojně navštěvovaný ostrov Skiathos si spokojeně hoví u pobřeží pevninského Řecka a každoročně se pečlivě připravuje na nový příliv dalších rekreantů, kteří si chtějí užít alespoň trochu z jeho opojné krásy. Geograficky spadá Skiathos spolu se Skopelosem a Alonissosem do souostroví Sporady, které se nachází v severních vodách kouzelného Egejského moře. O jeho malebnosti svědčí skutečnost, že si jej vybrali tvůrci známého muzikálu Mamma Mia jako ideální kulisu pro jeho filmové zpracování. Díky své oblíbenosti u dovolenkářů je ostrov Skiathos velmi dobře přizpůsoben cestovnímu ruchu.

Přes svou velikost jen necelých 50 kilometrů čtverečních, při délce 12km a šířce 6km, s nejdelší silnící, která měří 17km, nabízí dostatek možností jak k rekreaci a odpočinku, tak k pěším túrám, cyklistice a dalším aktivitám. Hlavní letoviska s nejkrásnějšími plážemi se soustřeďují podél jižního, jihozápadního a jihovýchodního pobřeží, zatímco sever je charakteristický horami s borovými lesy a množstvím klášterů a kostelů. Detaily o klimatických podmínkách viz. Skiathos - počasí.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Skiathos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Skiathos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Skithosu přemýšlí, mohly zajímat.

Uživatelka Miška o ostrově Skiathos napsala:

Ahojte, my sme boli na Skiathose minulý rok. Je to úžasný ostrov priateľský ľudia. Prístavne mesto je krasne a pláže sú nádherné. Páčilo sa nám aj letisko kde lietadlo pristavalo rovno nad našimi hlavami. Veľmi sa mi páči táto krajina a tento rok ideme znovu.

Co na ostrově Skiathos?

Na východě ostrova Skiathos najdeme v rozkošném zálivu hlavní město stejného jména (nebo také, jako ho místní nazývají, Chora), které je současně přístavem. Nedaleko odtud se nachází mezinárodní letiště (Papadiamantis), které zajišťuje rychlou dopravu mezi ostrovním územím a pevninou a má velký podíl na přílivu turistů. Městečko Skiathos je vystavěno kaskádově na svahu, podobně jako většina ostatních přístavů řeckých ostrovů. Domečky s bílou fasádou jsou poskládány jeden na druhém, zdobené červenými stříškami. Vše doplněno zelení, barevnými květy a šňůrou jachet při břehu. Centrum města je labyrintem úzkých uliček s řadou obchůdků, barů, taveren, restaurací a nočních klubů. Ve stravovacích zařízeních lze ochutnat něco z

velmi chutné řecké kuchyně, ale stejně tak si dát i něco „starého známého“ z jídelníčku kontinentálního, na který jsme my Češi více zvyklí. V diskotékových klubech se pak můžete bavit celou noc za doprovodu hudby různých žánrů a nad skleničkou dobrého pití. Přehled dalších zajímavostí je v odkazech Přírodní zajímavosti, Památky a muzea, Kláštery a Turistická střediska.

Pokud Vás zajímá, co kde na Skiathosu je a jak se tam dá cestovat, doporučujeme stránku Mapa ostrova Skiathos.

Pláže ostrova Skiathos

Na Skiathos se jezdí hlavně za zábavou a plážemi. Pokud hledáte klid, asi to nebude pro vás to pravé. Jestliže však toužíte po celodenních vodních hrátkách u pobřeží střídané příjemným sluněním, stavěním hradů z písku a bujarou zábavou do ranních hodin, jste na správné adrese. To vše se vám totiž splní ve zdejších letoviscích a na plážích. Na celém ostrově se nachází víc než 60 zátok a pláží. Ty jsou většinou pokryty jemným pískem a jsou vhodné i pro méně zkušené plavce a děti. Bohužel často bývají poměrně přeplněny rekreanty. Nejznámější a údajně i nejhezčí pláží ostrova Skiathos je Koukounari. Mozaika tyrkysového moře, dlouhé zlatavé pláže a sytě zelených kopců v pozadí je skutečně

působivá a nezapomenutelná. Dalšími zajímavými místy jsou Agia Eleni (nedaleko Koukounari), Agia Paraskevi (pláž s možností vodních sportů), Achladies (pláž dobře přístupná po souši i po vodě), Banana (pláž, jejíž tvar skutečně připomíná banán), Ftelia (písečná pláž, čistá voda, slunečníky a lehátka k dispozici), Kalamaki (pláž, která se pyšní obzvláště čistou vodou a krásnou scenérií), Kanapista (větrná pláž), Kolios (pláž vhodná k vodním sportům; čistá voda), Lalaria (pláž, na níž se lze dostat jen po moři), Maratha (sice malá, ale kouzelná pláž), MegaliAmos (dobře dostupná a dostatečně vybavená pláž), Megas Gialos (malá pláž s bílým pískem a vysokými skalisky), Platanias (pláž s kostelíkem a řadou služeb), Troulos (pláž se zlatavým pískem a bujnou zelení), Tzaneria (příjemná pláž se vším vybavením, dobře dostupná), Vassilias (pláž obklopená údajně nejkrásnější přírodou na ostrově), Vromolimnos (velmi dlouhá, téměř nekonečná pláž se spoustou možností vodních sportů) a Xanemos (nudistická pláž). Větší přehled pláží najdete v menu na levé stravě v záložce Katalog objektů, případně se můžet podívat přímo na stránku Skiathos - pláže

Jak se na Skiathos dostat?

Na ostrov se dostanete nejlépe letadlem, což je nejrychlejší. Skiathos má vlastní letište, jmenuje se Skiathos Airport ΄A.Papadiamantis΄. Pokud chcete využít vlastního vozu jako dopravního prostředku po ostrově, kupte si lístky na trajekt. Pravidelné linky jezdí z Thessaloniki, Volosu nebo Agios Konstantinos. Pokud auto necháte doma, můžete naskočit na některý linkový autobus a nechat se dovézt po celém ostrově přesně tam, kam potřebujete. Nechybí samozřejmě taxi služba a výletní lodě. Skiathos má také frekventované spojení s okolními ostrovy, třeba na Skopelos nebo Alonissos Vám to zabere cca hodinu (rychlým hydrofoilem jen cca 20 minut). Ovšem nejen blízké ostrovy jsou dosažitelné trajektem. Pokud rádi cestujete, můžete využít i lodní spojení s dalšími řeckými oblastmi a ostrovy, protože Skiathos je lodními trasami a tarajekty spojen s Thessaloniki a ostrovy Ios, Syros, Naxos, Paros, Santorini a Kréta. Cestování je ale časově trochu náročnější, třeba na Krétu zabere trasa Skiathos - Heraklion celý den 24 hodin.

Skiathos - vnitrozemí

Zatímco při pobřeží to opravdu žije a o davy turistů není nikdy nouze, dále ve vnitrozemí panuje stále ještě panenská příroda. Borovicové háje, vinohrady, dlouhé olivové sady a neskutečný klid, který přerušují jen cikády. A tak si ostrov Skiathos přes svou nespornou a stále vzrůstající popularitu dokázal zatím udržet svou přirozenou krásu a vytvořit ideální symbiózu komerčního turismu při uchování odkazů svých předků pro další generace.

Doprava po Skiathosu

Skiathos je trochu specifický tím, že je na něm více méně jedna jediná pořádná silnice. Ta se táhne podél jižního pobřeží a spojuje dole na jihu všechny pláže a letoviska od východu k západu, respektive vše od města Skiathos až po Koukounaries. Viz mapa ostrova Skiathos. Autobus jezdí každých pár minut (20-30 min). Občas jezdí autobus i nahoru na sever ke klášteru Evangelistria. Interval je ale menší, ráno a večer okolo 45 minut, přes den cca 3 hodiny. Pokud chcete být nezávislí a cestovat sami podle sebe, můžete zkusit některou z půjčoven aut.

Zájezdy na Skiathos

Nabídka CK a zájezdů na Skiathos bývá průměrná. Všechny zájezdy na Skiathos od všech CK najdete v Centru zájezdů na Skiathos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Kam se na Skiathos ještě jezdí?

Na Skiathos se jezdí ještě do středisek Agia Paraskevi, Achladia, Kanapitsa, Koukounaries, Megali Ammos, Platanias, Skiathos, Troulos a Vromolimnos

Autor fotek: cmgramse

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Naše tipy na zájezdy

Místa v okolí