Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Heraklion

Oblast
Typ letoviska Rušné
Heraklion byl ve starověku přístavem královského města Knossos, původní název získalo město podle mystického hrdiny Herakla, v římském období měl arabské jméno Chandak, Arabové proměnili město na tvrz, kde svého času probíhaly největší trhy s otroky v oblasti Středozemního moře. Benátčané r. 1204 město přejmenovali na Candia, obehnali ho mohutnými, 5 km dlouhými hradbami a vybudovali největší přístav ve východním Středozemí. Město bylo 21 let obléháno Turky, padlo jako poslední krétské město do jejich rukou až r. 1669. Své současné  jméno Heraklion získalo ke konci turecké okupace v r. 1898. V 16. a 17. stol. byl Heraklion sídlem významné malířské školy /El Greco/.
Nomos Heraklion leží mezi pohořími Ida na západě a Dikti na východě. Letoviska poblíž Heraklion patří k nejvíce turisticky navštěvovaným. Vnitrozemí kraje Heraklion tvoří pahorkatina s typickými políčky, pokrytými olivovými hájemi a vinicemi, na jihu kraje Heraklion leží rozsáhlá úrodná planina Messara s řekou Gerapotamos. Na území kraje Heraklion byl objeven největší počet významných minojských památek - Knossos, Malie, Faistos, Agia Triada a Gortis. Severní a jižní pobřeží kraje Heraklion spojují již od minojské doby komunikace, vedoucí krásnou krajinou, na jihu kraje Heraklion leží krásné, většinou písečné pláže. Hlavní město kraje Heraklion a zároveň celé Kréty je Heraklion, největší město ostrova a 5. největší město Řecka. Heraklion je nejdůležitějším obchodním přístavem a letištěm Kréty,  také sídlem řeckého ortodoxního arcibiskupství. Z Heraklion je zajímavý pohled na horu Jouchtas /811 m n.m./ .
Hlavní město Kréty, Heraklion, leží zhruba uprostřed severního pobřeží, cca 80 km západně leží Rethymno, cca 130 km je to z Heraklion do Hania, směrem na východ je z Heraklion cca 70 km do Agios Nikolaos, cca 130 km Sitia, směrem na jih leží Ierapetra cca 110 km.
Hodnocení uživatelů
5/5
Skvělé!

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Heraklion, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Heraklion

Okrajové části Heraklion neoplývají žádnou krásou, historické památky lze obdivovat při návštěvě staré části města, skryté za betonovou hradbou budov ve východní části a průmyslovým předměstím na západě.

Památky města Heraklion

Dominantou Heraklion je benátská pevnost postavená v letech 1523 - 1549, která chránila vstup do přístavu, byla obranným bodem při obléhání Turky, dnes se na jejím nádvoří konají koncerty a divadelní představení. Starý benátský přístav v Heraklion slouží dnes jako kotviště rybářských loděk a jachet, v blízkosti jsou zbrojnice, které sloužily pro opravu lodí.

Mezi nejvýznamnější kostely v Heraklion patří byzantský kostel Sv. Tita, který byl nazvaný podle 1. krétského biskupa, v době turecké okupace byl přestavěn na mešitu, ta byla zničena zemětřesením r. 1856, současná stavba pochází z r. 1925. Mezi další významné stavby v Heraklion patří bývalá benátská lože - loggia z r. 1627, dnes radnice, Morosiniho lví kašna s fontánou z r. 1628, kterou najdeme na náměstí Platia Venizelou - hlavní místo dnešního společenského života města Heraklion.

Nejvýznamnějším turistickým lákadlem Heraklion je Archeologické muzeum - Kretikon Museion, exponáty zde vystavené svým významem a rozsáhlostí konkurují Národnímu muzeu v Aténách, sbírky jsou nejrozsáhlejší přehlídkou minojské kultury na světě. Nálezy jsou chronologicky řazeny v 16-ti sálech, jejich důkladnější prohlídka zabere min. celý den. Nedaleko Archeologického muzea je i zastávka autobusu, lze se sem bez problémů dostat místní dopravou a spojit třeba s návštěvou Knóssu. V Heraklion je dále Muzeum sakrálního umění - malby a unikátní ikony jsou umístěny v kostele na Náměstí sv. Kateřiny, Historické muzeum s díly lidového krétského umění a sbírky z bojů o Krétu v různých obdobích. Součástí Historického muzea je pracovna Nikose Kazantzakise /diplomat, básník a autor románu Řek Zorbas/, jeho hrob stojí na jižních hradbách pevnosti.

Heraklion a doprava

V Heraklion je dost  nepřehledná dopravní situace. Pro prohlídku města Heraklion je nejvhodnější zaparkovat poblíž autobusového nádraží u přístavu.

Kam se na Krétu ještě jezdí?

Na Krétu se jezdí z České republiky hlavně do letovisek: Adelianos Kampos, Agia Fotia, Agia Galini, Agia Marina, Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Achlia, Amoudara (West of Heraklion), Analipsi, Anissaras, Bali, Damnoni, Erimoupoli, Ferma, Fodele, Galini, Georgioupolis, Gouves (Kato Gouves), Heraklion, Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kavros, Elounda, Kalamaki, Kissamos, Kokkini Hani, Kolymbari, Lygaria, Makrigialos, Maleme, Malia, Matala, Mirtos, Missiria, Paleochora, Panormos, Perivolia, Pigianos Kambos, Plakias, Platanias (Chania), Rapaniana, Rethymno, Sissi, Skaleta, Stalida - Stalis, Stalos, Stavromenos a Stavros,

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku nevyplněno

Nejnovější hodnocení

Neznámý uživatel, 20. 7. 2018

Doporučuje

Skvělé!
--- • --- • ---
---