8 min.

Skopelos

Autor: ladybee

Kouzelný ostrůvek Skopelos, ležící nedaleko pevninského Řecka a spadající vedle Skiathosu, Skyrosu a Alonissosu do egejského souostroví Sporady proslaveného natáčením známého muzikálu Mamma Mia, je údajně nejzelenějším ze všech řeckých ostrovů. Majestátní skaliska pokrytá hustě borovými lesy zdvíhající se do mohutných výšin, travnaté pláně protnuté bílými cestičkami, malebná platanová údolí a barevné vinice společně se sady mandlovníků, olivovníků a ovocných stromů prosycených omamnou vůní květů a plodů – ty všechny jsou toho jasným důkazem. Pokud Vás zajímá počasí blíže, podrobnosti najdete na Skiathos - počasí.

Co na ostrově Skopelos?

Ač je Skopelos s délkou 45km a šířkou 12km druhým největším ostrovem Sporad, nepatří překvapivě k těm nejnavštěvovanějším, a tak není tolik zasažen cestovním ruchem, jaký známe z jiných řeckých destinací. Přesto je dostatečně vybaven, aby naplnil požadavky všech návštěvníků.

Velká většina ostrova je hornatá, jeho dva nejvyšší vrcholy Delfi a Paluky přesahují výšku přes 500m, zejména směrem do vnitrozemí, avšak úrodné nížiny také nejsou velkou výjimkou. Hustý zelený porost ukrývá mnohá tajemství, která jsou pro zvídavé povahy motivací k dobrodružným výletům. Narazit lze na kouzelné překvapení v podobě rozkošného kostelíku či kláštera, kterých je na tomto malém území, jakým Skopelos disponuje (96 km2), neuvěřitelné téměř čtyři stovky, přičemž v samotném hlavním městě jich je celá čtvrtina z nich. Nejznámějšími jsou bazilika Agios Athanasios v hlavním městě, vystavěná na původním chrámu bohyně Athény, klášter Evangelistria připomínající středověkou tvrz nebo majestátní Klášter sv. Jana Křtitele (Agios Ioannis Prodromos), kde dodnes žije několik jeptišek.

Byli jste již na tomto ostrově? Pomožte nám s obsahem těchto stránek

Informací o ostrově Skopelos není nikdy dost. A kdo by ostrov znal lépe, než ti, kdo zde strávili dovolenou? Proto bychom Vás chtěli požádat o pár minut Vašeho času a zhodnocení Vaší dovolené na tomto ostrově, jak se Vám tam líbilo a co pro Vás ostrov Skopelos znamená, a případně o napsání rad a tipů, o kterých si budete myslet, že by ostatní návštěvníky, kteří o Skopelosu přemýšlí, mohly zajímat.

Stejnojmenné hlavní město ostrova Skopelos, kterému se někdy také říká Chora nebo Hora, je současně hlavním přístavem a centrem administrativy, kultury a obchodu.

Letiště tu nenajdete, a tak je to s největší pravděpodobností první místo, které spatříte, až sem budete připlouvat na lodi nebo trajektu. Buďte připraveni na skutečně nezapomenutelný zážitek. Rozprostře se totiž před vámi mozaika rozkošných domečků vystavěných na zeleném svahu do barevné kaskády bílých fasád a červených stříšek. Úzké uličky a zákoutí plná schodů, balkonků a květin vybízí k romantickým procházkám a nasávání zdejší atmosféry. Až se vyšplháte až nahoru a rozdýcháte svůj „náročný výstup“, nechte se odměnit pohledem na roztomilý kostelík Agios Athanasios a zbytky městského opevnění a hradu jménem Kastro (v češtině „hrad“), který nechal postavit Filip Makedonský ve 4. století před naším letopočtem. Díky umístění na kopci se vám tu otevře čarovný výhled na moře a přístav. A jako v každé ostrovní metropoli, ani tady nechybí četné taverny, restaurace, bary a hudební kluby, ale ani obchůdky s nejrůznějším zbožím.

Druhé největší městečko na Skopelosu – Glossa – leží téměř na opačném, západním pobřeží ostrova. Společně se svým přístavem Loutraki oplývá podobně okouzlující krásou jako hlavní město, i když je zhruba o polovinu menší, alespoň pokud jde o počet obyvatel (cca 3 tisíce v hlavním městě, cca 1,5 tisíce v Glosse, a to z celkových cca 10 tisíc na celém ostrově). Určitě si nenechte ujít zdejší lahodnou kuchyni, která připravuje především pokrmy z darů moře a ryby, kozí sýr a k pití místní tradiční víno z domácích révových zdrojů. A protože historie neminula ani toto ostrovní sídlo, najdeme zde mnoho jejích pozůstatků, zejména z doby římské, například zbytky antických lázní, pevnosti a Athénina chrámu. Větší přehled zajímavostí najdete v Katalogu objektů v menu po levé straně. Je tam přehled Turistická střediska, přehled hotelů nazvaný Hotely na Skopelosu a pak pár památek - Památky a muzea.

Pokud se chcete podívat, kde co na ostrově leží, je pro Vás připravená stránka Mapa ostrova Skopelos

Doporučené CK

Nabídka CK a zájezdů na Thassos nebývá moc široká, ale občas se nějaký ten zájezd objeví. Všechny zájezdy od všech CK najdete v Centru zájezdů na Skopelos. Jsou zde kompletní informace aktuální nabídce českých, německých i rakouských CK, slevách, možnostech odletu z Prahy, Brna, Ostravy a případných dalších měst, prostě vše, co pro výběr dovolené potřebujete. Pokud si sami s výběrem nevíte rady, napište nám a uveďte Vaše požadavky, jsme specialisté na Řecko, určitě Vám něco doporučíme.

Skopelos a pláže

Mnohé pláže ostrova Skopelos se již stačily přizpůsobit, a tak tu bez problémů najdete veškerý komfort, který poskytují slunečníky, lehátka, občerstvení, vodní sporty a další atrakce, jež jsou dnes již standardem letních resortů.

Autor: ladybee

Stále ještě však lze objevovat panenské krásy odlehlých míst, kde se nesetkáte s jediným otiskem lidského chodidla. Ideální je si pronajmout člun, vyrazit na vlastní průzkum okolního pobřeží a nechat se příjemně překvapit malebnými zátokami zalitými sluncem, zelení a mořským azurem s čistou vodou a písčitým nebo oblázkovým povrchem. Největší a údajně i nejkrásnější pláží Skopelosu je Milia ležící na severu ostrova, jen nedaleko dalšího letoviska Panormos. Má připraveny rozvinuté služby v podobě kvalitního občerstvení, lehátek a slunečníků. Podobně oblíbené jsou Adrina, Agnonda, Armenopetra, Elios, Glyfoneri, Glisteri, Hovolo, Kastani, Limnonari, Loutraki, Panormos, Perivolou nebo Velanio. Přehled pláží najdete na stránce Pláže ostrova Skopelos

Historie ostrova Skopelos

V dobách antiky nesl ostrov název Peparethos. Jedny z vůbec nejstarších archeologických nálezů na tomto ostrově, které byly objeveny převážně v okolí zátoky Stafylos se datují až do roku 1.400 př.n.l. a poukazují na silný mykénský vliv. Jednalo se o několik málo budov a hrob, který zřejmě patřil tehdejšímu bohatému vládci ostrova. V 6. až 5. století př. n. l město Peparethos velmi dobře prosperovalo, razilo si své vlastní mince a čile obchodovalo s celým černomořským prostorem. Pojmenování ostrova Skopelos, tak jak jej známe dnes se datuje ke 2. století př. n. l..

Kam se na Skopelos jezdí?

Z České republiky se jezdí hlavně do středisek Agios Konstantinos, Glyfoneri, Kastani, Panormos, Skopelos - Chora a Stafilos

Jak se na Skopelos dostat?

Pokud neletíte s CK, úplně jednoduché to není. Jak je napsáno výše, Skopelos vlastní letiště nemá. Létá se na sousední ostrov Skiathos a pak kousek trajektem. Asi tak hodinu. Kromě mezinárodních charterů létají na Skiathos Olympic Air z Athén a Thessaloniky. Pokud se rozhodnete pro trajekt, tak opět zde není žádná mezinárodní linka, pouze vnitrostátní. Přímé linky na Skopelos jsou z Thessaloniki, Agios Konstantinos and Volos. Skopelos sice nemá přímé lodní spojení s Athénami (přístav Pireaus), ale je trajekty spojen například s ostrovy Skiathos, Alonissos, Ios, Syros, Naxos, Paros, Santorini a Kréta.

Nejbližší pláže
Nejbližší hotely
Nejbližší památky

Místa v okolí