Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Matala

Oblast
Typ letoviska Klidné
Hodnocení uživatelů
5/5
Skvělé!

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Matala, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Aktuální nabídka hotelů, apartmánů a studií

Středisko Matala

Na jihu Kréty, v zátoce tvaru U, široké 250 metrů, jejíž pobřeží je celé jedna velká pláž, se nachází klidné a pohodové letovisko vhodné pro všechny včetně rodin s dětmi - středisko Matala.

Úmyslně je uvedeno klidné a pohodové - i když je Matala velmi oblíbená a hojně navštěvovaná, udržela si atmosféru původní vesničky. A důvody, proč tomu tak je, jsou dva - do střediska Matala vede jen jedna jediná cesta, která tam končí, takže tam není žádná doprava a dopravní ruch. A druhý důvod  - na severu i na jihu se nad střediskem Matala tyčí vysoké skály vybíhající cca 300 metrů do moře a poskytují tak středisku Matala přirozenou ochranu před nadměrným růstem.

Středisko Matala je rozdělené na dvě části. Severní Matala nabízí klidné slunění včetně velkého množství zeleně a stromů poskytujících stín a možnost ochlazení a dostatek soukromí. Jižní Matala je zastavěná malými hotýlky, penziony a tavernami a nabízí možnost posezení a občerstvení přímo u pláže či na pláži.

Romantiku střediska Matala pak doplňují procházky starší zástavbou - úzké uličky, malé taverničky, posezení při tlumeném světle ...  To vše Vám může středisko Matala nabídnout.  

Zajímavosti střediska Matala

Pro ty, kdo mají rádi kromě klidu a pohody ještě i trochu historie, nabízí středisko Matala celou řadu zajímavostí. Ve skále, tyčící se nad Matala na severní straně a vybíhající 300 metrů do moře, se nachází velké množství umělých jeskyní, které byly vytvořeny již za neolitu. V 1. a 2. století sloužily jeskyně jako pohřebiště, později jako obydlí vyznavačů alternativního života. V roce 1968 se v Matala konala konference příznivců hnutí Hippies, kteří v jeskyních nějakou dobu pobývali. Později však byli z jeskyní i celé oblasti Matala vyhnáni.  

Matala a historie

V mínojské době bývala Matala přístavem pro Festos, který zanikl společně s Kommos a ostatními minojskými objekty v této lokalitě. V románské době byla Matala znovu vybudována jako přístav, tentokráte pro Gortys, který v té době prohlášen za hlavní město Kréty. V Matala si také stavěli své vily a honosná sídla vážení římští občané. Zbytky starého osídlení jsou dodnes na mořském dně dobře patrné.

Podle jedné z legend  se v Matala nachází i jeskyně "Brutospeliana", která prý byla oblíbeným místem římského generála Bruta.

Kde Malia leží

Do střediska Matala vede z Heraklion jedna z hlavních silnic. Jeďte směrem na Gortys, dále pak na Mires, kde zatočte doleva na Pombia, to projeďte a jeďte dále směrem na Pitsidia. Matala je cca 4,5 km za Pitsidia. Cesta je značená velmi dobře. Pokud pojedete od západu, vede od Rethymno hlavní silnice (viz. silniční síť), po které doporučujeme dojet až do Mires a do Matala projet trasu jako při příjezdu od Heraklion. Středisko Matala je velmi dobře dostupné i autobusovou dopravou.

Středisko Matala se nachází na jižním pobřeží Kréty na břehu zálivu Messara cca 75 km jihozápadně od Heraklion. Celá oblast se nachází zhruba uprostřed osy východ/západ.Ostatní vzdálenosti viz. Vzdálenosti

Kam se na Krétu ještě jezdí?

Na Krétu se jezdí z České republiky hlavně do letovisek: Adelianos Kampos, Agia Fotia, Agia Galini, Agia Marina, Agia Pelagia, Agios Nikolaos, Achlia, Amoudara (West of Heraklion), Analipsi, Anissaras, Bali, Damnoni, Erimoupoli, Ferma, Fodele, Galini, Georgioupolis, Gouves (Kato Gouves), Heraklion, Hersonissos, Chania, Ierapetra, Kavros, Elounda, Kalamaki, Kissamos, Kokkini Hani, Kolymbari, Lygaria, Makrigialos, Maleme, Malia, Matala, Mirtos, Missiria, Paleochora, Panormos, Perivolia, Pigianos Kambos, Plakias, Platanias (Chania), Rapaniana, Rethymno, Sissi, Skaleta, Stalida - Stalis, Stalos, Stavromenos a Stavros,

Tipy na hotel v letovisku Matala

Princess Europa od 17 909 Kč se všemi poplatky

Hotel Princess Europa se nachází na klidném místě, cca 400 m od písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, od které je oddělen místní komunikací. Do centra letoviska Matala s řadou obchůdků, taveren a barů je to cca 600 m. Letiště v Heraklionu je vzdáleno cca 75 km.

1.

Marina

Menší hotel s poklidnou přátelskou atmosférou se nachází v letovisku Matala, které je vhodné pro pohodovou a odpočinkovou dovolenou. Nejbližší nákupní možnosti, restaurace a bary jsou vzdáleny cca 500 m od hotelu. Centrum městečka Matala je vzdáleno cca 900 m. Letiště v hlavním městě Heraklion je vzdáleno cca 70 km.

2.

Frangiskos od 11 617 Kč se všemi poplatky

Hotel Frangiskos se nachází na Krétě nedaleko centra střediska Matala, v blízkosti krásné a známé písčité pláže. Hotelový areál je tvořen hlavní budovou a několika dalšími budovami. Obchody se suvenýry a potravinami, bankomat několik desítek metrů od hotelu. Zastávka autobusu je přímo před hotelem Frangiskos. Vzdálenost od Heraklionu cca 65 km.

3.

Europa hotel

Hotel Europa stojí v malém rybářském městečku Matala, vzdáleném od letiště 70 km. Do centra Mataly je to cca 450 m. V městečku se nachází množství obchodů, barů a taveren. Krásná, upravená písečná pláž je vzdálená 450 m.Při vstupu do vody je místy kamenitá.

4.

Zafiria od 20 190 Kč se všemi poplatky

Hotel Zafiria stojí na začátku menšího letoviska Matala nedaleko minojského paláce Festos. Písečná pláž je vzdálena cca 60 m, při vstupu do vody je místy kamenitá. Pobřežní promenáda je lemovaná obchody, tavernami a sezónními obchody.

5.

Matala Bay

Nově zrekonstruovaný klidný hotel Matala Bay se zahradou je tvořený hlavní několikapatrovou budovou s výtahem a nachází se na začátku letoviska Matala nedaleko známé písečné pláže "Golden Beach". Nedaleko se nacházejí další písečné pláže – červená (Red Beach) a pláž Komos. Centrum letoviska s pláží je 200 m od hotelu po chodníku. Autobusová zastávka je 200 m od hotelu. Vzdálenost od Heraklionu zhruba 75 km.

6.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno

Nejnovější hodnocení

Neznámý uživatel, 11. 4. 2019 Klidné letovisko pro rodiny s dětmi, či pro důchodce.

Doporučuje

Skvělé!
--- • --- • ---
---